V Černovej spomínali na misionára a jezuitu Vendelína Javorku. Postavia mu aj pamätník s bronzovou bustou

Profesorka cirkevných dejín Emília Hrabovec a ružomberský jezuita Branislav Dado rozprávali v Černovej o miestnom rodákovi Vendelínovi Javorkovi v deň 55. výročia jeho úmrtia.

Spomienku, ktorá bola pre pandemickú situáciu vysielaná len na internete, zorganizovala farnosť Černová spoločne s občianskym združením Černovský chotár. Vendelínovi Javorkovi, rodákovi z Černovej, jezuitovi, misionárovi, politickému väzňovi, vzdelancovi či spisovateľovi venovali svätú omšu, po ktorej prednášajúci priblížili jeho život z historickej, ale aj duchovnej stránky.

„Javorka patrí k mimoriadnym osobnostiam, pretože stelesňoval v malom, ako Černová, celé slovenské dejiny,“ povedala profesorka cirkevných dejín Emília Hrabovec z bratislavskej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulty a pokračovala: „A zároveň je Javorka nesmierne veľkým, pretože si vždy uchoval odvahu, statočnosť, vieru v Boha, lásku k Bohu, k blížnym a k vlastnému národu.“

„Bol vysokým stromom, ktorý by som porovnala s takými stromami, ako Vojtaššák, Náhalka alebo Viktor Trstenský – vysoké stromy, ktoré držali národ, držali jeho ducha, vieru, kultúru a ktoré by sme aj dnes veľmi potrebovali,“ pripomenula profesorka Emília Hrabovec.

Podľa nej nemal Javorka strach pred fyzickou smrťou, keď zachraňoval napríklad aj duše vojakov počas prvej svetovej vojny. „To je úžasný odkaz aj v dnešnej dobe,“ dodala.

Vendelín Javorka počas života často prizvukoval, že máme mať radi dobu, v ktorej žijeme. Táto filozofia oslovila aj ružomberského jezuitu Branislava Dada, ktorý o Javorkovi prednášal z duchovného pohľadu.

„Hlásal, že v dobe, v ktorej žijeme, máme hľadať svoje poslanie, ktoré nám zveril Boh, aby sme vnímali, čo je našim poslaním, našou úlohou v tej dobe,“ povedal Dado, ktorý je zároveň rektorom jezuitského kostola v Ružomberku. V prednáške vychádzal z diela, ktoré zahŕňa osem meditácií Javorku pod názvom Duch viery.

V Černovej pripravujú aj pamätník venovaný Vendelínovi Javorkovi. „Pripravujeme postavenie pamätníka s jeho bronzovou bustou, ktorú budú dopĺňať sprievodné akcie, ako odborná konferencia na Katolíckej univerzite, slávnostná svätá omša v Černovej, následne aj kultúrny program s panelovou diskusiou s verejnosťou a s historikmi a večer naši ochotníci pripravia divadlo, ktoré sa volá Vendelín Javorka,“ opisuje poslanec mestského zastupiteľstva za Černovú Patrik Habo s tým, že tieto akcie plánujú na október tohto roku.

Jezuita Vendelín Javorka sa narodil 15. októbra 1882 a zomrel 24. marca 1966. Žilinská diecéza spolu so spoločnosťou Jezuitov spustili prípravný proces beatifikácie Vendelína Javorku a teda sa usilujú o jeho blahorečenie.

Ružomberský filmár Jakub Krška s Matúšom Demkom pripravujú o Vendelínovi Javorkovi dokumentárny film. „Vendelín Javorka je jeden z najväčších slovenských misionárov, precestoval celú Áziu, Rusko. Bol prvým rektorom Pápežského kolégia Russicum v Ríme,“ priblížil Jakub Krška.

Titulná fotografia – Fotografia Vendelína Javorku a reprofoto z prednášky o Javorkovi. Zdroj – jezuiti.sk a farnosť Černová

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.