Sympatický výkon Ruže na triumf proti majstrovi nestačil

Ružomberské basketbalistky druhýkrát v sezóne podľahli Piešťanským Čajkám. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 19. novembra v rámci 9. kola Niké extraligy žien s Piešťanskými Čajkami 66:82. Liptáčky zaznamenali druhú prehru v sezóne a prvýkrát neuspeli v domácom prostredí.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy úspešne, keď v úvodných ôsmich zápasoch zaznamenali až sedem výhier a jednu prehru, ktorú utrpeli na pôde majstrovských Piešťan. Zvyšné víťazstvá si vybojovali zverenkyne Juraja Suju nad Popradom, CBK Košice, Sláviou Banská Bystrica, Young Angels Košice, ŠK UMB Banská Bystrica a dvakrát zdolali Šamorín.

Naopak, Piešťanské Čajky sú jediným mužstvom v Extralige, ktoré všetky svoje doterajšie zápasy vyhralo. Zásluhou skvelých výkonov sa zverenkyne Petra Jankoviča nachádzajú suverénne na čele súťaže. Prvý tohtoročný vzájomný duel Ružomberka Piešťanmi sa skončil víťazstvom úradujúceho slovenského šampióna v pomere 75:53. Stretnutie bolo zároveň reprízou finále z minulej sezóny.

Skvelá atmosféra v Koniarni

Pred fantastickou kulisou – 1030 divákov, hostila Koniareň šláger basketbalovej Extraligy medzi aktuálnym slovenským majstrom a vicemajstrom. Napriek priamemu prenosu RTVS Šport si diváci našli cestu do Koniarne a vďaka fanklubu Concordia 1906 prevládala v hale výborná atmosféra. Vzhľadom na kvalitu kádra boli favoritom stretnutia Piešťanské Čajky.

Úvod duelu im vyšiel skvelo, keď sa ujali vedenia 3:7. V polovici prvej štvrtiny viedol majster už o 9 bodov – 3:12. Ružomberčanky sa ale favorita nezľakli a onedlho znížili manko na súpera (7:12). V závere prvej časti hry sa Liptáčky priblížili na dostrel (12:14). Po úvodnej perióde boli napokon spokojnejšie Piešťany, ktoré ju vyhrali 14:18. „Ruža“ však ukázala, že svoju kožu ľahko nepredá.

Prvý polčas ovládli Piešťany

Začiatok druhej časti hry patril Ružomberčankám, ktoré vyrovnali skóre duelu na 18:18. Následne však Piešťanské Čajky zaznamenali 6 bodov v rade (18:24). V ďalšom priebehu si majster udržiaval náskok a v polovici druhej 10-minútovky viedol o 9 bodov (22:31).

Liptáčky sa síce na chvíľu priblížili na dostrel (28:33), ale hneď na to Piešťanky svoj náskok navýšili na dvojcifernú hodnotu (28:38). V závere majster mierne zvýšil svoje vedenie a po prvom polčase viedol 30:41. Ružomberčanky však napriek nepriaznivému stavu predviedli počas úvodného dejstva veľmi bojovný a sympatický výkon.

Perfektný výkon „Ruže“

Tretia štvrtina patrila Liptáčkam. Tie od stavu 32:43 zaznamenali skvelú 9-bodovú šnúru a pohodlný náskok Piešťan sa razom zmenšil na rozdiel dvoch bodov (41:43). Od tejto chvíle sa začala v Koniarni niekoľkominútová dráma, ktorá bola reklamou na basketbal. Zakrátko bola domáca hala vo vytržení, keď sa Ružomberčankám podarilo skóre duelu vyrovnať na 44:44.

Liptáčkam sa však nedarilo dostať do vedenia, naopak Piešťany si v ďalšom priebehu udržiavali veľmi nepatrný náskok. Dve minúty pred koncom tretej štvrtiny prehrávala „Ruža“ len o bod (48:49). Záver tretej periódy vyšiel lepšie Piešťanom, ktoré pred záverečnou 10-minútovkou viedli o 5 bodov – 50:55.

Majster rozhodol o výhre v závere stretnutia

Posledná štvrtina, predovšetkým jej druhá polovica, bola v réžii majstra. Ružomberčanky v úvode záverečnej 10-minútovky skresali manko na rozdiel dvoch bodov (56:58). V ďalších minútach si Piešťany udržiavali niekoľkobodový náskok, ale „Ruža“ súpera naďalej poriadne hrýzla. V polovici poslednej štvrtiny viedli Piešťanské Čajky len o 4 body (61:65).

