Ružomberský medvedík putoval aj do rúk Adama Mrvu z Černovej

V sobotu sa na Malinnom Brde konalo piate kolo Slovenského pohára v zjazdovom lyžovaní predžiakov. Deti vo veku od 7 do 12 rokov dostávajú ako cenu veľkých plyšových medveďov, presne podľa mena pretekov.

Ružomberský medvedík napísal v sobotu už svoju 23. kapitolu. Posledné roky je pevnou súčasťou kalendára Slovenského pohára predžiakov a nebolo tomu inak ani tento rok.

„Samozrejme, pred dvomi týždňami sme prežívali ťažké chvíle pri pohľade z okna, ale chvalabohu, počasie sa umúdrilo, nasnežilo a ochladilo sa. Hoci je hmla, snehové podmienky sú výborné,“ rozhovoril sa o podmienkach riaditeľov pretekov Peter Stano z Lyžiarskeho klubu (LK) Ružomberok.

Plyšové medvede sú symbolom Ružomberského medvedíka. Autor foto – Rudolf Maškurica

Víťazstvo pre Adama Mrvu

Do strediska Malinô Brdo prišlo 260 pretekárov z viac ako tridsiatky lyžiarskych klubov z celého Slovenska. Mladších aj starších predžiakov čakala tradičná disciplína začínajúcich detských pretekárov – obrovský slalom.

„Jasné, že detská sa vždy tešia na domáce preteky a domáci kopec. A dnes sa nám to podarilo pretaviť aj do pekného úspechu. Adam Mrva skončil v starších predžiakoch prvý,“ zvestoval hlavný tréner ružomberského lyžiarskeho klubu Ján Grib.

Jedenásťročný Černovčan stál prvý raz na lyžiach v troch rokoch. V klube je od piatich. Pred dvomi rokmi dosiahol na druhé miesto v Slovenskom pohári mladších predžiakov. V aktuálnej sezóne má po piatich pretekoch našliapnuté medzi staršími minimálne na repete.

„Adamovi sa darí v tejto sezóne, v podstate všetky umiestnenia mal pódiové alebo bol v prvej šestke a celkovo je v hodnotení stále do tretieho miesta,“ pochválil svojho zverenca vymenovaním jeho úspechov Grib.

„Nemám skoro nič natrénované, lebo som bol týždeň chorý. Ale tak, vyšlo to,“ hovoril Adam Mrva, ktorého musela mama hodnú chvíľu prehovárať, aby sa podelil pred novinármi o svoje pocity.

Adam tiež pritakal, že by bol rád, keby to aj tento rok vyšlo v konečnom účtovaní na medailové umiestnenie. Opatrnejšie ho doplnil k tejto téme tréner Jan Grib: „ešte nás čakajú troje preteky. Všetko sa môže stať, no, samozrejme, sme radi, že Adam zatiaľ potvrdzuje svoje kvality.“

A na pódiu pre víťazov si aj on prevzal tradičnú cenu ružomberských pretekov – plyšového medveďa.

V sobotu sa v štyroch kategóriách predstavilo dovedna osemnásť členov LK Ružomberok. Okrem Mrvu sa však nikto výraznejšie nepresadil.

„Väčšina našich detí sa stále učí pretekať. Uvidíme budúcu sezónu, možno niekto vyskočí a tiež bude dosahovať zaujímavé výsledky,“ komentoval to Grib.

Predžiaci LK Ružomberok počas sobotňajších pretekov na Malinnom Brde. Autor foto – Rudolf Maškurica

Pripravujú sa na majstrovstvá Slovenska

Ružomberský medvedík neboli posledné mládežnícke preteky v aktuálnej sezóne pod Malinným. Počas posledného februárového víkendu organizuje Lyžiarsky klub v spolupráci so strediskom Majstrovstvá Slovenska žiakov v zjazdovom lyžovaní.

„Dostali sme dôveru od zväzu už druhýkrát za tri roky. Je to taká odmena, asi to teda vieme urobiť dobre. Ale aj svah je tu na Malinne relatívne dobre pripravený, a tak nám to priklepli,“ zdôvodňoval Peter Stano z lyžiarskeho klubu.

Budú to preteky pre staršiu kategóriu, ako sa predstavila teraz. V nej jazdí aj aktuálny majster Slovenska v super G a druhý v obrovskom slalome Adrián Petruf. Hoci je člen LK Ružomberok, trénuje s otcom individuálne a často absolvuje aj viaceré medzinárodné preteky. Na slovenskom „majstráku“ by však nemal chýbať.

„Termín pretekov vyšiel fajn. Akurát máme týždeň predtým jarné prázdniny. Celé ich strávime tu na svahu a budeme trénovať,“ tešil sa Ján Grib.

Titulná fotografia: Adam Mrva z LK Ružomberok na trati počas pretekov.

Autor foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.