Nakupujú pre seniorov, chorých či ľudí v karanténe. Strach ide bokom, musíme si pomáhať, hovoria

Nakupujú vo veľkom, ale položky v  košíkoch nekončia v ich domácnostiach. V Ružomberku sa rozbehlo hneď niekoľko iniciatív, ktoré ľuďom v núdzi pomáhajú s nákupmi.

Pripravujú podklady pre svojich žiakov, uverejňujú ich na edupage. Pandémia koronavírusu vzdelávací proces nezastavila, „len“ ho presunula z budov škôl do virtuálnej sféry. Popri svojich povinnostiach sa niekoľko učiteľov vyberá aj na dobrovoľnícke „misie“ do obchodov.

V pondelky, stredy a piatky. Vtedy pedagógovia Strednej zdravotníckej školy Márie Terézie Schererovej nakupujú a rozvážajú potraviny pre seniorov a chorých.

Nakupujú učitelia

Bezplatnú nakupovaciu službu vykonávajú už druhý týždeň. „S nápadom prišli viacerí učitelia hneď, ako sa zavreli školy,“ hovorí o počiatkoch riaditeľka školy Antónia Dobrovičová. Zapojilo sa približne desať učiteľov. Spolu s dobrovoľníkmi mimo školy, ochotnými pomôcť, ak bude treba.

To, že iniciatíva vzišla z ich strany, je podľa riaditeľky prirodzené. „Sme zdravotnícka škola. Našich študentov učíme k ľudskosti, k tomu, aby mali vzťah k chorým a trpiacim. O to viac teraz cítime potrebu byť blízko pri ľuďoch, ktorí potrebujú našu pomoc aj takýmto spôsobom.“

Samotní žiaci pomáhali schránkovať informačné letáky do všetkých domácností v meste a okolitých obcí. Nákupy odvezú aj tam, ak niekto požiada. Stačí zatelefonovať na jedno z troch telefónnych čísel.

Zatiaľ tak spravilo vyše 30 ľudí. Prvý týždeň však šlo skôr o informatívne telefonáty. „Ľudia si overovali, či je to vôbec pravda a chceli vedieť, ako to funguje. Teraz sa to rozbehlo oveľa viac a sme vo fáze, kedy reálne poskytujeme pomoc,“ približuje riaditeľka.

Poväčšine volali starší alebo chorí, ktorí sú napríklad po operácii. Objednávky prijímali aj od rodín v karanténach. Dokonca evidujú takých, ktorým sa služba osvedčila a využívajú ju opakovane.

Na nákupných zoznamoch spočiatku prevažovali základné potraviny, no teraz sa objavuje rôznorodý tovar, z lekárne či drogérií. „Čím dlhšie sú ľudia doma, tak zisťujú, že potrebujú toho oveľa viac, vrátane vecí bežnej spotreby,“ približuje Dobrovičová. Kupovali už aj rýchlovarnú kanvicu.

Všímať si potreby druhých

Nákup doručujú až k dverám. Vopred dotyčnému zatelefonujú a dohodnú sa na spôsobe platby. Dobrovoľníci odovzdávajú v sáčku bloček aj s výdavkom, ľudia peniaze za nákup nechávajú v obálke. „Aby sme ani s tými peniazmi neprišli do kontaktu,“ odôvodňuje riaditeľka.

Dobrovoľnícky nákup. Zdroj: fb profil Strednej zdravotníckej školy M.T. Schererovej.

Spočiatku sa informovali u trnavskej rehole františkánov, ktorá poskytuje rovnakú službu, no medzičasom si vypracovali svoju logistiku. Zamestnankyňa na prvom telefónnom čase zaznamenáva objednávky a prerozdeľuje ich medzi ostatných, aj podľa bydliska. Zároveň si nákupy delia medzi sebou tak, aby ich na jedného človeka nebolo priveľa.

„Veľmi si to vážim. Kolegovia majú svoje rodiny, aj napriek tomu chcú pomáhať ľuďom,“ uznáva Dobrovičová. V čase koronavírusu je jedno z najväčších odporúčaní ostať doma a obmedziť pohyb po vonku. Pripúšťajú aj mierne obavy, ale ľudskosť podľa nich musí mať navrch.

„Aj keď je určitý strach, ide trochu nabok. Ide o tú ľudskosť, aby sme si všimli potreby ľudí a pomáhli im.“

Pomoc núkajú aj baptisti a poslanci

Približne v rovnakom čase ako učitelia vystrel pomocnú ruku aj Cirkevný zbor Bratskej jednoty baptistov v Ružomberku. Nápad iniciovalo viacero ľudí v zbore. „Dobrovoľníkov sme oslovovali z vlastných radov, aj spomedzi priateľov a cez sociálne médiá. Ochota je veľmi veľká a povzbudzujúca. Pridalo sa naozaj široké spektrum ľudí,“ hovorí Miloš Masarik.

Približne 30 dobrovoľníkov sa zatiaľ ani nestihlo vystriedať. Robili osem nákupov, väčšinu minulý týždeň. Opäť najmä pre seniorov, ich službu však využili aj mladší ľudia v izolácii.

Záujemcovia môžu nákupy nahlásiť telefonicky alebo cez formulár. V ktorékoľvek dni, tovar im donesú deň po jeho objednaní. S výnimkou víkendu, vtedy ho dobrovoľníci doručia v pondelok. Zaplatia tiež až po jeho prevzatí. Obe formy pomoci, z cirkevného zboru a školy, sú schválené vedením mesta.

Aj viacerí poslanci ponúkajú možnosť nákupu a donášky potravín pre seniorov a ľudí v núdzi. Na Rovni sa môžu obrátiť na Juraja Burgana, ktorý spolu s Pavlom Šípošom spolupracuje aj so Strednou zdravotníckou školou. Obyvatelia na Lazinách môžu kontaktovať Stanislava Javorku, na Satelitoch poskytuje túto službu Ján Kuráň.

„S nákupmi to zatiaľ nie je veľmi akútne. Pár ľudí má záujem, ale zatiaľ som bol asi osemkrát,“ vyčísľuje poslanec Kuráň, ktorý informáciu o pomoci schránkoval v obvode a avizoval o nej tiež na sociálnych sieťach.

Naposledy sa mu ozvali traja dôchodcovia z obvodu nad 80 rokov. Chceli väčšie, týždenné nákupy. Tie zabezpečil aj s pomocou dobrovoľníčky z obvodu.

Podľa rozhovorov vie, že starším ľuďom je nápomocná ich rodina. „Viacerí mi povedali, že teraz sa o nich vedia postarať príbuzní a deti. K niektorým aj pricestovali z iných miest jednorazovo pomôcť,“ hovorí Kuráň. Nevylučuje však, že situácia sa môže meniť. „Čo bude o týždeň, dva, nikto nevie. Ak to bude dlho trvať, zrejme bude dopyt rásť,“ predpokladá Kuráň, ktorému sa na pomoc s nákupmi prihlásilo viacero dobrovoľníkov.

Titulná fotografia – ilustračný záber. Zdroj – pexels.com

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.