Siahli si na dno síl. Ružomberčanky potrápili favorizované Kayseri

Liptáčky predviedli proti favoritovi bojovný výkon. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali vo štvrtok 19. októbra v rámci 2. kola skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA s Melikgazi Kayseri 63:87.

Na úvodný eurocupový duel Liptáčok na vlastnej palubovke bolo zvedavých vyše 500 ľudí. Tí videli výborný zápas, pričom domáce družstvo napriek absencii dvoch zranených hráčok – Dominiky Urbanovej a kapitánky Alexandry Buknovej, predviedlo veľmi dobrý výkon.

Vstup do stretnutia malo lepšie Kayseri, ktoré sa ujalo vedenia (7:2). Ružomberčanky ale zakrátko vyrovnali na 7:7. Turecký tím síce o pár minút znova viedol (11:9), no onedlho Kamila Jarošová úspešnou trojkou rozjasala Koniareň (12:11). V tomto momente domáce hráčky viedli premiérovo a zároveň naposledy v stretnutí.

V ďalších minútach pokračovala bodová naháňačka, ktorú o niečo lepšie zvládlo favorizované Kayseri, ktoré po prvej 10-minútovke vyhrávalo 25:19.

Rozbeh favorita

Druhá perióda patrila tureckému tímu. Ten postupne navyšoval svoj náskok, pričom v polovici tejto časti hry viedol už o 12 bodov – 35:23. Aj v ostatnom priebehu druhej štvrtiny pokračovalo Kayseri vo zveľaďovaní svojho vedenia.

Po prvom polčase napokon vyhrával turecký tím o 18 bodov – 47:29. Malou škvrnou inak výborného úvodného dejstva v domácom podaní, boli niektoré diskutabilné rozhodnutia hlavných arbitrov.

„Ruža“ sa zahryzla

Po zmene strán sa Ružomberok vrátil na palubovku vo veľkom štýle. Po troch minútach zverenkyne Juraja Suju znížili manko na 13 bodov (39:52). Hostky ale zapli na vyšší prevodový stupeň a razom mali k dobru 17 bodov (58:41).

Liptáčky sa ale nevzdávali a po dlhých minútach znížili stratu pod 10 bodov (49:58). Kayseri ale žiadnu dramatizáciu nepripustilo a pred poslednou časťou hry vyhrávalo 65:50.

Dvojnásobne oslabenie

V záverečnej 10-minútovke sa Ružomberku vyfaulovali dve kľúčové hráčky – Kamila JarošováAndrea Andělová. Až do núteného odchodu prvej menovanej malo družstvo Juraja Suju naďalej 15-bodové manko (54:69).

Postupne však začala ružomberská strata narastať a po vyfaulovaní českej legionárky už Kayseri malo zápas definitívne vo svojej moci. Vzhľadom na túto skutočnosť dostali v domácom drese príležitosť aj mladé hráčky z lavičky.

Hostkám to padalo

Turecký tím v závere zveľadil svoj náskok a napokon triumfoval nad Ružomberkom 87:63. Liptáčky predviedli proti favoritovi veľmi bojovný výkon a v určitých fázach hry mu boli vyrovnaným súperom.

Turecký protivník zaznamenal v streľbe spoza perimetra viac ako 50-percentnú úspešnosť, keď premenil až 10 pokusov z 18. Obdobné číslo dosiahol aj v celkovej presnosti streľby.

Štyri trojky

Najlepšou strelkyňou zápasu bola domáca Oľga Jackovecová, ktorá svoj výborný výkon zavŕšila 26 bodmi. Skvelo jej sekundovala Kamila Jarošová, autorka 14 bodov, ktorá si pripísala štyri úspešné trojky. Dvojcifernú hranicu prekročila aj Andrea Andělová (13 bodov).

V hosťujúcom drese to najviac padalo Claudii Cuićovej (25 bodov), Aaryn EllenbergovejGintare Petronyteovej (obe po 16 bodov).

Najbližší duel odohrajú ružomberské basketbalistky v sobotu 21. októbra o 18:00 h, keď v rámci domácej súťaže nastúpia v Šamoríne.

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Gratulujem súperovi, ktorý potvrdil papierové predpoklady. Teší ma veľa vecí z tohto zápasu, splnili sme, čo sme chceli. Naložili sme so šancou veľmi dobre, odovzdali sme na palubovke maximum. Nedali sme Kayseri nič zadarmo. Určite sme mohli byť lepší, avšak súper má v zahraničných hráčkach obrovskú kvalitu. Je to veľmi skúsený tím, bolo veľmi ťažké ho zastaviť. Vyhrali sme však doskok a mali sme len 11 stratených lôpt, čo sú úžasné čísla. V druhom polčase sme sa priblížili na deväť bodov, mali sme výbornú pasáž, ale favorit sa ukázal.“

Emre Ozsari, tréner Melikgazi Kayseri: „Celý týždeň sme tvrdo trénovali na tento zápas. Ružomberok hral agresívne, má veľmi dobrý tím. Víťazstvo nás veľmi teší. Cez víkend hráme náročný duel v tureckej lige, v ktorom verím, že uspejeme. Prvý zápas v Eurocupe sme prehrali, ale ak sa budeme prezentovať na palubovke tak ako dnes, nemám obavy o dobré výsledky.”

Európsky pohár FIBA (Eurocup) – 2. kolo:

MBK Ružomberok – Melikgazi Kayseri 63:87 (29:47)

MBK Ružomberok: Jackovecová 26, Jarošová 14/4 trojky, Andělová 13, Havranová 5, Michaličková a Hadačová po 2, Mikovčáková 1. Tréner: Juraj Suja.

Melikgazi Kayseri: Cuićová 25/4 trojky, Ellenbergová a Petronyteová po 16, Aladagová a Richardsonová po 10, Gezginová 5, Karakasová 3, Ariová 2. Tréner: Emre Ozsari.

Trojky: 6-10. Diváci: 506. Úspešnosť streľby: 35,8 % – 52,8 %. TH: 10/9 – 26/21. Rozhodovali: Nagy, Toszér (obaja Maďarsko), Radonjić (Rakúsko). Štvrtiny: 19:25, 10:22, 21:18, 13:22.