Šachisti Ružomberka postúpili do druhej ligy

Ružomberskí šachisti postúpili po 22. rokoch do druhej najvyššej celoslovenskej súťaže. V aktuálnej sezóne 3. ligy 9 zápasov vyhrali jeden remizovali a len raz prehrali.

V nedeľu 4. marca si po dvadsiatich dvoch rokoch ružomberskí šachisti opäť vybojovali postup do 2. ligy. Šachistom z Ružomberka vzali body počas celej sezóny len hráči Liptovskej šachovej školy za remízou 4:4 a jediná prehra prišla s DMS Žilina, po výsledku 4,5:3,5. V poslednom kole, práve 4. marca, kedy Ružomberok potreboval vyhrať, aby sa stal víťazom najvyššej krajskej súťaže (3. ligy), Montana Ružomberok jednoznačne zvíťazila v Žiline proti Centralu 7,5:0,5.

Celé družstvo výborne viedol kapitán Jaromír Bednář, ktorý na prvej šachovnici uhral 7,5 boda z 11 partií. Tím podržali aj ružomberskí odchovanci Monika Motyčáková so ziskom 5,5 boda zo 7, Adam Kerdík so 6 bodmi zo 7. Ružomberok postúpil aj vďaka posledným šachovniciam zložených vždy z osem členného družstva. Tomáš Matušák a Ján Mydliar napríklad dokončili sezónu bez prehry, čím výrazne pomohli k deviatim víťazným zápasom v sezóne.

“Treba spomenúť aj Petra Ambróza, Tóna Šingliara, Romana Hrnčiara, Róberta Drusku, ktorí tiež významnou mierou prispeli k postupu. Samozrejme aj ďalší hráči, ktorí nastúpili na 1 až 2 zápasy a pomohli tak Ružomberoku postúpiť do 2. ligy”, poznamenal predseda Šachového klubu Ružomberok Marek Zelnický.

Naposledy sa šachistom takéto niečo podarilo ešte v roku 1996, kedy po zlúčení s Liskovou vybojovali 2. a následne aj 1. ligu. Po troch rokoch účinkovania v 1. lige ale prišlo k zlúčeniu liptovských družstiev a vzniklo silné extraligové družstvo ŠK Liptov, ktoré dodnes reprezentuje Liptov v najvyššej súťaži pod názvom Liptovská šachová škola.

Správa vznikla z tlačovej správy Šachového klubu Ružomberok.

Titulná fotografia – Jaromír Bednář, kapitán tímu Montana Ružomberok. Zdroj – Šachový klub Ružomberok

 

 

 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.