V Česku vyvrcholí Federálny pohár basketbalistiek

Ružomberské basketbalistky odohrajú v rámci Česko-slovenského pohára tri zápasy. Foto: Rudolf Maškurica

Na záverečnom turnaji Česko-slovenského pohára v Hradci Králové sa predstavia aj basketbalistky MBK Ružomberok.

Hradec Králové bude v dňoch 10. – 12. marca dejiskom 2. ročníka Federálneho pohára. Na turnaji budú mať zastúpenie prvé štyri družstvá slovenskej Niké Extraligy žien po základnej časti súťaže a štyri mužstvá z českej Chance ligy, ktoré sa kvalifikovali na záverečný turnaj prostredníctvom play-off.

Slovensko budú reprezentovať Piešťanské Čajky, MBK Ružomberok, Slávia Banská Bystrica a ŠBK Šamorín. Z Českej republiky sa na turnaji predstaví TJ Sokol Hradec Králové, Žabiny Brno, KP Brno a BLK Slávia Praha.

Premiérový ročník ovládol terajší usporiadateľ

Minulý rok sa uskutočnil úvodný ročník Federálneho pohára, ktorý sa odohral v Piešťanoch. Kvôli pandémii koronavírusu sa ho zúčastnilo len šesť mužstiev. Víťazom prvej edície sa stali basketbalistky Hradca Králové, ktoré vo finále zdolali Young Angels Košice 83:68.

Ružomberčanky sa na turnaji predstavili až v semifinále, no v ňom si nepočínali úspešne a prekvapujúco podľahli Košiciam 70:77. V boji o bronz sa stretli Liptáčky s Piešťanmi, s ktorými prehrali 65:58 a obsadili tak až 4. miesto.

Liptáčky čaká náročný protivník

V úvodný deň turnaja sa odohrajú štyri štvrťfinálové duely. Nasledujúci deň sú na programe semifinálové súboje a zápasy o 5. – 8. miesto. Turnaj vyvrcholí v nedeľu finálovým stretnutím a taktiež zápasmi o 7., 5. a 3. miesto.

Úradujúci slovenský vicemajster MBK Ružomberok vyzve vo štvrťfinále KP Brnopričom zápas sa uskutoční v piatok 10. marca 17:00 h. Ak Liptáčky porazia vo štvrťfinále Brno, tak sa v semifinále stretnú s lepším z dvojice Hradec KrálovéŠBK Šamorín.

Basketbalistky Brna obsadili v základnej časti českej ligy 3. miesto, keď v 18-tich dueloch zaznamenali 14 výhier a 4 prehry. V národnom pohári však Brno vypadlo už vo štvrťfinále, keď podľahlo vo vyrovnanom stretnutí Ostrave 84:83. Víťazom tohtoročného Českého pohára sa stal konkurenčný tím Žabiny Brno, ktorý zdolal Chomutov 88:66.

TJ Sokol Hradec Králové mal ako obhajca titulu zaistenú účasť v Česko-slovenskom pohári. O ďalšie tri miesta sa hrala kvalifikácia. V  kvalifikácii o postup na záverečný turnaj Federálneho pohára KP Brno porazilo Chomutov 78:73. Tímy, ktoré postúpili z kvalifikácie, boli do turnaja nasadené podľa konečného umiestnenia v lige v ročníku 2021/2022.

Slovenský pohár získali Piešťany

Ružomberčanky počas prípravy na túto sezónu odohrali s Brnom tri zápasy, pričom dvakrát prehrali a jeden raz vyhrali. Prvý duel obstarali tieto mužstvá v rámci New Jersey Cupu, kedy „Ruža“ neuspela po výsledku 77:72. Ostatné dva súboje sa uskutočnili v Koniarni, pričom prvý duel ovládli Liptáčky v pomere 66:56. V druhom stretnutí však bolo úspešnejšie české družstvo (75:68).

Na Slovensku sa v januári uskutočnil záverečný turnaj Slovenského pohára, ktorého víťazom sa stali Piešťanské Čajky, keď vo finále porazili Sláviu Banská Bystrica 82:57. Ružomberčanky obsadili v národnom pohári 3. miesto, keď v boji o bronz zdolali Young Angels Košice 69:60.

Náročný program „Ruže“

Po Federálnom pohári čaká basketbalistky MBK Ružomberok vyraďovacia časť ženskej basketbalovej Extraligy. Zverenkyne Juraja Suju sa vo štvrťfinále predstavia proti Popraduktorý obsadil v tabuľke 7. miesto.

Štvrťfinálová séria sa bude hrať na dva víťazné zápasy. Úvodný štvrťfinálový duel sa odohrá v stredu 15. marca v Koniarni. Druhé stretnutie je na programe 18. marca v Poprade. Prípadný tretí zápas sa uskutoční 22. marca v Ružomberku.

Ak Liptáčky postúpia medzi kvarteto najlepších tímov, tak úvodný semifinálový duel odohrajú na vlastnej palubovke 25. marca. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje, sa budú hrať na tri víťazné stretnutia. Víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky.

Program 2. ročníka Česko-slovenského pohára žien 2023 (10. – 12. marca 2023, Hradec Králové):

Štvrťfinále – piatok 10. marca 2023

BLK Slávia Praha – Piešťanské Čajky (12:00 h)

Žabiny Brno – Slávia Banská Bystrica (14:30 h)

KP Brno – MBK Ružomberok (17:00 h)

TJ Sokol Hradec Králové – ŠBK Šamorín (19:30 h)

Sobota 11. marca 2023

Zápasy o 5. – 8. miesto (11:00 h, 13:30 h)

Semifinále (16:00 h, 18:30 h)

Nedeľa 12. marca 2023

Zápas o 7. miesto (10:00 h)

Zápas o 5. miesto (12:30 h)

Zápas o 3. miesto (15:00 h)

Finále (17:30 h)

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.