Stankovany sa pripravujú na navýšenie pravého brehu Váhu aj výstavbu obecných bytov

Obec Stankovany tento rok osvetlila priestor pred hasičskou zbrojnicou v miestnej časti Rojkov a kultúrny dom vybavila kvalitnejším ozvučením i osvetlením. Momentálne sa chystá na viaceré investičné akcie.

Osvetlenie pri požiarnej zbrojnici stálo 2500 eur, ozvučenie a osvetlenie kultúrneho domu takmer 10-tisíc eur.

„Za zmienku stojí aj reedícia knihy V stopách dávno odviateho času o obciach Komjatná, Stankovany, Hubová, Švošov a Ľubochňa, ktorú sme vydali v náklade 250 kusov. Prejavujú o ňu záujem domáci aj rodáci,“ dopĺňa ďalší úspešný projekt starosta Rudolf Baleja.

Ružomberskí vodári naviac definitívne odkanalizovali pravú stranu Rojkova, na čo obec prispela sedemtisíc eur z celkovej sumy 22-tisíc eur. Budúci rok by mohla byť obec už spolovice odkanalizovaná, čo je podľa starostu úspech, keďže pôvodne malo byť z 530 budov napojených len 60 odberných miest.

Jednou z najväčších investičných akcií je plánované navýšenie pravého brehu Váhu s predpokladanými rozpočtovými nákladmi 1,3 milióna eur. Investorom bude piešťanský závod Slovenského vodohospodárskeho podniku.

„Cieľom je protipovodňová ochrana pred priamym ohrozením obce pri manipulácii na Liptovskej Mare počas prevádzania povodňových prietokov,“ vysvetlil starosta a dodal, že po ukončení prác bude na vodnom diele možné vyrábať viac elektrickej energie. Aktuálne sa vodohospodári sústreďujú na výkup pozemkov od fyzických osôb i obce a prípravu na vydanie stavebného povolenia.

Obec dlhodobo plánuje aj výstavbu nájomných bytov a rodinných domov. Získať nevysporiadané pozemky sa usilovali osemnásť rokov a v priebehu posledných dvoch sa im to konečne podarilo, pričom už vyplatili aj vlastníkov.

„V súčasnosti sme požiadali kataster o zápis posledných parciel do listu vlastníctva,“ vysvetľuje Baleja. Po zmene druhu a spôsobu využívania pozemkov začnú s prípravou novej projektovej dokumentácie.

Titulná fotografia – fotky.sme.sk

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.