Súboj Dávida s Goliášom v Slovenskom pohári

Ružomberských futbalistov čaká výborne hrajúci Makov. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v stredu o 16:00 h stretnutie 3. kola Slovnaft Cupu na pôde štvrtoligového Makova.

Ružomberčania, ktorí sú v tomto zápase obrovským favoritom, budú chcieť bezpodmienečne zvíťaziť, keďže sa v tejto sezóne nachádzajú v hernej a výsledkovej kríze. V doterajšom priebehu najvyššej slovenskej súťaže zaznamenali Liptáci v desiatich stretnutiach až 5 remíz, 3 výhry a 2 prehry, ktoré utŕžili na vlastnom ihrisku. Ostatný duel „Ruža“ nezvládla, keď po slabom výkone podľahla Žiline 0:2.

MFK Ružomberok sa ako účastník Fortuna ligy predstavil až v 2. kole Slovenského pohára. V ňom nastúpili zverenci Petra Struhára na pôde nováčika VI. ligy – OŠK RENOP Liptovská Teplá. Napriek nepresvedčivému výkonu Ružomberčania zvíťazili 2:0 a postúpili do ďalších bojov o Slovnaft Cup.

Fantastická forma Makova

Futbalisti ŠK Javorník Makov začali svoju púť v Slovenskom pohári na pôde TJ Spartak Vysoká nad Kysucou, ktorý bez väčších problémov vyradili hladko 4:1. V 2. kole Makovčania privítali treťoligový MŠK Lučenec, ktorý zdolali 4:2.

Makovu sa darí aj v IV. lige – Majstrovstvá regiónu, kde predvádzajú výborné výkony. Z doterajších šiestich zápasov vyhrali Makovčania až päťkrát a pripísali si aj jeden nerozhodný výsledok.

Ostatný duel zvládol Makov excelentne, keď v domácom prostredí zdolal Liptovský Hrádok vysoko 12:0. Vďaka skvelému začiatku sezóny figuruje mužstvo trénera Filipa Racka na 1. mieste so ziskom 16 bodov.

V minulej edícii Slovenského pohára ukončili Makovčania svoju púť v 1. kole, keď ich vyradilo Krásno nad Kysucou (2:3). Ešte pred tým ale Makov bojoval v predkole Slovnaft Cupu, v ktorom bol úspešný, keď zdolal Višňové 3:0.

Skorý koniec v Slovenskom pohári

V uplynulom ročníku Slovnaft Cupu skončili Liptáci svoju púť už v osemfinále. V úvodnom kole mali Liptáci ako účastník Fortuna ligy voľno. V 2. kole nastúpili na pôde Oravského Veselého, kde vyhrali hladko 3:0. V 3. kole čakalo na zverencov Petra Struhára Kysucké Nové Mesto, ktoré zdolali vysoko 6:0.

Šestnásťfinále odohrali Liptáci proti treťoligovým Lipanom, ktoré ich poriadne potrápili, ale po výhre 1:0 postúpila „Ruža“ do osemfinále Slovenského pohára. V ňom Ružomberčania nastúpili proti najťažšiemu možnému súperovi – Slovanu Bratislava.

„Struhárovci“ držali s favoritom krok, no napokon po dvoch gólov Andreho Greena prehrali s belasými 0:2. Bratislavčania napokon dokráčali až do finále, v ktorom bol nad ich sily Spartak Trnava, ktorý zvíťazil 2:1 po predĺžení.

Ružomberčania doposiaľ zdvihli nad hlavu Slovenský pohár iba raz a to v nezabudnuteľnej sezóne 2005/2006, kedy okrem národného pohára vyhrali premiérovo a naposledy najvyššiu slovenskú súťaž. V rokoch 2001, 2018 a 2020 sa Liptáci prebojovali až do finále Slovnaft Cupu, ale zakaždým sa museli uspokojiť len so ziskom strieborných medailí.

Povinná jazda Liptákov

Tréner Ružomberka Peter Struhár si uvedomuje, že nič iné ako víťazstvo jeho zverencov sa nepripúšťa. „Makov má celkom solídny káder, hrávajú v ňom aj bývalí ligisti. Musíme si dať na súpera pozor, aby sme nič nepodcenili a zvládli tento zápas. Je dobré, že hráme tento duel, lebo nás čaká dlhšia prestávka.“

Kvôli zraneniam nebude Ružomberčanom v tomto súboji k dispozícií až 6 hráčov – Samuel Šefčík, Martin Boďa, Kristóf Domonkos, Matej Kochan, Adam Morong a Oliver Luterán. Po pohárovom stretnutí na pôde Makova čaká Liptákov dvojtýždňová pauza.

Keďže zápas Liptákov na pôde Dunajskej Stredy bol kvôli výmene trávnika v MOL Aréne presunutý na 18. novembra a počas budúceho víkendu príde na rad reprezentačná prestávka, Ružomberok čaká dlhšie obdobie bez ligového futbalu. Po prestávke odohrá aktuálny vicemajster najbližší ligový duel až v piatok 30. septembra, keď na domácom štadióne nastúpi proti nováčikovi zo Skalice.

Októbrový program otvoria futbalisti Ružomberka stretnutím na pôde nováčika, keď nastúpia proti Podbrezovej (7. 10.). Následne odohrajú „Struhárovci“ dva zápasy na domácom štadióne v rade. Najskôr privítajú Liptovský Mikuláš (15. 10.) a o týždeň neskôr Banskú Bystricu (22. 10). Októbrovú púť ukončia Liptáci v Trenčíne (29. 10.).

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.