Most v Likavke zbúrajú, treba rátať s obmedzeniami

Most na ceste prvej triedy je v havarijnom stave. Zdroj: SSC
Dopravu na moste v Likavke presmerujú na obchádzkovú trasu. Predpokladaná doba výstavby je podľa Slovenskej správy ciest 12 mesiacov mimo zimného obdobia.

Vodiči v dolnom Liptove budú musieť v lete počítač nielen so zápchami, ale aj s ďalšími obmedzeniami dopravy. V letnej sezóne sa má pracovať na rekonštrukcii hlavnej cesty 1/18 cez Ružomberok. S obchádzkami treba rátať aj v Likavke, na ceste 1/59 plánujú rekonštrukciu mostu už od budúceho týždňa.

Ten ale bude treba postaviť úplne nanovo a vodiči budú zatiaľ využívať dočasný most. Stavebníci tam už začínajú pripravovať všetko na výstavbu dočasného premostenia. Obmedzenie dopravy tu potrvá dlhšie. Stavebná firma má zmluvu na stavebné práce, ktoré majú trvať 12 mesiacov – okrem zimných mesiacov.

Začiatok prác na oprave hlavnej tepny v Ružomberku je pozastavený

Cestári prosia motoristov o trpezlivosť

Slovenská správa ciest (SSC) motoristov prosí o trpezlivosť pri prácach na moste v Likavke. „Doprava sa v týždni od 6. júna na ceste I/59 za Ružomberkom v obci Likavka uzavrie a presmeruje na obchádzkovú trasu s provizórnym premostením,“ informoval Martin Guzi z komunikačného odboru SSC.

Ako ďalej uviedol, premávku úseku budú riadiť semafory, podľa potreby regulovčíci. Autá tam budú jazdiť v polovičnom profile. „Rekonštrukcia mosta v Likavke je nevyhnutná pre jeho havarijný stav, ktorý dlhodobo ohrozuje plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky. Doprava bude po obchádzkovej trase vedená do decembra tohto roka,“ vysvetlil.

Cestári odovzdali zhotoviteľovi stavenisko v marci. Stavebná firma zvalí starý most a postaví nový. „Zhotoviteľ doteraz zrealizoval odlesnenie územia, výrub stromov, preložku vodovodu a práce na obchádzkovej trase s provizórnym premostením. Doba výstavby je 12 mesiacov mimo zimného obdobia,“ spresnila SSC.

V Likavke zbúrajú most a postavia nový. Práce potrvajú takmer rok

Kritická situácia v obci

„Uvedená situácia je mimoriadne kritická a v našej obci bude spôsobovať značné komplikácie,“ reagoval na obmedzenia Marián Javorka, starosta Likavky. „Obec Likavka preto zaslala generálnemu riaditeľovi SSC list so žiadosťou o vysvetlenie a predloženie všetkých logistických krokov na eliminovanie nepriaznivých dopadov paralelného priebehu stavebných prác,“ doplnil M. Javorka.

„Túto tému sme otvorili aj na stretnutí s ministrom dopravy 24. mája, ktorého sa, žiaľ, zástupca SSC nezúčastnil, hoci bol o to z našej strany spomínaným listom požiadaný. Odpovede na položené otázky očakávame v čo najkratšom čase,“ dodal starosta.

Asfalt na nebezpečnom moste prerobia. Zvodidlá však nepribudnú

Poznámka redakcie: O plánovaných rekonštrukciách a obmedzeniach dopravy sa viac dočítate aj v aktuálnom vydaní mesačníka RK Magazín č. 06/2022, ktoré je práve v predaji.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.