Najlepší športovci mesta za uplynulý rok: Erik Daniel a Nikoleta Puchovanová

Futbalista Erika Daniel, 26-ročný krídelník MFK Ružomberok, zvíťazil v ankete o športovca mesta za rok 2017. Futbalisti vyhrali aj medzi kolektívmi.

Ružomberok spoznal najlepších športovcov za uplynulý rok. Vyhlásili ich v pondelok podvečer v plnej sále Kina Kultúra.

Najlepší bol Erik Daniel

Víťazstvo v ankete Športovec roka si striedajú futbalisti a basketbalistky. Po Pavlovi Masarykovi, Zuzane Lázárovej či Eve Kmeťovej si tentoraz honor najlepšieho vyslúžilo pravé krídlo futbalového MFK – Erik Daniel.

„Ešte takúto cenu nemám,“ reagoval Daniel na otázku moderátora slávnostného vyhlásenia Jána Svrčeka. Ten sa pýtal šikovného záložníka aj na to, ako je zatiaľ spokojný so svojou futbalovou kariérou a s tým, čo všetko už dosiahol.

„Nie som spokojný, lebo ešte som nič veľké vo futbale nedokázal,“ odvetil Daniel, ktorý má na konte dve tretie miesta v najvyššej slovenskej súťaží a s Myjavou aj Ružomberkom si už zahral v Európskej lige.

Rodák z Hodonína si v hlasovaní Športovej komisie, ktorá pôsobí pri mestskom zastupiteľstve a rozhodovala o nomináciách aj poradí, vyslúžil prvenstvo za jeho kreativitu a prínos pre výkony a výsledky futbalistov. V poslednej sezóne dal päť gólov a od svojho príchodu vynechal len jeden zápas. Tento rok dal zatiaľ osem gólov a na ihrisku chýbal iba v jednom zápase Slovenského pohára.

Najviac na ňu kričí tréner Juraj Suja, ale do Ružomberka prišla, lebo práve on mal o ňu športový záujem, priznala druhá v poradí, 20-ročná basketbalistka, Miroslava Mištinová. Slovenská ženská aj mládežnícka reprezentantka je už teraz pevnou súčasťou kádra MBK Ružomberok a na palubovke je neraz aj v zlomových okamihoch ťažkých stretnutí.

„V najvyššej súťaží sú samí dobrí útočníci. Nebudem preto menovať toho, proti ktorému sa mi hrá najhoršie,“ odpovedal tretí v poradí, futbalový obranca Ján Maslo. Vlani bol tretí a tretie miesto mu zostalo aj v tohtoročnej ankete. Práve v deň vyhlásenia oslávil 32 rokov.

Úradujúca majsterka Slovenska v blitz šachu a slovenská reprezentantka v tejto kráľovskej športovej disciplíne Monika Motyčáková skončila štvrtá. „Ak sedíte 5-6 hodín za šachovnicou a niekoľko dní po sebe, potrebujete mať na to kondíciu. Keď sa vrátim z takéhoto turnaja, potrebujem niekoľko dní na regeneráciu,“ vysvetľovala, ako je to s fyzickou kondíciou a šachom.

„Robíme drepy, kliky a zvykli sme chodievať aj na plaváreň. Nedá sa strieľať tak, že prídete rovno z gauča na strelnicu,“ hovorila na rovnakú tému úspešná strelkyňa z Hrboltovej Lucia Chovanová. Štvrtá z majstrovstiev Slovenska v streľbe zo vzduchovej pušky na 40 výstrelov skončila v mestskej ankete na piatom mieste.

Najlepší mládežnícky športovci mesta za rok 2017. Sprava Karolína Javorková, Tomáš Bobček, Adam Antol, Adrián Petruf a víťazka Nikoleta Puchovanová.

Stálicou je Puchovanová

V mládežníckej kategórií vyhrala tretíkrát po sebe Nikoleta Puchovanová. Len 17-ročná stolná tenistka je už teraz ženskou reprezentantkou Slovenska, vlani získala tri bronzové medaily zo seniorského republikového šampionátu a tretia bola aj s družstvom ŠKST Ružomberok v slovenskej extralige. Na Majstrovstvách Európy v doraste skončila vo štvorhre medzi 16-kou najlepších, na Slovensku je v tejto kategórií vicemajsterkou.

„Konečne by som chcela dorastenecký titul. Stále som len druhá,“ hovorila o aktuálnych ambíciách Puchovanová.

Za ňou skončil v ankete 14-ročný lyžiar Adrián Petruf. Vo svojej kategórií majster Slovenska v Super G, druhý v obrovskom slalome a tretí v Slovenskom pohári. A to stále delí čas medzi lyžovanie a futbal. „Robím to, čo ma baví a chcem to robiť najlepšie, ako viem. Na každých pretekoch chcem podať najlepší výkon a teším sa, keď to dobre dopadne,“ hovoril žiak základnej školy Zarevúca, ktorého od začiatku kariéry trénuje otec Miroslav.

