Slávnostný program začal svätou omšou kostole Povýšenia sv. Kríža, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bol spišský diecézny biskup Mons. Ján Kuboš, za prítomnosti hlavného predstaveného Jozefa Šofranka – provinciála Spoločnosti Ježišovej na Slovensku, dekana ružomberskej farnosti vdp. Dušana Pardela a ďalších významných hostí.
Jezuiti ďalej v hudobno-slovnom pásme predstavili svoju činnosť, pôsobenie a osobnosti z ich komunity, ktoré sa zaslúžili o jej rozvoj. Jedným z nich bol Rudolf Mikuš, ktorý sa zaslúžil o vybudovanie a rozšírenie kláštora a noviciátu.
Zakladateľom Spoločnosti Ježišovej bol sv. Ignác z Loyoly so svojimi spolubratmi v roku 1534. Rehoľu oficiálne schválil pápež Pavol III. v roku 1540. Do Ružomberka prišli Jezuiti 5. augusta 1922. Usídlili sa v terajších priestoroch na Námestí Andreja Hlinku, ktoré predtým využívali piaristi.
Pôsobili aj v misiách vo svete
Rektor kostola Povýšenia sv. Kríža v Ružomberku Branislav Dado povedal, že noviciát tu začal v roku 1930 a o dva roky neskôr bola požehnaná jeho novostavba vtedajším biskupom Jánom Vojtaššákom.
„Našim hlavným poslaním je exercičný apoštolát – duchovné cvičenia. Idea celého pôsobenia je byť k dispozícii sv. Otcovi tam, kde najviac potrebuje naše služby. Jezuiti pôsobili v čase protestantizmu v školách a prehlbovali katolícku vieru aj v okolí Ružomberka, hoci tu ešte nemali kláštor. Dodnes pôsobia aj v misiách po celom svete. Mnohí z nich zomreli za svoju vieru,“ vysvetlil rektor.
V súčasnosti v Ružomberku pôsobia štyria jezuitskí pátri. Pod ich správu patrí aj chata s kaplnkou v Trlenskej doline, kde sa túto nedeľu uskutoční tradičná púť. Okrem Ružomberka pôsobia aj v Bratislave, Ivanke pri Dunaji, Trnave, Piešťanoch, Prešove a Košiciach.
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.