V domove dôchodcov v Likavke pomáhajú zvládnuť situáciu študenti a dobrovoľníci

V Centre sociálnych služieb (CSS) Likava v Likavke vykonali testy u 42 zamestnancov. Koronavírus sa nepotvrdil, stále čakajú na štyri testy (aktualizované v utorok 24. marca o 11:20).

Žilinský samosprávny kraj v utorok na sociálnej sieti zverejnil informáciu, že u 42 zamestnancov CSS Likava sa koronavírus nepotvrdil. Mimoriadna situácia v zariadení vznikla po tom, ako bolo oznámené, že jedna zdravotná asistentka má nový koronavírus. Aj napriek tomu, že nemala príznaky, testovaná bola, pretože bola v kontakte s osobou, u ktorej sa neskôr zistila nákaza.

„S poľutovaním musím potvrdiť, že u našej zamestnankyne bol v piatok večer približne o 21.00 hod, potvrdený pozitívny výsledok testu COVID-19,” informovala riaditeľka DSS Dagmar Švecová.

Zamestnankyňa absolvovala test na vyzvanie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Liptovský Mikuláš. Následne ju hospitalizovali v ÚVN Ružomberok. Žena z Ružomberka je súčasťou dosiaľ oficiálnej štatistiky ôsmich hospitalizovaných vo vojenskej nemocnici.

V sobotu pribudli v Ružomberku dva nové prípady ochorenia na Covid 19

„Zamestnankyňa počas celej doby prítomnosti v práci nevykazovala žiadne príznaky, cítila sa zdravá. Do dnešného dňa v zariadení nikto nevykazuje príznaky ochorenia, ani klienti dvoch kritických oddelení, s ktorými bola v priamom kontakte a ani zamestnanci, ktorí boli v priamom kontakte s ňou. Príznaky nemajú ani klienti ostatných oddelení a ani ostatní zamestnanci,” povedala Dagmar Švecová z DSS Likava.

Ataky, ktoré sa rinú na zamestnankyňu CSS Likava cez sociálne siete, sú podľa nej neopodstatnené. Nakoľko sama nemala príznaky a nevedela o kontakte s ochorením postihnutou osobou.

„Zamestnankyňa CSS Likava nepociťovala žiadne príznaky ochorenia COVID-19. K jej testovaniu pristúpil regionálny úrad verejného zdravotníctva, nakoľko bola na oslave s inou osobou, u ktorej bol neskôr potvrdený nový koronavírus,” informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martina Remencová.

Dezinfekcia a karanténa

Zariadenie pre dôchodcov ešte v piatok v noci vydenzifikovalo obe kritické oddelenia, kde zamestnankyňa pracovala, a rovnako aj priestory, kde sa mohla pohybovať.

„Uzavreli sme dve oddelenia s prísnymi hygienickými opatreniami. Ide o 41 klientov o ktorých sa stará samostatne vyčlenený päťčlenný kolektív zamestnancov,” informovala o detailoch súčasnej situácie Švecová.

Všetci zamestnanci, ktorí boli v priamom kontakte s chorou zamestnankyňou sú od soboty rána v domácej karanténe. „Ide o 42 osôb. Všetci boli počas nedele testovaní na príznaky koronavírusu. Výsledky čakáme dnes,” hovorí Švecová.

Žilinská župa uvádza prostredníctvom hovorkyne Martiny Remencovej, že testovaných bolo až 45 zamestnancov

Podľa hovorkyne ÚVN Ružomberok Petry Diškovej nemocnica výsledky zatiaľ nemá. Ich počet spresní, keď budú doručené. V Likavke však budú testovať aj izolovaných klientov.

„Chod ostatných oddelení je zabezpečený v úspornom režime vzhľadom na výpadok zamestnancov, ale môžem potvrdiť, že o každého klienta je dostatočne postarané,” ubezpečila riaditeľka Centra sociálnych služieb Likava, ktoré patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). 

Pomáhajú dobrovoľníci, študenti aj noví zamestnanci

Z preventívnych dôvodov boli podľa nej aj ostatní klienti upozornení na vzniknutú situáciu a bol im doporučený pobyt na izbe. Každý mobilný klient dostal rúško.

Musím sa poďakovať všetkým zamestnancom, ktorí v tejto ťažkej situácii zabezpečujú starostlivosť o našich klientov a chod zariadenia. Ďakujem za súčinnosť a pomoc ŽSK a odborné poradenstvo RÚVZ Liptovský Mikuláš. Ďakujem hlavne dobrovoľníkom – študentom medicíny z Martina a Bratislavy a novým zamestnancom, ktorí nám prišli pomôcť stabilizovať pracovné kolektívy. Ďakujem všetkým dobrým ľudom, ktorí miesto odsúdenia a nenávisti, ktorá sa šíry na sociálnych sieťach, sa nám snažia pomôcť,” uzavrela Dagmar Švecová.

Opatrenia v zariadenia sociálnych služieb ŽSK

V zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je ŽSK, platí už od 1. marca zákaz návštev. Prijatá bola séria opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Vytvorené boli krízové štáby, ktoré denne monitorujú a usmerňujú klientov i zamestnancov. Robí sa zvýšená dezinfekcia priestorov, pri vstupoch sú dezinfekčné prostriedky na hygienu rúk a pozastavené boli skupinové terapie. „Koronavírus nie je len zdravotný problém, faktom je aj dlhá izolácia. Naši sociálni pracovníci s klientmi robia individuálne, hovoria so seniormi aj o súčasnej situácii a dôležitosti dodržiavať opatrenia, zabezpečujú im drobné nákupy, lieky a hygienické potreby,“ informovala riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová.

Zamestnanci sú povinní nosiť rúška. Rúška majú aj klienti, mnohé zariadenia si ich šijú svojpomocne, aby pokryli výpadky u dodávateľov. „ŽSK pravidelne analyzuje zásoby a množstvá plošnej dezinfekcie, dezinfekcie rúk, bielizne a sanitárnych zariadení. Aktuálne do zariadení distribuuje ochranné rukavice, kombinézy a okuliare,” dodala hovorkyňa kraja Martina Remencová.

Titulná fotografia – Klienti v CSS Likava. Zdroj: http://likavka.dsszsk.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.