Už nemusíme nosiť respirátor v nemocnici, ambulancii či lekárni

Ilustračné foto. Zdroj: canva.com
Epidemiologická situácia sa zlepšuje, respirátory už nie sú povinné. Hlavný hygienik Ján Mikas však naďalej odporúča prekrytie horných dýchacích ciest v nemocniciach či lekárňach.

S účinnosťou od pondelka 15. mája 2023 sa ruší vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) č. 35/2022, ktorá reguluje nosenie respirátorov v nemocniciach, v čakárňach a ambulanciách, v domovoch sociálnych služieb a v lekárňach. To znamená, že rúška si pred vstupom do uvedených priestorov už nemusíme nasadzovať.

„K tomuto kroku pristupujeme vzhľadom na postupné zlepšovanie epidemiologickej situácie vo výskyte akútnych respiračných ochorení na území Slovenskej republiky. Išlo o poslednú vyhlášku ÚVZ SR súvisiacu s COVID-19, ktorá bola ešte v platnosti. Vývoj epidemiologickej situácie budeme naďalej dôsledne monitorovať,“ spresnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Odporúča nosenie rúška či respirátora vo vlastnom záujme

Hlavný hygienik SR Ján Mikas však naďalej prekrytie horných dýchacích ciest v zdravotníckych priestoroch odporúča. “Nachádzajú sa v nich zraniteľné skupiny osôb – ľudia s akútnymi či chronickými ochoreniami, imunokompromitované osoby, tehotné ženy či osoby vo vyššom veku,” vysvetlil.

Nosenie rúška či respirátora odborníci odporúčajú aj v preplnených interiéroch či v prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy, tiež na hromadných podujatiach v exteriéri. Ďalším dôležitým krokom k ochrane svojho zdravia a okolia je dôkladné umývanie rúk, ktoré chráni pred mnohými infekčnými ochoreniami.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok 5. mája 2023 odvolala stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu, odborníci však budú situáciu v súvislosti s COVID-19 naďalej sledovať a vyhodnocovať.

„Nemožno vylúčiť, že vírus bude spôsobovať ďalšie zvýšené krivky chorobnosti. V súčasnosti už sú však k dispozícii nástroje, ktorými je možné zmierňovať dopady ďalšieho možného nárastu počtu ochorení na COVID-19 (vakcíny proti COVID-19, dostupná diagnostika, liečebné postupy). Dôležité bude tiež naďalej sledovať, ako sa bude vyvíjať situácia s koronavírusom SARS-CoV-2,“ dodáva ÚVZ.

Foto: FB/Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Zdroj: FB/Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.