Tieto miesta pozná celé Slovensko, no málokto vie, kde naozaj sú

Populárne televízne reklamy slovenského obchodného reťazca vznikajú aj na Liptove.

Na zelenej lúke pri salaši stoja dvaja muži. Rukami odháňajú paru z pokazeného auta a jeden z nich hovorí tomu druhému…

Takto by mohol začať nejaký slovenský vtip, no začala tak najnovšia televízna reklama slovenského maloobchodného reťazca.

Jedným z týchto mužov je bača, ktorý nad autom len mávne rukou a skepticky poznamená: „Tak toto nám už na žiadnej kontrole neprejde.“ Jeho pomocník však myslí optimisticky. „Ja ho ešte nejak postavím na nohy,“ povie bačov honelník. Zaklapnú kapotu auta a prestrihom sa dostávajú na cestu z technickej kontroly na salaš.

Honelník z predného sedadla hovorí bačovi: „Tak vidíte, prezreli ho od hlavy po päty a všetko šliapalo perfektne. Nebojte, ešte s ním nabeháme veľa kilometrov.“ „Hej, len teraz budeme musieť častejšie prezúvať,“ doplní ho bača. Ukáže sa, že auto nemá podvozok a bača s honelníkom šliapu a poháňajú auto po vlastných.

Fiktívny salaš na pasienkoch pri Liptovskej Lúžnej, Foto – Jandl

A prečo o tom píšeme?

Po obsahovej stránke sa reklamným spotom spoločnosti COOP Jednota Slovensko relatívne darí. Na sociálnych sieťach prevládajú pozitívne ohlasy. Môže za to aj typicky „slovenské“ prostredie. Reklamy sa totiž už niekoľko rokov natáčajú na Liptove. „Zaujalo nás prostredie s krásnou scenériou a peknou panorámou,“ povedala Zuzana Peiger Ačjaková, PR manažérka spoločnosti COOP Jednota Slovensko, ktorá dodala, že ružomberský okres je vzdialenosťou stále relatívne dostupné miesto z Bratislavy.

Scény pri salaši sa nahrávajú na lúkach pri Liptovskej Lúžnej. Pokiaľ ide o cestu, po ktorej v reklamách prechádza auto, tá sa nachádza ešte bližšie k Ružomberku. Je to úsek pri poslednej zákrute smerom na Vlkolínec. Domáci či turisti to v reklame spoznajú podľa zvodidla a priľahlej vŕby.

Posledná zo serpentín pred Vlkolíncom, reprofoto – youtube.com

Reklamy pre celonárodný obchodný reťazec pripravuje reklamná agentúra Jandl. Lokality pri Liptovskej Lúžnej a Vlkolínci si na natáčanie vyberá už niekoľko rokov. „Oblasti na natáčanie sme vybrali spomedzi viacerých miest po celom strednom Slovenku. Najlepšie korešpondovali s vizuálnou predstavou tvorcov,“ vysvetlil kreatívny riaditeľ agentúry Jandl Ján Fajnor. V minulosti nakrúcali na Liptove aj v Lúčkach.

„Mimo regiónu si zahrala napríklad železničná stanica Dobšinská ľadová jaskyňa alebo lúky pri obci Lozorno,“ priblížil Ján Fajnor.

Kľúčovými postavami reklamy sú Eugen Libezňuk ako bača a Peter Mattes ako honelník, Foto – Jandl

Baču v reklame stvárňuje herec ukrajinského pôvodu Eugen Libezňuk. Zahral si aj v seriáloch Hotel či Ministri a vo filmoch Tango s komármi, Pokoj v duši alebo Čiara. Pre Ružomberský magazín povedal, že sa na natáčanie reklám v liptovskom regióne vždy teší, pretože je to nádherný kraj. „Stretávajú sa tu ľudia, ktorí vždy prinesú kúsok seba a vytvoria v celku zaujímavý výtvor,“ opísal kreatívny štáb herec Libezňuk.

Salaš žije len počas nahrávania

Zábery, kde sa objavujú drevenice na salaši, pôsobia v reklame prirodzene. Na pasienkoch pri Liptovskej Lúžnej však v skutočnosti žiaden salaš nie je. Jeho časti vždy pred natáčaním na miesto donesú. „Salaš  postavia, reklamu  pri dreveniciach natočíme a potom to znova rozoberú,“ upresňuje Eugen Libezňuk.

Kulisy koliby a šopy. Strechy stavieb vznikli digitálne v postprodukcii, Foto – Jandl

Reklamy sa snažia nahrávať nenápadne, aby boli vo finálnej podobe pre ľudí zaujímavejšie. Potvrdil to aj bača z reklamy: „Salaš staviame mimo dediny, aby sme nemali styk s domácimi. Oni si potom hotovú reklamu viac užijú.“

Napriek tomu, že pri fiktívnom salaši v Lúžnej natáčajú skôr inkognito, pri zákrute pred Vlkolíncom stoja turisti takmer vždy. „Pri Vlkolínci sa chodí na natáčanie pozerať viac ľudí, tam sme vždy prezradení,“ podotkol 57-ročný Libezňuk.

„Na Liptove sú ľudia milí a priateľskí a zdá sa, že tieto reklamy s bačom a honelníkom majú radi, keďže sa z každého nakrúcania tešia,“ uzavrel Ján Fajnor.

Juraj Brezáni

Titulná fotografia – Salaš na lúke pri Liptovskej Lúžnej, Foto – Jandl

Osvedčený štáb, ktorý má za sebou už desiatky reklám pre COOP Jednotu. Foto – Jandl

 

K príprave dokonalého záberu je potrebných veľa ľudí i techniky. Foto – Jandl

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.