V Centre sociálnych služieb Likava testovali už aj klientov, výsledky majú negatívne

Testy 41 klientov, ktorí boli v priamom kontakte s nakazenou zamestnankyňou, sú negatívne.  Koronavírus nepotvrdili ani ďalším desiatkam pracovníkov.

Všetci pracovníci a klienti v Centre sociálnych služieb Likava, ktorých testovali na koronavírus, majú negatívne výsledky.

„V zariadení bolo otestovaných potenciálne najrizikovejších 67 zamestnancov a 41 klientov. U všetkých bol test na COVID-19 negatívny,“ potvrdila pre Ružomberský magazín riaditeľka centra Dagmar Švecová.

Mimoriadna situácia v zariadení vznikla po tom, čo 20. marca potvrdili nákazu u jednej zo zdravotných asistentiek. Príznaky nemala. Testovanie nariadil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), pretože bola na oslave s osobou, u ktorej ochorenie neskôr odhalili.

V domácej karanténe ostalo 45 pracovníkov, ktorí boli s nakazenou kolegyňou v úzkom kontakte. Vzorky im odobrali 22. marca. O  negatívnych výsledkoch väčšiny z nich informovala župa o dva dni neskôr.

Klientov, s ktorými prišla pracovníčka do priameho kontaktu, medzitým izolovali na dvoch oddeleniach. Testovať ich začali v priebehu prvého aprílového týždňa.

Testy v rovnakom čase podstúpilo ďalších 22 zamestnancov. „Boli v menšom riziku. Neboli so zamestnankyňou v kontakte, ale pohybovali sa na oddeleniach, kde pracovala. Otestovali ich po ukončení karantény týchto oddelení, tak ako všetkých klientov týchto oddelení,“ špecifikuje Švecová. K dnešnému dňu nikto zo zamestnancov a ani z klientov nevykazuje príznaky choroby, dodala.

„Prevádzka zariadenia je v tomto čase zastabilizovaná,  zariadenie funguje  za prísnych epidemiologických a hygienických opatrení a o  klientov je postarané v potrebnom rozsahu,“  ubezpečuje riaditeľka centra, v ktorom zaviedli prísne opatrenia už od začiatku marca. Situáciu v počiatkoch pomáhali zvládať aj dobrovoľníci. Popri medikom z Martina a Bratislavy sa zapojili tiež piati študenti Strednej zdravotníckej školy M.T. Schererovej.

„Veľká vďaka patrí ŽSK za veľkú pomoc pri riešení vzniknutej situácie a pri zabezpečovaní potrebného testovania. Ďakujem aj RÚVZ LM za porozumenie a ústretovosť pri riešení vzniknutej situácie. Aj zamestnancom a klientom zariadenia za zodpovedný prístup pri dodržiavaní prijatých opatrení a nariadení,“ adresuje slová vďaky Švecová.

Titulná fotografia – Klienti v CSS Likava. Zdroj: http://likavka.dsszsk.sk

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.