Trojlístok pripravuje druhý album, tentokrát na ľudovú nôtu

Miestnosť muzikoterapie sa v Centre sociálnych služieb Trojlístok v Ružomberku opäť zmenila na nahrávacie štúdio.

Otvárame dvere do miestnosti, ktorá už od októbra plní funkciu nahrávacieho štúdia. Za stolom s technikou sedí zvukár Branislav Druska. V strede sa týči stojan s mikrofónom, ktorý čaká na prvé tóny spevákov.

Žiaden stres, ani panika

Prišli sme v čase, keď sa na pripravovaný druhý album nahrávali mužské piesne. Z pravej strany mikrofónu sa postavil klient Centra sociálnych služieb Trojlístok Peter Kučera. Zľava stojí sociálny pracovník centra Peter Rázga, ktorý mu svojim hlasom pomáhal chytiť sa do správnej tóniny.

Nahrávanie malo svoj systém. Začali slohami a pokračovali refrénom. Ak sa niektorý verš nepodaril, spievali ho znova a znova, až kým neboli všetci spokojní. „Ujo Peťo ma oslovil spievať a mne sa to veľmi zapáčilo. Vôbec mi nevadí, že musím spievať stále dookola to isté, aby sa nahral ten najlepší hlas,“ hovorí Peter Kučera.

O hlasovú prípravu sa stará Lýdia Graňáková. „Z nahratých hlasov vyberieme tie, ktoré sú najčistejšie a najlepšie a ja ich potom postrihám, aby z nich vznikla celá pieseň,“ opisuje postup nahrávania zvukár Branislav Druska, ktorý je zodpovedný za výslednú podobu každej piesne.

Počas nahrávania vládla v štúdiu príjemná a veselá atmosféra. Rozosmial nás aj Peter Kučera, ktorý sa po niekoľko minútovom opakovaní piesne spýtal, či si už konečne nemôže dať cukrík, ktorý mal schovaný vo vrecku.

Zvukár Branislav Druska a sociálny pracovník centra Peter Rázga počas nahrávania druhého albumu. (Foto – autorka )

Od vianočných kolied presedlali na folklór

Pred rokom klienti sociálneho centra pokrstili album s vianočnými koledami. Spevácky krúžok však na spev nezanevrel ani počas roka. Dievčatá a chlapci sa v Trojlístku venovali ľudovým piesňam a tak vznikol ďalší nápad.

„Začali sme premýšľať nad tým, že keď nám vyšiel jeden album, prečo by sme neurobili aj druhý. Máme veľa piesní, ktoré sú pozbierané z rôznych kútov Slovenska od Myjavy, cez Horehronie až na východ Slovenska,“ vysvetľuje zrod myšlienky nahratia druhého cédečka Peter Rázga.

Hudobný doprovod k piesňam má pod palcom ľudová hudba Sláčik z Liptovského Mikuláša, kde hrá Peter Rázga prvé husle. „Piesne som mal pripravené už dlhšie. Niektoré z nich som upravil ja, iné vznikli ešte v úpravách nebohého pána skladateľa Juliána Vevericu, a tak sme sa ich rozhodli oprášiť a nahrať.“

Okrem albumu pripravujú aj hymnu

Vianočný album vznikol za dva mesiace. Speváci to mali jednoduchšie, pretože koledy poznali. Druhý album by mal podľa slov Petra Rázgu uzrieť svetlo sveta do konca tohto roka. „Je to zdĺhavý proces. Bude na ňom 14 skladieb, pričom každá obsahuje viac piesní. Mal by mať približne 45 minút.“

Piesne spievajú viacerí klienti centra Peter Kučera, Juraj Krakovský, či Ľubica Kolenová. A hoci nie sú profesionáli, ich spev je tak srdečný, že by vám nevadilo ani keby prespievajú recept na poctivé liptovské halušky.

V čase nahrávania druhého albumu nám prezradili, že dokončujú aj svoju hymnu. Jej melódia vám bude už po pár sekundách známa.

„Nesie sa na motív piesne známej hudobnej skupiny, ktorej členovia nám ju dovolili z časti prerobiť po svojom, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Text sme si do nej vložili vlastný. Čo nevidieť bude hotová a bude tak reprezentovať naše zariadenie,“ hovorí o pripravovanej hymne Trojlístka Peter Rázga.

Titulná fotografia – autorka

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.