Významnú koncoročnú fotografickú udalosť v Ružomberku otvorili riaditeľ Univerzitnej knižnice Katolíckej Radislav Kendera a predseda Zväzu slovenských fotografov Ľubomír Schmida. Výstava potrvá do konca mesiaca novembra tohto roku.
Pri písaní tohto príspevku je dôležité pripomenúť, že ružomberský fotografický klub pôsobiaci pod hlavičkou ZSF získal v minulosti za sebou päť klubových víťazstiev. Tie nájdete v písomnostiach a agende klubu. Pre bežného občana ako hodnotenie Petzvalových mapových okruhov prebieha, je preto potrebné vysvetliť spôsob hodnotenia. V súťaži klubov, kde fotografi hodnotia vybrané fotografie fotografov z iných súťažiacich klubov, sú dávané známky – kolektívne hodnotenia klubov od 1 do 10. Desaťbodové hodnotenie a názov fotografie klubového autora resp. člena znamená z hľadiska umeleckej zručnosti, kvality a kompozície najlepšiu fotografiu s najvyšším ohodnotením. Pre rok 2025 sa fotografické kluby dohodli, aby miestom vyhlásenia výsledkov 63. ročníka ČBMO sa stalo mesto Ružomberok.
Predseda ZSF Ľ. Schmida vo svojom úvodnom príhovore spomenul, že všetky fotografické kolekcie majú v tomto ročníku pečať vysokej umeleckej kvality. O tom mal svedčiť aj celkový priemerný rozdiel 8,72 medzi jednotlivými klubmi. Dodal, že fotografie vytvorili kaleidoskop pohľadov, emócii a umeleckých vízií. Do súťaže sa zapojilo 94 fotografov so 165 vybranými fotografiami. S nákladom 60 výtlačkov bol k 63. ročníku ČBMO vydaný katalóg zo Zväzu slovenských fotografov.
Celý príhovor Ľubomíra Schmidu: https://www.youtube.com/watch?v=9MkteMuXez8
Fotoreportáž z vernisáže: 63. Českobudejovického Mapového okruhu ČBMO 2025 Ružomberok | Zonerama.com
Kto sa zapojil do ČBMO a ako skončili ocenené bodované kluby a jednotlivci v nich
Prvé miesto získal klub Covert Art Vlašim s počtom 580 bodov pred druhým ružomberským ZSF s počtom 579 bodov. Cenu za ZSF Ružomberok prevzal JUDr Peter Kralovenský (taktiež člen ružomberského fotografického klubu FK RK 1924, ktorý sa ako klub doposiaľ v tejto súťaži nezúčastnil). Tretie miesto patrí klubu K. Plicku z Martina so získanými 573 bodmi.
Ďalšie kluby z ČBMO : 4. miesto-klub 1839 Litomyšl – 566 bodov, 5. miesto – DK Kroměřiž – 565 bodov, 6. miesto – klub Jablunkov – 562 bodov, 7. miesto – Nova Košice– 555 bodov, 8.miesto – Okamžiky Zlín- 527 bodov, 9. miesto – Fokus Jindřichov Hradec – 517 bodov, 10. miesto – Nekras Jablonec nad Nisou – 495 bodov, 11. miesto – Collegium Frýdek- Místek s počtom 484 bodov.
Covert Art Vlašim a jeho zástupca si prebral súčasne putovný pohár od klubu K. Plicku z Martina, ktorý v minulom ročníku zvíťazil v bodovaní ČBMO.
V súťaži jednotlivcov sa umiestnil na prvom mieste Klaus Müller s klubu 1840 Litomyšl s názvom diela Portrét s počtom 60-tich bodov. Klaus Müller bodoval u jednotlivcov ešte na 11. mieste s počtom 45 bodov za fotografiu Akt a na 15. mieste so 40 bodmi za jeho dielo Ochranná ruka.
Druhé miesto ide do klubu DK Kroměřiž, za ktorý zabodoval s počtom 57 bodov Josef Kuna s fotografiou Dvojportrét. Aj tretie miesto putuje do fotografického klubu DK Kroměříž. Získala ho Marie Korbelová za dielo Mlynářici dlouhoocasí ohodnotené 55-timi bodmi.
Za ružomberský fotografický klub ZSF sa tento raz umiestnili na 5. mieste Otto Jirka (Stromy) 53 bodov, na 10. mieste Peter Královenský (Podvečer) 46 bodov, na 13. mieste Dušan Strelka (Čarovný les) a Ján Šranko (Cesta), obidvaja so 43 bodmi. Pätnásta pozícia v hodnotení jednotlivcov patrí Karolovi Klváčekovi (Podvečer), za ktorý dostal v 63. ročníku ČBMO 40 bodov.
Po skončení 63. ročníka ČBMO podnikli niektorí účastníci klubov výlet do Vlkolínca – sídla ľudovej architektúry a miesta UNESCO, aby urobili niekoľko ďalších fotografických záberov v okolitej prírode pod kopcom Sidorovo. V nedeľu dopoludnia pokračovali a snímali fotografie z okolia priehrady Liptovská Mara.
Foto – Marián Mydlo
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.







