Slabá zima lyžiarske preteky neprekazila

K najstarším existujúcim športovým podujatiam v meste patrí Ružomberský medvedík.

Na svahu Malinného Brda to bola ideálna sobota. Slnečná s nádhernou modrou oblohou, kedy je radosť lyžovať. Na prvý pohľad sa zdalo, že aj so snehom je všetko v poriadku, no nebolo to tak.

„Zima je náročná, medvedík vyšiel na druhý pokus aj to s odretými ušami. Snehu je málo a tie podmienky všade veľmi slabé,“ hovoril v sobotu 9. februára tréner Lyžiarskeho klubu Ružomberok Ján Grib. Stál na svahu, kde jeho kolegovia zatiaľ bojovali s prerábaním lyžiarskej trate. Keď vŕtali brány na obrovský slalom, z polovice ich často museli osadiť nie do snehu, ale až do zeme.

Mali sme na jeseň prípravu na ľadovci, ale doma sme podmienkami nenadviazali. December bol úplne bez snehu, takže sme dochádzali krížom krážom po celom Slovensko a hľadali ako-tak vhodné podmienky. Mali sme jedno sústredenie v Ždiari – Strednici. Až začiatkom januára sme začali trénovať aj na domácom kopci, ale v podmienkach priemerných až podpriemerných, takže sezóna je pre nás veľmi slabá,“ priblížil Grib, ako sa aktuálne zima dotkla ružomberských lyžiarov.

25-ročné preteky

Miestny klub už 25 rokov organizuje preteky s názvom Ružomberský medvedík, ktorými len nadväzuje na staršie Lastovičky. Stalo sa, že raz boli v Turíku a raz pod Šiprúňom, ale inak vždy na Malinnom Brde. Jubilejný ročník mal byť v januári, ale keďže nebolo dostatok snehu, museli si ich vymeniť s Valčianskou dolinou.

„Ďakujeme, že slniečko vyšlo, že sa usmieva na 160 detí, ktoré prišli pretekať. Sú to teda mladší a starší predžiaci, dokonca detičky narodené v roku 2012, tých budeme extra hodnotiť ako kategóriu bejby,“ zvestovala členka organizátorského LK Ružomberok Jana Štreitová.

Medaila sa ušla každému pretekárovi.

Podujatie býva už roky súčasťou detského Slovenského pohára v lyžovaní zvaného aktuálne Rossignol Cup. A hoci 160 lyžiarov vyzerá ako veľké číslo, kto preteky v minulosti zažil vie, že norma bežne atakovala číslovku 300.

„Lyžiari, tak ako skoro všetko na Slovensku, sa tiež rozdelili. Sme pod dvoma organizáciami. Zostala Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) a vznikla nová organizačná jednotka Zväz slovenského lyžovania (ZSL). Náš zväz sa dal do ZSL, aj s ostatnými 44 klubmi, ktoré sú v tomto zväze, no a máme tu tých 160 detičiek,“ vysvetlila zákulisné dianie v slovenskom lyžovaní a jeho dopad na miestny klub Štreitová.

Zlé podmienky

Predžiaci sú najmladšia, oficiálne súťažná kategória. V Ružomberku im pripravili na hlavnom svahu 22 bránovú trať obrovského slalomu.

„Dobre mi to išlo, ale bolo to ťažké, zatočené, no v pohode. Zlepšujeme sa postupne, aspoň myslím. Včera som skončil siedmy na pretekoch, dnes neviem koľký budem, ale myslím, že som sa zlepšil,“ hodnotil v cieli ešte počas pretekov domáci jazdec Bruno Paull. V tomto roku 11-ročný Ružomberčan bola najlepší z domácich chlapcov na 11. mieste. Medzi dievčatami to išlo pomedzi brány najlepšie o rok staršej Dorote Mackovej.

Bruno Paull a Dorota Macková z LK Ružomberok.

„Išlo sa mi celkom v pohode, ale tak chyby tam určite boli, ako na každých pretekoch. Bolo to celkom ťažké, lebo veľa sme netrénovali,“ opísala svoje dojmy rodáčka z Bieleho Potoka.

Aj ona priznala, že tento rok kvôli zlým podmienkam veľa cestovali a málo trénovali, čo malo vplyv aj školskú dochádzku.

„No, narúša, museli sme chodiť na Donovaly a do Ždiaru trénovať, vymeškávali sme zo školy, aby sme dačo natrénovali aj v bránach,“ vysvetlila Dorota za všetkých 17 detských členov LK Ružomberok v kategórii predžiakov, ktorí boli prihlásení do ružomberskej súťaže.

„Stále sme v štádiu, kedy pracujeme na zlepšovaní výkonu, ale za pochvalu určite stojí Dorota, Tamara, Bruno, Naty a potom, samozrejme, aj tí ostatní chlapci, Samko, Tomáš, a tak ďalej. Pochvalu si zaslúžia všetci,“ reagoval Ján Grib na otázko, kto z jeho zverencov si zaslúži pochvalu.

Na lyžiarov prišiel pozrieť aj Vlado z Leštín so svojou neodmysliteľnou výbavou.

Ružomberských lyžiarov prišiel pozrieť aj jeden z dlhoročných donorov klubu a spolumajiteľ papierní Milan Fiľo, ktorý v tom čase na Malinnom Brde tiež lyžoval.

Predžiaci absolvujú finálové 7. kolo pohára 14. marca v Bachledovej doline.

Ak podmienky aspoň vydržia, neboli to posledné preteky ani na Maline. Už 8. marca by tu mali jazdiť jedno kolo Slovenského pohára aj za účasti Ružomberčanov pre zmenu žiacke kategórie.

Kompletné výsledky Ružomberského medvedíka nájdete tu.

Titulná fotografia – Počas pretekov Ružomberský medvedík. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.