Takto sa fašiangovalo v Ružomberku

Centrum mesta včera zaplnili folkloristi a bursovníci z Ružomberka, Černovej, Liskovej, Komjatnej, Liptovských Revúc, Stankovian, Liptovských Sliačov či Lipovskej Lúžnej.

Rozjarené hlúčiky v krojoch a maskách pripomenuli krátiace sa obdobie hodovania a neviazanej zábavy predchádzajúce štyridsaťdňovému pôstu. Ulicami sa okrem veselej vravy a spevu ozývali aj harmoniky, ozembuchy, husle či basy.

Nechýbali muži a ženy s košíkmi, z ktorých rozvoniavali šišky alebo meteníky. Tradičnými špecialitami nepohrdli malí ani veľkí. Na svoje si prišiel aj usmievavý pán v rokoch. „Zlaté Revúce, uliali mi už tretí raz,“ pochvaľoval si.

„Priniesli sme sem našu krpku,“ objasnil neskôr 28-ročný Liptovskorevúčan Kutaj. „Keď bursujeme u nás, nosíme so sebou demižón, do ktorého nám domáci ulejú, čo doma majú. Voláme to krpka, včera sme ju popíjali, a tak aj vyzeráme,“ rozrozprával sa.

„Po dedine som tento rok chodil v sprievode ako čert, no teraz som v kroji, lebo masku som dal vyprať. Na fašiangoch v Ružomberku som prvý raz a je tu parádne,“ zhodnotil vzápätí.

Pozornosť detí aj dospelých vzbudzovala maska chriapy, do ktorej sa navliekol 20-ročný Matej z Folklórneho súboru (FS) Liptov. „Je mi veľmi teplo a zle vidím. Dýchať aj vidieť môžem len cez jednu dieru, ale inak si to užívam, pokojne do toho pôjdem aj o rok,“ ozvalo sa spod čiernej kožušiny.

Po zhruba hodine strávenej na ulici sa sprievod pobral do Veľkej dvorany, kde bol pripravený kultúrno-spoločenský program. Podujatie zavŕšilo tradičné pochovávanie basy.

Všetci účastníci priniesli do Ružomberka kus svojej kultúry. „To, že sa tu zídu aj okolité dediny a každý reprezentuje svoje zvyky, je veľmi dobrý nápad. Tradície každej obce sa vždy trochu líšia,“ skonštatovala Eva Valušiaková z FS Lúžňan. Pozitívne zhodnotila aj početné zastúpenie folklóruchtivej mládeže. Božena Fidesová zase doplnila, že na podujatí sa zakaždým niečomu priučia. „Perfektná bola škola tanca, ktorá prebiehala na javisku,“ poznamenala.

Foto – autorka

 

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.