Uviedli do života značku Produkt Liptova

Miestne produkty, ktoré reprezentujú tradície, ľudí, kultúrne a prírodné dedičstvo a tým dotvárajú zážitok návštevníka Liptova sa od 25. novembra 2021 môžu hlásiť do prvej výzvy na zasielanie žiadostí na získanie značky Produkt Liptova.

Zároveň predstavili logo a spečatili spoluprácu na rozvoji značky dve miestne akčné skupiny, Klaster Liptov aj Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV, ktorá projekt aj koordinuje.

Mnohé regióny sa pýšia tým, že ponúkajú svojim návštevníkom tradičné výrobky so značkou regiónu. Aj Liptov má mnohé známe produkty, avšak až teraz prišlo k tomu, že sa jednotlivé produkty, výrobky, plodiny s pôvodom v regióne Liptov môžu uchádzať o značku kvality pod názvom Produkt Liptova. Uviedla to Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) REGION LIPTOV v Tlačovej správe.

„Produkt Liptova  je naša regionálna značka kvality, ktorú budeme používať na poľnohospodárske produkty a potravinárske výrobky, remeselné a iné spotrebné výrobky s pôvodom z našom regióne. Produkty a ich producenti musia splniť presne špecifikované kritériá pre udeľovanie značky. Značkou budeme certifikovať kvalitných regionálnych producentov a cez naše komunikačné kanály poskytovať aj propagáciu,“ povedala Darina Bartková, riaditeľka OOCR. 

Regionálna značka kvality

Produkt Liptova je zárukou kvality výrobkov prihliadajúc na ich lokálnosť, udržateľnosť a lásku k tradíciám a prírodnému bohatstvu Liptova. „Som nesmierne hrdý na to, že sa nám podarilo spojiť aj s miestnymi akčnými skupinami a že idea regionálnej značky sa podarila pretaviť do spoločného výsledku. Verím, že sa nám podarilo rozbehnúť dlhodobý projekt, ktorý napomôže regiónu aj našim producentom,“ povedal Ján Blcháč, predseda predstavenstva OOCR. Nová značka vznikla ako spoločný projekt Miestnej akčnej skupiny (MAS) Horný Liptov, Občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov, združenia cestovného ruchu Klaster Liptov a OOCR REGION LIPTOV. 

„Podnikatelia to v tejto dobe nemajú ľahké. Aj takto chceme pomôcť v ťažkých časoch našim lokálnym výrobcom presadiť sa, aj uchovať tradície. Produkt Liptova bude podporovať výnimočné výrobky, poctivo vyrobené tu na Liptove,“ povedal Rastislav Horvát, predseda Občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov.

Uviedli aj logo Produkt Liptova

Logo Produkt Liptova je vizuálne prepojené so značkou destinácie. Reprezentuje produkt s pôvodom v regióne Liptov. Logo ukazuje tunajšie hory aj vodu, ktoré sú pre región na severe Slovenska typické – bližšie je predstavené aj vo videu TU. Základné informácie o projekte aj výzve sú dostupné na regionálnej stránke aj na webe značky www.produktliptova.sk. „Zostáva mesiac do Vianoc, my sme si darček v podobe naštartovania projektu rozbalili dnes a týmto aj pozývame producentov, aby sa zapojili do historicky prvej výzvy a oficiálne požiadali o udelenie značky Produkt Liptova. Podrobnejšie informácie ako na to nájdu záujemcovia na tomto linku. Termín na prihlasovania je otvorený do 10. januára 2022,“ uzavrela Marcela Herichová, predsedníčka združenia MAS Horný Liptov. 

Značka je primárne určená výrobcom tradičných alebo regionálne vyrobených potravín a predmetov, remeselníkom a pestovateľom plodín. Značku pokrstili bylinkami z Liptova.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV financuje Produkt Liptova v roku 2021aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 7 000 eur.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.