S vyšetrením podozrivých znamienok netreba otáľať 

Vyšetrenie znamienok dermatoskopom je rýchle a bezbolestné. Foto: Lívia Dvorská
V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku ročne odhalia desať prípadov malígneho melanómu. O jeho prejavoch melanómu i spôsoboch vyšetrenia sme sa zhovárali s kožnou lekárkou MUDr. Michaelou Haringovou.

S príchodom teplých letných dní čoraz viac zhadzujeme vrstvy oblečenia. Viac odhaľujeme telo a intenzívne ho vystavujeme slnečným lúčom. Odborníci  upozorňujú na nebezpečné UV žiarenie, ktoré môže poškodiť pokožku a viesť až k vzniku nebezpečného melanómu a rakovine kože.

Deň melanómu sme si pripomenuli tento mesiac, avšak pozornosť treba venovať pokožke celý rok, zvlášť v lete. O úskaliach, prejavoch melanómu i spôsoboch vyšetrenia sme sa zhovárali s  kožnou lekárkou MUDr. Michaelou Haringovou z Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku.

Pani doktorka, prečo je melanóm nebezpečný?

Malígny melanóm je 19. najčastejšie onkologické ochorenie na svete, jeho výskyt vo svete stále rastie, postihuje aj mladšie vekové kategórie. Patrí medzi jedno z najagresívnejších nádorových ochorení, ktoré veľmi rýchlo metastázuje lymfatickou a krvnou cestou do vzdialených orgánov, najčastejšie do pľúc, mozgu a srdca.

Aké orgány môže postihnúť, okrem kože?

Okrem kože môže melanóm postihovať aj nechty, oči, okolie ciev, periférne nervy, anogenitálnu oblasť a sliznicu gastrointestinálneho traktu.

Kedy treba spozornieť, že môže ísť o melanóm ? Aké má príznaky?

Melanóm najčastejšie vzniká v dospelosti ako nový útvar alebo z už existujúceho znamienka, kdekoľvek na koži. Spozornieť treba pri vzniku rastúceho útvaru, s nepravidelným tvarom, zmenenej a nerovnomernej farby. Môže ísť o tmavé až čierne znamienko, so sklonom ku krvácaniu, nehojeniu sa. Útvar sa výrazne svojím vzhľadom odlišuje od ostatných znamienok – má obraz tzv. „škaredého káčatka“, niekedy môže znamienko aj bolieť. V iných prípadoch môže vznikať aj takzvaný amelanotický melanóm, ktorý má farbu kože, rýchlo rastie, je  výrazne prekrvený so sklonom ku krvácaniu a tvorbe drobných raniek.

Máte veľa prípadov jeho nájdenia /odhalenia?

Na našom pracovisku odhalíme približne do desať malígnych melanómov ročne.

Aká je úspešnosť jeho liečby?

V prípade, že je zachytený v skorších štádiách je liečiteľným ochorením. Pri neskoršom záchyte je úmrtnosť vysoká.

Prečo je dobré vyšetriť znamienka práve teraz pred letom?

Pri vzniku malígneho melanómu zohrávajú úlohu genetické faktory, ale aj vplyv vonkajšieho prostredia Jedným z najrizikovejších faktorov na vznik malígneho melanómu je ultrafialové žiarenie UVA (315-400 nm) a UVB (280-315 nm), ktorému sme najviac vystavení najmä v lete a v období prímorských dovoleniek. Malígny melanóm vzniká najčastejšie „de novo“, teda ako nové znamienko, ale môže vzniknúť aj  už z existujúcich dysplastických  – teda zmenených znamienok. Medzi najrizikovejšie patrí opaľovanie sa a najmä spálenie sa, a to hlavne v detskom veku, ale aj častá návšteva solárií. K rizikovým faktorom patrí aj imunosupresívna liečba.

Akým spôsobom sa robí vyšetrenie?

Vyšetrenie znamienok je bezbolestné a pomerne rýchle. Prebieha v kožnej ambulancii, kedy je možné vyšetrenie ručným dermatoskopom (10-násobné zväčšenie znamienka – pozn. red.). Pacient sa nemusí objednať, vyšetrenie je bezplatné. Novinkou na našom pracovisku je vyšetrenie celotelovým dermatoskopom, ktorý je schopný vyšetriť všetky znamienka na koži. Pomocou neho je možné aj presnejšie vyhodnotenie rizikových znamienok. Toto vyšetrenie trvá 30 až 60 minút. Pacient sa naň objednáva a vyšetrenie stojí 50 eur.

Článok bol pôvodne publikovaný v júnovom čísle RK Magazínu.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.