V Baničnom pribudli parkovacie miesta aj osvetlenie

Na Bystrickej ceste v časti Podskaly vybudovali 14 nových parkovacích miest. Vynovenú zónu osvetľuje šesť lámp.

Potreba vybudovania parkovacích miest bola podľa poslanca Michala Kubačku dlhoročná.

„Vedel som o tomto probléme, pretože sme tam chodili športovať. V zime bola, samozrejme, skôr tma, priestor nebol osvetlený, odcudzovali sa tu autá. Keď som sa stal poslancom, začal som sa o túto zónu zaujímať. Veľmi mi pomohla Zuzana Jašková, ktorá v tom čase pracovala na investičnom oddelení,“ povedal pre naše noviny poslanec za obvod Baničné Michal Kubačka.

Mesto vyhlásilo súťaž na realizáciu parkoviska s osvetlením začiatkom novembra 2019. Zapojilo sa päť uchádzačov. Najlepšiu ponuku predložila obchodná a stavebná spoločnosť Dopstav z okresu Námestovo, s ktorou mesto uzatvorilo zmluvu o dielo v hodnote takmer 30-tisíc eur.

Povrch novej parkovacej plochy tvorí zámková dlažba. Súčasťou novej zóny na Bystrickej ceste severne od bytovky 203 je aj kanalizácia, verejné osvetlenie a dopravné značenie. Keď sa oteplí, pribudnú aj čiary.

Nová parkovacia zóna počas večera. (Foto: poslanec Michal Kubačka)
Takto vyzerala dnešná parkovacia zóna kedysi. (Foto: Michal Kubačka)

,,Som rád, že sa zachovala zeleň a pri parkovisku ostali stromy. Dalo to tejto zóne konečne úroveň 21. storočia.  Viem, že nielen v celom Baničnom, ale v celom meste je obrovský problém s parkovaním, ale tu bol akútny. V procese sú aj ďalšie parkovacie miesta, ale nejdem predbiehať,“ naznačuje ďalšie zmeny Kubačka.

Počas novembra minulého roka v Baničnom pribudli aj odpadkové koše pre psy. „Doteraz sme tu mali jeden kôš, teraz pribudlo ďalších sedem. Jeden sme ale kvôli bezpečnosti museli odstrániť, pretože deti sa šmýkali na svahu,“ hovorí poslanec a dodáva, že pribudnúť by malo ešte ďalších päť košov. Zároveň však apeluje na obyvateľov, aby dodržiavali pravidlá.

V Baničnom pribudlo sedem odpadkových košov pre psy. (Foto: Michal Kubačka)

„S manželkou sme boli svedkami, že aj mladší aj starší idú so psíkom a kôš nerešpektujú. Raz som musel zastať, stiahnuť okienko na aute a ľudí upozorniť. Môžeme mať potom aj 30 košov, stále sa však nájdu ľudia, ktorí si myslia, že ich nikto nevidí. Ubezpečujem všetkých, že kamerový systém sa bude rozširovať,“ hovorí Michal Kubačka.

Titulná fotografia: Nová parkovacia zóna v Baničnom. Foto: Michal Kubačka.

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.