Dočkáme sa rozšírenia križovatky pri Mondi?

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) plánovala úpravu križovatky na Rovni už v roku 2018, no viaceré obštrukcie rekonštrukciu posunuli. Radnica dúfa, že rozšírenou križovatkou pri Mondi prejdú vodiči už na konci roka 2021.

Križovatka pri administratívnej budove spoločnosti Mondi SCP je dlhodobým problémom pre ružomberskú dopravu. Spoločne so zelenou vlnou malo byť rozšírenie tejto križovatky hlavným opatrením pre zlepšenie dopravnej situácie.

Križujú sa tu totiž tranzitné ťahy ciest I/18 a I/59, čím je križovatka vlastne určitým lievikom pre autá. „Križovatka v súčasnosti nemá takú priepustnosť vozidiel, akú by mohla mať,“ uviedol pre RK Magazín poradca primátora Igora Čombora v oblasti dopravy Tomáš Mišovič.

V lokalite bolo problémom odvodnenie zrážkových vôd, čo potvrdzovali aj vyjadrenia vodární či správcov sietí, ktorí nesúhlasili so zväčšením plochy cesty. „Vidím to už ako dohodnutú vec,“ povedal Mišovič s tým, že v súčasnosti by už nič nemalo stáť v ceste projektovaniu danej úpravy križovatky. Dohodnúť sa už len musí NDS so zhotoviteľom Združením Čebrať.

Prioritne sa však rekonštrukcia tejto cesty odsúvala. V posledných týždňoch najmä kvôli problémom na diaľnici. „Netlačili sme na úpravu križovatky každý deň, mali sme trochu vážnejšie priority,“ povedal Mišovič s tým, že riešili najmä situáciu okolo stavebného povolenia západného portálu tunela Čebrať a precenenia úseku Hubová – Ivachnová, ktoré ešte naďalej trvá.

Cestu rozšíria o 3,5 metra

Na križovatke pribudne v smere z Liptovského Mikuláša na Banskú Bystricu jeden nový pruh. Odbočovacie pruhy budú teda do Bystrice dva. „Bude to kapacitnejšie. Na signál zelenej vlny prejde viac áut, pretože viac áut sa bude môcť postaviť už priamo na daný smer,“ vysvetlil Mišovič.

Odbočovací pruh bude zároveň predĺžený na 920 metrov. Súčasťou rozšírenia križovatky bude aj úprava okolia. Pri plote závodu Mondi SCP vybudujú oporný múr.

V smere zo Žiliny na Liptovský Mikuláš sa tiež križovatka vylepší. „Bude zlepšené zaradzovanie vozidiel z dvoch pruhov do jedného zo smeru Žilina do Liptovského Mikuláša,“ pripomenul Tomáš Mišovič. Plocha cesty sa tak celkovo zvýši asi o 3 500 metrov štvorcových.

„V meste potrebujeme kapacitne vyhovujúce križovatky. Najmä pre budúcnosť. Tie cesty sa nerobia na dva-tri roky, ale na viac. Táto cesta má vyhliadku funkčnosti možno aj na päťdesiat rokov,“ vysvetlil Mišovič, ktorý tiež povedal, že keďže je diaľničný úsek pri Ružomberku tvorený v tunelovom variante, veľakrát sa stane, že tunel pre údržbu uzatvoria a opätovne sa vozidlá presunú do mesta. „Mesto bude vždy obchádzkou v prípade uzavretia úseku. Infraštruktúra na križovatke pri Mondi musí byť pripravená, aby tieto nápory áut zvládala aj v budúcnosti,“ povedal Mišovič.

Radnica predpokladá, že s výstavbou sa začne aj skončí v tejto stavebnej sezóne. Vodiči by teda mohli zrekonštruovanou križovatkou prejsť už na konci tohto roka. „Budeme radi, keď to bude v novembri alebo decembri,“ povedal Mišovič.

Článok bol pôvodne publikovaný v aprílovom čísle RK Magazínu.

Titulná fotografia: Aktuálny stav križovatky pri Mondi. Zdroj – Google Maps

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.