V geografickej olympiáde bojovali o postup do celoštátneho kola

Krajské kolo geografickej olympiády prebiehalo v Aule sv. Jána Pavla II. na Katolíckej univerzite. Foto: Ivana Tomčíková

Žiaci základných škôl, ktorí postúpili z okresných kôl, si svoje geografické vedomosti overili na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

V stredu 26. apríla sa v Aule Jána Pavla II. na Katolíckej univerzite (KU) uskutočnilo Krajské kolo geografickej olympiády pre základné školy. Olympiáda, ktorú zorganizoval Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM) sa člení na tri kategórie a prebieha v štyroch kolách – školskom, okresnom, krajskom a štátnom. Zúčastniť sa jej môžu žiaci základných škôl, osemročných gymnázií (OG) a stredných škôl so záujmom o geografiu a iné príbuzné vedné odbory.

Žiaci základných škôl (ZŠ), ktorí sa dostali do krajského kola, bojovali o postup do ďalšieho kola pod vedením predsedníčky krajskej komisie Ivany Tomčíkovej a podpredsedníčky Ivety Rakytovej. Súťažiaci boli rozdelení na dve kategórie. V kategórii F bol 6. – 7. ročník ZŠ a 1. – 2. ročník OG. V E-kategórii súťažili starší žiaci – 8. – 9. ročník ZŠ a 3. – 4. ročník OG. 

Stretnutie s absolventmi

Predsedníčka krajskej komisie Ivana Tomčíková je hrdá na to, že na súťažiach stretáva aj bývalých absolventov. „Krajské kolo geografickej olympiády pre základné a stredné školy sa každoročne koná na Pedagogickej fakulte KU. Som veľmi hrdá, že tu stretávam aj absolventov našej katedry, našich bývalých študentov geografie, ktorí tu prichádzajú už ako učitelia so svojimi žiakmi.“

Podľa Tomčíkovej sú úspešní študenti najlepším zadosťučinením pre učiteľa: „Kedže sa žiaci dostali až na krajské kolo geografickej olympiády, tak vidieť, že sa im učitelia venujú nielen na vyučovaní, ale aj v mimoškolských aktivitách, akou je aj príprava na túto olympiádu.“

Pracovali s atlasom, aj s kalkulačkou

Súťaž prebiehala písomnou formou. Žiaci písali dva testy. Prvý test, ktorý bol rozdelený na dve časti, pozostával z monomatického celku (tento rok to bola téma: Tichomorie a nemecky hovoriace štáty, pozn. red.) a z teoretických otázok. Z tohto testu mohli mladí geografi získať 60 bodov.

V druhom teste súťažiaci pracovali s mapou a atlasom, kde si ozrejmili svoje schopnosti orientovať sa v teréne. Študenti mohli používať pravítko s ryskou, dlhé pravítko, uhlomer, pero, ceruzku, gumu, kružidlo, kalkulačku, milimetrový papier, odporúčané atlasy a jazykový slovník. Z druhého (praktického) testu mohli žiaci získať 40 bodov.

Súťažiacich čakali náročné úlohy  

Žiaci 6. – 7. ročníka ZŠ a 1. – 2. ročníka OG ponorili hlavy do tém spojených s Tichým oceánom, jeho polohou, členitosťou pobrežia, prúdením vzduchu nad oceánom či reliéfom dna. Ich starší kolegovia sa sústredili na nemecky hovoriace štáty ako je Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko.

V teste si overili vedomosti o polohe jednotlivých krajín, ich prírodných celkoch, rastlinstve, živočíšstve, najznámejších sídlach, turistických destináciach, štátnych symboloch či politickom zriadení. V zadaniach sa nevyhli číselnej mierke a jej výpočtom, topografickej mape, meraniu času a tiež aj rovnobežkám či poludníkom. Starší žiaci pracovali s podobnými témami, avšak na zložitejšej úrovni.

NIVAM organizuje široké spektrum olympiád

Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM) sa okrem geografickej olympiády zameriava aj na ďalšie súťaže pre žiakov, ako napríklad biologická, dejepisná, fyzikálna, chemická, matematická olympiáda, olympiáda v informatike či olympiáda ľudských práv.

Inštitút sa venuje i cudzím jazykom a preto organizuje súťaže aj z anglického, francúzského, nemeckého, ruského, španielskeho, maďarského či rómského jazyka.

Diana Dereninová    

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.