Plavec Adam Antol získal v ankete tretie miesto. Trinásťročný zverenec Mareka Langšádla dosiahol vlani na dva republikové tituly na 100 aj 200 metrov prsia. Žiak základnej školy na Bystrickej ceste, pracovisko Dončova sa chce dostať do profesionálneho kolektívu plavcov Dukly Banská Bystrica.

Ocenenia od primátora mesta Igora Čombora si prevzali aj štvrtý v ankete, hrotový útočník dorasteneckého MFK Ružomberok a zároveň mládežnícky reprezentant Tomáš Bobček. A tiež majsterka Slovenska a celkovo druhá v Slovenskom pohári v krasokorčuľovaní dievčat do sedem rokov Karolína Javorková, ktorá získala medzi najlepšími športovcami – mládežníkmi, piate miesto.

Moderátor Ján Svrček (vľavo) v rozhovore s držiteľom ceny fair-play Petrom Kuniakom. Vedľa neho Jaroslav Taraj, Anton Moravčík, Pavol Svrček, Milan Sekera, Tibor Letko a Norbert Hrnčár.

Ocenenia aj pre funkcionárov

Mesto a športová komisia pravidelne oceňujú aj športových funkcionárov a ľudí, ktorí sa športu dlhoročne a v niektorých prípadoch aj obetavo venujú. Tento rok boli medzi nimi Roman Cibulka (ŠKST Ružomberok), Tibor Letko (lekár MFK Ružomberok), Norbert Hrnčár (tréner MFK Ružomberok), Milan Sekera (organizátor Mestskej tenisovej ligy), Pavol Svrček (novinár a autor publikácie Tváre ružomberského športu) a Jaroslav Taraj (tenisový tréner a funkcionár). Medzi menovaných sa dostal aj stále aktívny horolezec Anton Moravčík z klubu Tatrín Ružomberok.

Cenu Fair-play za celoživotné zásluhy v oblasti športu si prevzal Peter Kuniak z Černovej. Onedlho 90-ročný, bývalý aktívy futbalista, stolný tenista, neskôr funkcionár venujúci sa mládeži prítomným v sále aj veselo zaspieval.

Najlepšími športovými akciami roka sa stali Zápas hviezd 2. hokejovej ligy a 2. ročník Štefanského behu mestom.

Odovzdávanie ocenení počas pondelkového večera.

Primátor je hrdý, Kubáň sa poďakoval

Najlepším kolektívom v meste za minulý rok sa stali podľa očakávania seniorskí futbalisti MFK Ružomberok. V lige skončili tretí, na celom Slovensku zarezonovala ich úspešná cesta Európskou ligou, kde sa dostali do 3. predkola.

Druhé skončili v mestskej ankete basketbalistky. Vlaňajšie tretie miesto v lige nie je síce podľa klubového a fanúšikovského gusta, ale znamená nepretržitú, 25-ročnú medailovú sériu v najvyššej súťaží.

Stolné tenistky ŠKST Ružomberok sa dostali na tretie miesto vďaka rovnakému umiestneniu v slovenskej extralige žien. Dosiahli ho po deviatich rokoch a s kádrom, ktorý tvoria výlučne dorastenky.

„Som hrdý na ružomberských športovcov a nesmierne ma teší, že v športovej oblasti patríme k popredným mestám, čo má veľký prínos pre jeho renomé,“ hovoril primátor Igor Čombor (nezávislý), ktorý všetky ocenenia odovzdával.

Ľubomír Kubáň (druhý sprava) počas pondelkového večera.

„Neorientujeme sa len na futbal a basketbal, a preto vybrať tých najlepších o ktorých budeme hlasovať je naozaj ťažké. Najmä medzi mládežou. Samotné hlasovanie je potom anonymné,“ vysvetlil princíp výberu športovcov predseda Športovej komisie pri mestskom zastupiteľstve Ľubomír Kubáň (nezávislý).

Kubáň osem rokov viedol športovú komisiu. Na vyhlasovaní výsledkov oznámil, že ak by aj uspel v novembrových voľbách a opäť sa stal poslancom, v športovej komisii pracovať nebude.

„Prichádzal som s ambíciou, aby sme urobili taký reštart športu v meste, najmä menších a stredných športov. Myslím si, že sa to podarilo a rád by som odišiel takpovediac na vrchole, v čase, keď je to všetko nastavené a sú tu dobre rozbehnuté nové projekty ako Ružomberská bežecká liga, Ružomberok v pohybe či futsalová liga,“ zdôvodnil Kubáň svoje rozhodnutie nepodieľať sa aktívne na organizovaní nielen ankety, ale aj množstva športových podujatí v meste.

Titulná fotografia – Najlepší športovci mesta v kategórií dospelých. (Zľava) Lucia Chovanová, Monika Motyčáková, Ján Maslo, Miroslava Mištinová a Erik Daniel. 

Najlepším kolektívom sa stali futbalisti MFK Ružomberok (vľavo) pred basketbalistkami MBK Ružomberok (vpravo).

Zdroj Fotografií – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.