Basketbalistky vstupujú do novej sezóny s vyšším rozpočtom

Viac ako 400-tisíc eur bude mať v tejto sezóne k dispozícii basketbalový klub MBK Ružomberok. Obnovená podpora Milana Fiľa sa odrazila v zložení kádra, funkcionároch, aj ambíciách.

„Určite sa chceme v extralige zlepšiť, zamiešať poradím v prvej trojke a na konci sezóny sa tešiť,“ definoval ambície na začiatku basketbalovej sezóny tréner MBK Juraj Suja.

Konkrétnejší bol prezident klubu Michal Slašťan: „Určite chceme dostať naše basketbalové mesto späť, kam patrí, teda aspoň na 2. miesto.“

Miroslava Mištinová prišla do klubu len vlani z Banskej Bystrice. Druhú polovicu sezónu mala ešte len 20-ročná mládežnícka reprezentantka vynikajúcu, a hoci toho veľa nenahovorí, očakáva sa od nej, že bude líderkou družstva. „V šatni je pozitívna a príjemná atmosféra, chémia funguje. Dúfam, že to všetko prenesieme aj na ihrisko,“ nádejá mladá reprezentantka.

Ťažká skupina

Po troch rokoch si klub opäť zahrá vo FIBA cupe. Druhá najprestížnejšia európska súťaž však pri žrebe nebola k staronovému účastníkovi vôbec prívetivá. Absencia zapríčinila stratu všetkých koeficientových bodov, žrebovanie zo 4. koša a len tak-tak, že Ruža nespadla do kvalifikácie. Ruský Krasnojarsk, turecký Mersin a slovenský majster Good Angels Košice sú súperi viac ako zdatní.

„Každé víťazstvo bude úspech. Určite nie sme favorit. Nepriaznivý žreb? Tak, čo je priaznivé? My chceme hrať ťažké zápasy, aj preto sme do Eurocupu išli. Skupina je náročná, ale my sa zaoberáme sami sebou, aby sme boli pripravení a čo najviac konkurencieschopní,“ zhodnotil tréner Suja. Cesta k prípadnému postupu podľa neho povedie cez tretie miesto v skupine. Má to však jeden háčik –  Ružomberok bude musieť nazbierať viac bodov ako súperi na rovnakej priečke v ostatných skupinách.

Vydarená príprava s prehrami

Tréner Suja na tlačovej konferencii vyjadril s prípravou spokojnosť. Dievčatá spolu s asistentom Michalom Porubčanom otestovali so súpermi z poľskej, českej, maďarskej, aj slovenskej ligy. Káder je podľa neho dobre poskladaný. „Ale čaká nás ešte veľa práce. Aj počas sezóny,“ dopĺňa tréner.

V desiatich prípravných stretnutiach vyhral Ružomberok iba dvakrát. Z toho raz porazil Banskú Bystricu, ktorá by pri súčasnom zložení oboch kádrov nemala byť pre Liptáčky problém, ako sa hovorí, ani o pol noci. Prehry s Miškolcom, Vroclavou, Gdyniou, Nymburkom či Lublinom by však mali patriť k tým poučným.

„Určite je lepšie, keď sa vyhráva. Nehovorím, že sme šťastné. Dalo nás to dole, ale presne vieme, kde treba pridať, na čo sa zamerať v príprave, a to aj robíme,“ hľadá pozitíva v zlých výsledkoch z prípravy Miroslava Mištinová.

Po desiatich rokoch sa na funkcionársku stoličku vrátil Jozef Kalman. Foto – autor

Vyšší rozpočet

Presne po desiatich rokoch sa do MBK vrátil Jozef Kalman, ktorý bude zastávať post riaditeľa. Aj to predznamenáva návrat výraznej finančnej podpory zo strany podnikateľa Milana Fiľa. Cez svoju spoločnosť Eco-investment, a.s. a ďalšie spoločnosti vo svojom podnikateľskom portfóliu „naleje” do klubu za rok 200-tisíc eur.

„Náš rozpočet je vyšší ako 400-tisíc eur. Toto presne zodpovedá našim ambíciám. Treba povedať, že 25 percent z toho je určených pre mládež. Zvyšok spotrebuje A-družstvo, administratíva, náklady na halu, lieky, cestovanie a všetko, čo je nevyhnutné pre chod profesionálneho klubu,“ ozrejmil Kalman. Podľa jeho slov klub nechce zostať len pri takomto rozpočte. „Hľadáme a snažíme sa zazmluvniť aj ďalších partnerov. Myslím, že tých peňazí budeme mať ešte viac.“

Klub už predal 230 permanentiek na sezónu, ďalšie sú stále v predaji. „Chceme prilákať divákov, úspešným basketbalom, ktorý im prinesie radosť,“ doplnil Kalman.

Mládež stále nie je kompletná

Zo siedmich družstiev mládežníckej pyramídy, ktorú umožňujú slovenské basketbalové súťaže, zaplní Ružomberok aj v tejto sezóne len päť. Pre nedostatok hráčok sa nepodarilo postaviť kádre žiačok a kadetiek.

„Mrzí ma to, ale je to pozostatok zanedbaných krokov z minulosti. Dnes robíme veľa krokov preto, aby sme u detí a ich rodičov obnovili dôveru v basketbal. Organizujeme krúžky všeobecno-pohybovej prípravy, rozbehli sme prípravky na I. stupni základných škôl, opäť zopakujeme Mini basket ligu a Mini basket show. Mládež je pre našu činnosť nesmierne dôležitá,“ hovorí manažér klubu Radoslav Popelka.

Sezóna začína už v sobotu, 30. septembra. V prvom zápase Ružomberok privíta Poprad. Úvodný rozkok je o 17:00.

 

Káder MBK Ružomberok pre sezónu 2017/2018

  • Rozohrávačky: Nikola Kováčiková (SVK), Melissa Diawakanová (FRA), Petra Bartánusová (SVK), Alexandra Belušová (SVK), Natália Uramová (SVK)
  • Krídelníčky: Miroslava Mištinová (SVK), Oľga Jackovecová (UKR), Cassandra Brownová (CAN)
  • Pivotky: Beáta Janoščíková (SVK), Taijah Cambellová (CAN), Alica Moravčíková (SVK), Patrícia Praženicová (SVK), Petra Bettina Bozókiová (HUN)
  • Aktuálne zranené: Radka Stašová (SVK), Lucia Kelčíková (SVK)

Titulná fotografia z tlačovej konferencie MBK Ružomberok – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.