Od tohto momentu však nastal v zápase zlom a prejavila sa kvalita Piešťan. Tie v priebehu 30 sekúnd zaznamenali dve trojky a razom viedli o 10 bodov (61:71). Ružomberčanky sa síce snažili manko na súpera zmazať, ale zmohli sa len na kozmetickú úpravu skóre zásluhou trojky Andrey Andělovej (64:73). V úplnom závere stretnutia Piešťanské Čajky navýšili svoje vedenie a v Ružomberku napokon triumfovali o 16 bodov – 66:82.

Piešťany tak potvrdili pozíciu favorita a naďalej zostávajú stopercentné. Naopak, Ružomberčanky zaznamenali druhú prehru v sezóne s týmto súperom a prvýkrát neuspeli v domácom prostredí. Napriek tomu podali v zápase mimoriadne bojovný a sympatický výkon a ukázali, že aj s mladým tímom dokážu potrápiť najlepší ženský basketbalový tím na Slovensku.

Duel sestier Andělových

Najlepšou strelkyňou duelu bola Ružomberčanka Andrea Andělová, ktorá svoj vynikajúci výkon okorenila 20 bodmi, pričom zaznamenala až 5 trojok a bola hnacím motorom svojho mužstva. Tradične slušný výkon podala aj ružomberská kapitánka Alexandra Buknová, ktorá strávila na palubovke neuveriteľných 38 minút, počas ktorých zaťažila konto súpera 11 bodmi.

Piešťanské Čajky sa mohli spoľahnúť na duo Gabriela Andělová Anna Jurčenková, ktoré dali zhodne po 17 bodov. Skvelo ich dopĺňala Natália Martišková, autorka 16 bodov a taktiež Ke´Shunan Jamesová, ktorá zaznamenala 14 bodov.

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol napriek prehre hrdý na svoje mužstvo, ktoré predviedlo veľmi bojovný výkon. „Som hrdý na môj tím za to, aký výkon v stretnutí predviedol. Takmer celý duel, až na posledné 3-4 minúty, sme súpera hrýzli. Zápas mal náboj, bol dramatický až do konca. Z dvojciferného manka sme dokázali skóre vyrovnať. Som rád, že sme duel absolvovali bez nejakej ujmy, lebo dievčatá išli až za hranu svojich fyzických možností.“

Kormidelník Piešťan Peter Jankovič vyzdvihol výkon súpera. Zároveň ho však veľmi potešila výhra jeho tímu: „Ružomberok využil domáce prostredie s výbornými fanúšikmi. Chcel by som mu pogratulovať za výkon, ktorý predviedol. Hral dobre a agresívne. Ešte niekoľko minút pred koncom duelu nebolo o výsledku rozhodnuté.“

Ružomberok čaká voľno

Ružomberčanky sa aj napriek druhej prehre v ročníku nachádzajú na 2. mieste tabuľky za suverénnymi Piešťanmi. Liptáčky momentálne čaká reprezentačná prestávka. Po jej uplynutí odohrajú zverenkyne Juraja Suju najbližší duel v sobotu 3. decembra v Poprade.

Zakrátko čakajú Ružomberčanky ešte štyri zápasy do konca základnej časti Extraligy, pričom až tri z nich odohrajú v tomto roku. Postupne sa predstavia proti CBK Košice (10. 12.), Slávii Banská Bystrica (17. 12.) a aktuálny rok uzavrú domácim stretnutím proti Young Angels Košice (21. 12.). Posledný ligový duel odohrajú Liptáčky 7. januára na pôde BK ŠK UMB Banská Bystrica.

Následne sa liga rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sa odohrajú 14. januára 2023.

Niké extraliga žien – 9. kolo:

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 66:82 (30:41).

Body za MBK Ružomberok: A. Andělová 20, Buknová 11, Šfetančová 8, Hadačová, Dovčíková, Havranová a Jarošová po 6, Urbanová 3. – Piešťanské Čajky: G. Andělová a Jurčenková po 17, Martišková 16, Jamesová 14, Mandićová 11, Mujović 4, Vandlíková 3. Trojky: 7-7. Diváci: 1030. Úspešnosť streľby: 38 % – 41 %. TH: 21/11 – 30/23. Rozhodovali: Margala, Obertová, Cibulka. Štvrtiny: 14:18, 16:23, 20:14, 16:27.