Sklad na Klačne najprv vykradli, potom aj podpálili 

Zatiaľ neznámi páchatelia sa vlámali do obslužnej miestnosti tenisových kurtov na Klačne. Svoju škodu však niekoľkonásobne znásobili tým, že pri odchode drevenú stavbu zapálili. 

Kancelária, sklad, útočisko pred páľavou i dažďom, ale aj dielňa na servis rakiet. Kto chodí hrávať tenis na Klačno vie, že pre Milana Sekeru bol jeho drevený „domček” aj s prístreškom doslova všetkým. Teraz je z neho len nepoužiteľné zhorenisko. 

Nepríjemné nočné prebudenie

„Bolo 2:42 v nedeľu ráno, keď nám zvonil telefón. Policajti sa pýtali, či som správca kurtov, a že tu horí. Bývame na sídlisku, pozreli sme z okna, videli obrovské plamene a bežali sem,” opisuje nočné chvíle hrôzy Milan Sekera. Spoločne s manželkou sa o tenisové kurty na Klačne stará ako nájomník už deviaty rok. Horšiu chvíľu však ešte nezažil.  

„Nerozumiem tomu. Myslím si, že nemám nepriateľov. Za celý čas, čo som tu, sa nič zlé nestalo,” snaží sa rozpamätať Sekera počas toho, ako s manželkou Beátou lopatami vyhrabávajú zhorenisko a snažia sa identifikovať obhorené alebo úplne zhorené predmety. 

Sekera už má za sebou aj výsluch na polícií. Povedali mu, že požiar bol založený úmyselne. „Ešte v noci, keď prišli si všimli, že dvere sú násilne otvorené a požiar má dve ohniská. Pes tu objavil stopy po benzíne, hneď sa pýtali, čo mi zmizlo.” 

V kope zhorených kusov ani po dvoch dňoch nenašli motorovú pílu, brúsku, príklepovú vŕtačku a množstvo príslušenstva k nej. Chýbajú aj niektoré kusy oblečenia, či tenisky. „Všetky staré tu zostali a zhoreli, ale tie najnovšie sme nenašli,” ukazuje Sekera na obhorené tenisky, ktoré je možné identifikovať. 

Okrem toho prišiel o sedemnásť tenisových rakiet, stovky loptičiek, oblečenia, množstvo náradia, či náhradných dielov na prevádzkovanie kurtov. Znehodnotené zostalo 1,5 tony náhradnej antuky, kefy na zametanie kurtov, kotol na guľáš, pípa na pivo a množstvo ďalších vecí. Obzvlášť cenné bolo programovateľné tenisové delo, ktoré dokázalo robiť „sparing partnera” pri tréningu. 

Zhorené tenisové “delo”.

Morálna škoda je na nezaplatenie

„Škoda je možno 10-tisíc, možno viac, ale morálna je na nezaplatenie. Človek sa okolo toho narobí, nebolo to nič svetoborné, ale veľmi účelné, slúžilo to veľmi dobre,” hovorí o chýbajúcom zázemí pre tréning a vôbec tenis na Klačne. 

Sekera už síce zrušil pripravovaný, júnový, štvorhrový turnaj a dočasne aj individuálne tréningy, ktoré poskytuje, ale s tenisom bude pokračovať ďalej. 

„Sezóna ide ďalej, tenis sa dá hrať, Ružomberská tenisová liga pokračuje, tréningy tiež. Volal som s Milošom  (pozn. red. Miloš Rousek, majiteľ kurtov), povedal, že v júni príde a vyriešime priestory,” hovorí Sekera o najbližších plánoch. 

Kamaráti mu už na štvrtok prisľúbili kontajner, kde sa bude snažiť, možno aj s pomocou dobrovoľníkov, všetko zničené nahádzať a odviesť. 

O dôvodoch podpaľačstva nechce Milan Sekera špekulovať. „Každý hovorí niečo iné. Neviem, prečo sa to stalo. Len ma to mrzí. Človek sa tu narobí, vypiple to. Len deň predtým som definitívne dokončil prípravu kurtov na sezónu. Tešil som sa, že najťažšie je za mnou a teraz si to začnem zase užívať a vidíte,” dohovorí aktívny tenista na prahu dôchodcovského veku.

Vulgarizmy počas rozhovoru nepoužíva, namiesto toho si od zlosti niekoľkokrát pomedzi zuby akoby „zavrčí”. Potom sa opäť chytil lopaty a začal upratovať zhorenisko. 

Počas požiaru
Zhorenisko dva dni po požiari.

Titulná fotografia – zhorenisko tenisového zázemia na Klačne. Zdroj fotografií – autor, Milan Sekera

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.