Stretnutie vedenia kraja so zástupcami nemocníc

Ilustračná fotografia. Zdroj: ŽSK
Aktuálnu situáciu v súvislosti s výpoveďami lekárov považujú zástupcovia nemocníc v Žilinskom samosprávnom kraji za kritickú. Zhodli sa na tom na piatkovom stretnutí.

Stretnutie so zástupcami nemocníc pôsobiacich na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa uskutočnilo v piatok 18. novembra na Úrade ŽSK. Predsedníčka kraja Erika Jurinová vyzvala Lekárske odborové združenie (LOZ) i vládu SR, aby čo najskôr doriešili aktuálnu krízu v zdravotníctve a spoločne nastavili kroky do budúcna, smerujúce k zlepšeniu stavu v zdravotníctve.

Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci, Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou v Dolnom Kubíne, Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline, Univerzitnej nemocnice Martin a predstavitelia Krajského operačného strediska. Krajskú samosprávu zastupovali Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK a Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

Všetci účastníci stretnutia vyhodnotili aktuálnu situáciu súvisiacu s výpoveďami lekárov ako veľmi kritickú. „V prípade platnosti reálnych výpovedí lekárov považujeme za jediné riešenie vyhlásenie núdzového stavu, to znamená pozastavenie plánovaných výkonov, utlmenie onko operatívy a môže to spôsobiť aj predĺženie dojazdových časov transportu pacientov na regionálnej úrovni,“ informovala krátko po stretnutí Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

Zástupca vojenskej nemocnice z Ružomberka neprišiel

Je pre mňa nepochopiteľné, že dnešného koordinačného stretnutia sa nezúčastnil zástupca našej Hornooravskej nemocnice v Trstenej a tiež Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku, akoby neboli súčasťou regiónu. No aj napriek hroziacemu scenáru, zástupcovia ostatných regionálnych nemocníc na dnešnom stretnutí deklarovali zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v maximálnej možnej miere pre všetkých obyvateľov kraja,“ uviedla Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.

„Vyzývame všetkých aktérov – Lekárske odborové združenie i vládu SR, aby čo najskôr doriešili aktuálnu krízu v zdravotníctve a spoločne nastavili kroky do budúcna, smerujúce k zlepšeniu stavu v zdravotníctve. V tomto budeme radi nápomocní, “ dodala Jurinová.

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore. Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu, k dohode nedošlo. Ďalšie stretnutie má byť v pondelok 21. novembra.

Zdroj: ŽSK, teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.