Projekt podporí lokálnych producentov z Liptova

Značka Produkt Liptova je už rok zárukou kvality výrobkov prihliadajúc na ich lokálnosť, udržateľnosť a lásku k tradíciám a k prírodnému bohatstvu Liptova. Organizátori vyhlásili novú výzvu na podávanie žiadostí.

Liptovskí lokálni výrobcovia môžu do 10. januára podávať žiadosti na získanie značky Produkt Liptova. Druhú výzvu na podávanie žiadostí otvorila Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov, ktorá projekt koordinuje. RK Magazín o tom informovala Katarína Šarafínová z OOCR Región Liptov.

„Značku Produkt Liptova môžu získať poľnohospodárske produkty a potravinárske výrobky, remeselné a iné spotrebné výrobky s pôvodom v našom regióne,” priblížila Darina Bartková, riaditeľka OOCR Región Liptov. „Nie je to len ďalšia nálepka na obale, je to kúsok z Liptova, za ktorým stojí hromada poctivej práce,” doplnil Ján Blcháč, predseda predstavenstva OOCR.

Spoločný projekt pre celý Liptov

Produkt Liptova je spoločný projekt Miestnej akčnej skupiny (MAS) Horný Liptov, občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov, združenia cestovného ruchu Klaster Liptov a OOCR Región Liptov. Presný postup na podanie žiadosti je špecifikovaný na webe VisitLiptov. Súčasťou žiadosti je okrem vyplnenia formálnych náležitostí a tlačív aj vzorka výrobku.

„Náš spoločný projekt podporuje výnimočné výrobky, poctivo vyrobené tu na Liptove. Je len málo produktov, ktoré splnia kritéria. Aj preto je označenie Produkt Liptova prestížou,“ povedal Rastislav Horvát, predseda Občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov.

„Verím, že informácia o novej výzve osloví práve tie liptovské subjekty, ktorých výrobky budú pekným doplnením už existujúcich produktov. Za certifikované subjekty môžem potvrdiť, že vďaka Produktu Liptova sa zvýšilo povedomie o značke a tržby,” uzavrela predsedníčka združenia MAS Horný Liptov Marcela Herichová.

Marketingová podpora značky kvality

Liptáci vedia, že zážitok návštevníka počas dovolenky či výletu na Liptove dotvárajú aj kvalitné miestne produkty, ktoré reprezentujú tradície, ľudí, kultúrne a prírodné dedičstvo. Aj preto zaviedli značku regionálnych výrobkov Produkt Liptova. „Liptov je moderná a obľúbená destinácia. Sme hrdí na to, že sa môžeme pýšiť aj vlastnou značkou regionálnych výrobkov,“ vysvetlila Bartková.

Produkty a ich producenti musia splniť presne špecifikované kritériá pre udeľovanie značky. Značkou môžu byť certifikovaní len skutočne kvalitní regionálni producenti. Tí vďaka zaradeniu sa do Produktu Liptova profitujú aj z nemalej marketingovej podpory, ktorú by bez zapojenia do projektu len veľmi ťažko získali.

V prvej výzve bolo certifikovaných 11 výrobcov. Medovníky zaradené medzi značku kvality reprezentujú výrobcovia Med(veď)ovník a Medona, bylinkové čaje značka BioTatry, mydlá značka Krmešáky. Za kvalitnými mliečnymi výrobkami nájdu záujemcovia Salaš Pastierska a Poľnohospodárske družstvo Lisková – Sliače, med s ocenením Produkt Liptova vyrábajú Iveta Nádašdyová a Včelie kráľovstvo, Liptovské droby Štefan Tkáč,  kroje z Liptovských Sliačov Emília Šimčeková a tkané koberce a prestierania na stôl Michal Lorenčík.

Región postupne zavádza aj regionálne pulty, kde sú dostupné certifikované produkty – napríklad Hýrošova špajza či Infocentrum v Liptovskom Mikuláši. Projekt Produkt Liptova financuje OOCR aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 12.600 eur.

Zdroj: OOCR

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.