Sen o Európe žije. Ruža zvíťazila v Podbrezovej rozdielom triedy

Ružomberskí futbalisti sa vo finále baráže o EKL predstavia proti Žiline. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v utorok 23. mája v semifinálovom stretnutí baráže o Európsku konferenčnú ligu UEFA s Podbrezovou 3:0. Liptáci vďaka výhre postúpili do finále play-off, v ktorom nastúpia proti Žiline.

Zverenci Petra Struhára obsadili v základnej časti Fortuna ligy 7. miesto a z daného dôvodu sa predstavili len v skupine o udržanie sa. Tú však Ružomberčania bez problémov ovládli a momentálne ich tak čaká baráž Európsku konferenčnú ligu (EKL) UEFA.

play-off o EKL sa okrem MFK Ružomberok predstavia aj nasledujúce tímy – FK Železiarne Podbrezová, MFK Dukla Banská Bystrica a MŠK Žilina. Liptáci ako siedme mužstvo ligy nastúpili na pôde štvrtého tímu tabuľky po nadstavbovej časti súťaže (FK Železiarne Podbrezová). druhom semifinále sa stretol piaty celok tabuľky (MFK Dukla Banská Bystrica) proti šiestemu (MŠK Žilina).

Semifinále, a aj finále, sa hrá na jeden víťazný zápas, pričom výhodu domáceho prostredia má lepšie postavený tím v tabuľke po nadstavbe. Keďže Ružomberčania vstúpili do play-off až zo 7. miesta tabuľky, tak semifinálový súboj, a aj prípadné finále, odohrajú na ihriskách súperov.

Rýchly gól Ružomberka

Zelpo Aréne bol pred zápasom i počas neho výdatný dážď, čo do veľkej miery ovplyvnilo daný duel, keďže terén bol premočený. Lepší úvod stretnutia mali Ružomberčania. Tí sa už v 1. minúte mohli ujať vedenia, no Matej Madleňák zahodil veľkú šancu. Z následného rohu sa ku zakončeniu dostal Štefan Gerec, lenže ani on neskóroval. V 3. minúte už ale Liptáci otvorili skóre. Alexander Selecký zahral priamy kop, loptu si v šestnástke našiel Matej Madleňák, ktorý ponúknutú príležitosť pretavil na otvárací gól – 0:1.

V 18. minúte si Podbrezovčania vytvorili prvú šancu v stretnutí, avšak center Samuela Ďatka skončil na hosťujúcej bráne. Zakrátko si železiari vypracovali obrovskú tutovku, keď sa lopta dostala opäť k Samuelovi Ďatkovi, no jeho strela do odkrytej časti brány nemala potrebnú razanciu a ružomberský gólman Ivan Krajčírik ju zneškodnil. O ďalších 10 minút domáci znova pohrozili, no hlavička Daniela Pavúka skončila len v rukaviciach hosťujúceho brankára. Onedlho skúšal šťastie aktívny Samuel Ďatko, no ani tentoraz nebol úspešný.

Fantastický záver prvého polčasu v podaní „Ruže“

Keďže Podbrezovčania nevyužili svoje šance, prišiel zákonitý trest. V 43. minúte aktívny Štefan Gerec potrestal veľkú chybu domáceho obrancu Damiána Bariša, ktorý poslal malú domov na svojho brankára Richarda Ludhu. Lopta na premočenom trávniku zastavila, čo skvelo využil ružomberský útočník, ktorý preloboval podbrezovského brankára a poslal hostí do dvojgólového vedenia – 0:2. Podiel na tomto góle má aj ružomberský brankár Ivan Krajčírik, ktorý stál pri zrode akcie.

nadstavenom čase prvého polčasu chyboval domáci kapitán Mikuláš Bakaľa, ktorý fauloval vo vlastnej šestnástke Martina Chriena. Hlavný rozhodca nariadil pokutový kop a domáceho záložníka vylúčil. Loptu si na biely bod postavil faulovaný Martin Chrien a nekompromisnou strelou do stredu brány zvýšil vedenie „Ruže“ – 0:3. MFK Ružomberok tak po fantastickom prvom dejstve vyhrával nad Podbrezovou 3:0, pričom v druhom polčase ho čakala „presilovka“.

Festival zahodených šancí

V druhom dejstve v Zelpo Aréne už gól síce nepadol, no napriek tomu boli diváci svedkom mnohých obrovských príležitostí. Hneď na začiatku druhého polčasu strelili Ružomberčania štvrtý gól, no ten pre ofsajd Štefana Gereca neplatil.

V 51. minúte zahodil Štefan Gerec obrovskú príležitosť, keď z bezprostrednej blízkosti prestrelil domácu bránu. Po hodine hry sa o slovo prihlásili aj domáci, no Patrika Blahúta bravúrne vychytal hosťujúci brankár. Následne bol blízko ku gólu Samuel Šefčík, lenže náskok Liptákov nezvýšil. V 73. minúte mohli železiari znížiť skóre, avšak pokus Patrika Blahúta zneškodnil ružomberský brankár.

V 88. minúte mohol vedenie „Ruže“ zvýšiť jej kapitán Marek Zsigmund, no na prihrávku Olivera Luterána nedotiahol. Napriek tomu, že Ružomberok v druhom dejstve neskóroval, tak nad Podbrezovou zvíťazil rozdielom triedy (3:0). „Struhárovci“ tak postúpili do finále, v ktorom sa predstavia proti MŠK Žilina. „Šošoni“ v druhom semifinále zvíťazili na trávniku Banskej Bystrice 3:1. Rozhodujúca bitka o EKL sa uskutoční v piatok 26. mája o 17:30 h pod Dubňom.

Prešov sa priblížil k účasti vo Fortuna lige

Okrem play-off o EKL prebieha v rovnakých dňoch (utorok, piatok) aj baráž o Fortuna ligu. V nej účinkujú predposledné mužstvo najvyššej súťaže (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble) proti druhému tímu II. ligy, ktorým je FC Tatran Prešov.

V prvom dueli boli úspešnejší východniari, ktorí zvíťazili 1:0. Odveta sa uskutoční v piatok 26. mája o 20:30 h v Zlatých Moravciach.

Play-off o Európsku konferenčnú ligu UEFA (semifinále):

FK Železiarne Podbrezová – MFK Ružomberok 0:3 (0:3)

Góly: 3. Madleňák, 43. Gerec, 45+3. Chrien (11 m.) Žltá karta: 58. Chrien (RUZ). Červená karta: 45+2. Bakaľa (POD). Rozhodovali: Kráľovič – Hancko, Jekkel. Diváci: 1130.

FK Železiarne Podbrezová: Ludha – Oravec, Bartoš, Bakaľa (C) – Ďatko (71. Kukoľ), Paraj, Bariš (71. Š. Faško), Talakov (46. Horvát), Blahút (84. Mielke) – Špyrka (46. Kováčik), Pavúk.

MFK Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Malý, Mojžiš, Selecký – Šefčík (89. Macejko), Zsigmund (C), Chrien (81. Luterán), Domonkos, Madleňák – Gerec (78. Boďa).

Play-off o Európsku konferenčnú ligu UEFA:

2. semifinále: MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 1:3

Finále (26. máj o 17:30 h): MŠK Žilina – MFK Ružomberok

Baráž o Fortuna ligu:

Prvý zápas: FC Tatran Prešov – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1:0

Druhý zápas (26. máj o 20:30 h): FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FC Tatran Prešov