Stavebné práce začali aj na západnom portáli tunela Čebrať

Právoplatné stavebné povolenie západného portálu, ktoré dlho chýbalo, vydalo ministerstvo dopravy 24. mája.

Práce na 15-kilometrovom diaľničnom úseku Hubová – Ivachnová postupujú podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) v zmysle harmonogramu. Hotový úsek by podľa výpočtov skrátil vodičom cestu o 12,4 minúty.

„V severnej tunelovej rúre tunela Čebrať je vyrazených 3 233 m (zostáva 370 m) a v južnej tunelovej rúre 3 305 m (zostáva 300 m),“ uviedla pre RK Magazín hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Aj keď prioritným problémom nebolo stavebné povolenie v oblasti západného portálu tunela Čebrať, diaľničiarom spadol kameň zo srdca, keď ministerstvo dopravy vydalo právoplatné stavebné povolenie 24. mája.

„Na základe stavebného povolenia boli zahájené práce aj na západnom portáli tunela Čebrať,“ povedala Žgravčáková.

Brániť prácam nebude ani archeologický výskum pri západnom vstupe do tunela. Ten sa totiž ukončuje a NDS avizuje, že drobné nálezy, ktoré sa našli „budú definované v záverečnej správe z archeologického výskumu.“ Čo všetko bolo predmetom nálezov RK Magazín zisťuje.

Otvoria predčasne aspoň časť úseku?

NDS deklaruje, že termín sprejazdnenia celého úseku stihnú do konca roka 2023. Informácie z ružomberskej radnice hovoria, že má ísť konkrétne o november 2023.

Pôvodný termín dostavby bol plánovaný na jún 2017. Neskôr diaľničiari tento dátum posunuli na rok 2022, minister Andrej Doležal však už minulý rok avizoval ako reálny rok 2023.

Na stole je však otázka, či by nebolo vhodné otvoriť predčasne aspoň časť diaľnice od Likavky po Ivachnovú.

Odpoveď diaľničiarov je na zatiaľ záporná. „O predčasnom otvorení časti úseku od Likavky po Ivachnovú sa zatiaľ neuvažuje,“ poznamenala hovorkyňa.

Ružomberok tak bude v rovnakej miere preťažený asi až do konca roka 2023. Zápchy v Ružomberku vníma ako problémové aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. „Pri Ružomberku sú veľké problémy,“ zhodnotila županka pre RTVS.

Pomôcť by malo aj rozšírenie križovatky pri administratívnej budove spoločnosti Mondi SCP na Rovni. Obnoviť by ju mali podľa poradcu ružomberského primátora v oblasti dopravy Tomáša Mišoviča ešte počas tejto stavebnej sezóny.

Titulná fotografia: Stavebné práce na diaľnici pod Hradom Likava. Foto – Juraj Brezáni

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.