Spreneveril desaťtisíce mestských peňazí. Bývalého riaditeľa mestskej firmy odsúdili na štyri roky

Bývalý riaditeľ Komunálnych služieb Ružomberok Martin Kralovenský podľa súdu spreneveril 75-tisíc eur. Rozsudok ešte nie je právoplatný, obžalovaný sa odvolal.

V auguste 2019 sme vás informovali, že z účtov príspevkovej organizácie Komunálne služby mesta Ružomberok zmizli desiatky tisíc eur. Prípadom sa zaoberala aj kriminálka. Hlavný kontrolór aj mestká firma Komunálne služby vtedy podali na neznámeho páchateľa trestné oznámenie. 

„Môžem potvrdiť, že z účtu príspevkovej organizácie Komunálne služby mesta Ružomberok bolo vybratých 75-tisíc eur, ktoré neboli následne vyúčtované,“ uviedol pre Ružomberský magazín pred dvomi rokmi hlavný kontrolór Vladimír Trnovský.

Zmizlo 75-tisíc eur 

Podozrivým bol bývalý riaditeľ príspevkovej organizácie Martin Kralovenský. Tá vznikla ešte začiatkom januára 2019 za účelom prevádzkovania novej kompostárne v lokalite Biela Púť v Bielom Potoku. Mesto ju postavilo vďaka prostriedkom z eurofondov za dva milióny eur.  

Keďže išlo o príspevkovú organizáciu, všetky peniaze, ktoré mala na prevádzku, dostala ako príspevok od mesta. V letných mesiacoch však niekto vybral 75-tisíc eur bez toho, aby peniaze zaúčtoval. Nasledovali trestné oznámenia, Kralovenský bol krátko po incidente odvolaný z funkcie. Dočasne vymenovaným riaditeľom sa stal Jozef Bašáry.

Trestne stíhajú bývalého zamestnanca mesta. Zrejme spreneveril desaťtisíce eur

Súd uznal Kralovenského za vinného 

Po niekoľko mesačnom odročovaní súdu si napokon Martin Kralovenský v stredu 28. apríla vypočul rozsudok súdu. 

„Okresný súd Ružomberok obžalovaného uznal za vinného zo zločinu sprenevery a zločinu podvodu a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 4 roky nepodmienečne so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia,“ informovala naše noviny hovorkyňa krajského súdu v Žiline Anna Dudová Záborská. 

Zároveň súd uložil obžalovanému trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie alebo funkciu spojenú s hmotnou zodpovednosťou vo výmere 5 rokov a povinnosť nahradiť škodu poškodeným vo výške približne 100-tisíc eur.

Hovorkyňa však potvrdila, že rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný a aj jeho obhajca podali odvolania.

Titulná fotografia: Areál kompostárne v lokalite Biela púť v Bielom Potoku. Foto – redakcia.

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.