V ružomberských uliciach sú nové lavičky a smetné koše 

Nové lavičky už okrášľujú niektoré časti Ružomberka. Mesto plánuje v ich inštalovaní pokračovať.   

Vzhľad niektorých ružomberských ulíc sa zmenil. Dôvodom je výmena zastaraných lavičiek, ktoré mesto nahradilo oveľa modernejšími. K ich výmene pristúpilo z dôvodu opotrebovania, a to na základe požiadaviek poslancov za jednotlivé obvody.

,,Najprv sme začali riešiť okolie Mestského úradu a kostola na Námestí Andreja Hlinku, kde bolo nahradených desať lavičiek a osem smetných košov. Šesť lavičiek sme nahradili už aj na Ulici Štefana Moyzesa,“ upresnil vedúci oddelenia technickej správy v Ružomberku, Juraj Hrnčiar.

Oprava by stála viac než kúpa 

Lavičky inštalujú priebežne. Tie, ktoré sa nachádzali v okolí Mestského úradu, kostola a na Námestí A. Hlinku už boli staré a hrdzavé. ,,Lavičky boli v katastrofálnom stave a ich renovácia by bola finančne nerentabilná. Vyžadavala by si opieskovanie a nástrek novou farbou, čo by bolo drahšie ako nákup nového typu,“ informoval Hrnčiar.

Mesto má každoročne na obnovu lavičiek pridelené finančné prostriedky v rozpočte. Na výmenu v okolí Námestia Andreja Hlinku dal peniaze zo svojho volebného obvodu aj poslanec mestského zastupiteľstva Milan Šlávka. Išlo o sumu 8-tisíc eur. Cena jednej novej lavičky je 200 eur a smetný kôš vyšiel mesto na 195 eur.

Nové lavičky a smetný kôš na Námestí A. Hlinku. Foto – Anna Zábojníková

Z lavičiek sa Ružomberčania tešia 

Nové lavičky majú modernejší tvar a do mesta sú podľa Hrnčiara vhodnejšie ako tie, ktoré boli montované v minulosti. Nemusia sa betónovať do vykopaných jám a po zmontovaní stoja voľne v priestore.

,,Často trávim svoj voľný čas pri čítaní kníh v meste na lavičkách. Nevadili mi ani tie staré, ale na týchto sa pohodlnejšie sedí,“ prezradila s úsmevom Ružomberčanka Dominika.

,,Okolo mestského úradu chodím veru často, no nové lavičky som si všimol až včera, keď mi o tom hovoril kamarát. Myslím, že je to dobrá investícia,“ skonštatoval dôchodca Jozef.

Lavičky, ako aj všetky ostatné práce týkajúce sa mestského mobiliáru vykonáva zmluvný partner Technické služby Ružomberok.

Aj napriek tomu, že aktuálne práce na ďalšej výmene neprebiehajú, lavičky sú objednané a po dodaní ich budú inštalovať. V tomto roku plánuje radnica vymeniť ešte 28 lavičiek a 20 smetných košov na Námestí A. Hlinku. Okrem toho vymenia tri lavičky a sedem smetných košov na Ulici Š. Moyzesa.

Anna Zábojníková

Fotografie – nové lavičky a smetné koše v meste. Foto – autorka.