Školy trápia vysoké preddavky a nedoplatky za energie

Ilustračné foto. Zdroj: ZŠ Klačno

Riaditelia škôl a školských zariadení sa zhodli, že ak nedôjde k zníženiu cien alebo pomoci od štátu, môže to ohroziť ich prevádzku.

K inštitúciám, ktoré postihli niekoľkonásobne zvýšené zálohové platby za energie patria aj školy a školské zariadenia. Mnohé z nich majú okrem toho aj nedoplatky. Niektoré viac, iné menej, ďalšie vôbec. Situáciu sme zisťovali v jednotlivých školách v okrese Ružomberok.

Bystrická bez nedoplatkov, Klačno naopak

Základná škola (ZŠ) Bystrická cesta nemala podľa riaditeľky Eleny Volanskej žiadny nedoplatok. Horšie je to so ZŠ Klačno, ktorá mala za elektrinu nedoplatok za minulý rok 14-tisíc eur. Riaditeľ Mojmír Šrobár pre RK Magazín uviedol, že nedoplatok už zaplatili.

Pokiaľ ide o zvýšenie mesačných zálohových platieb za elektrinu, tie im vystúpili z pôvodných 3600 eur, ktoré mali v minulom roku, na sumu 8-tisíc eur. „Neviem to nazvať inak ako úžerou,“ vyjadril sa riaditeľ. Dodal, že v roku 2021 mali „zálohovku“ za elektrinu 1600 eur mesačne. „Z 1600 eur na 8-tisíc je nehorázne,“ vyjadril sa M. Šrobár.

„Napriek tomu, že škola šetrila a robili sme úsporné opatrenia, kde sa dalo, nedá sa šetriť donekonečna na úkor vyučovania. Na celú prevádzku školy na jeden školský rok máme 80-tisíc eur. Ak sa ceny neupravia a nepríde k zníženiu, neviem ako budeme ďalej fungovať,“ obáva sa riaditeľ ZŠ Klačno.

V Sliačoch mali zvýšené náklady už vlani

Riaditeľka ZŠ Jozefa Hanulu v Liptovských Sliačoch Mária Hatiarová povedala, že všetky záväzky na energiách voči minulému roku majú vysporiadané a uhradené. Elektrinu neplatia formou zálohových platieb, ale na základe skutočnej spotreby. Vyššie platby však zaznamenali už vlani.

„Naša škola sa zlúčila s materskou škôlkou do jedného právneho subjektu. Tým pádom nás začali brať ako nového zákazníka, ktorý už mal vyššie ceny ako majú “starí” zákazníci,“ uviedla M. Hatiarová.

Problémom je aj cena za pelety, ktorými vykurujú budovy školy a škôlok. Z pôvodnej ceny 250 eur za tonu dnes platia 600 eur. „Problém bol vôbec pelety zohnať, o vysokej cene ani nehovorím,“ dodala riaditeľka.

Vincentka platí päťkrát viac za plyn

Základná škola sv. Vincenta v Ružomberku je jedinou cirkevnou školou v Ružomberku. Jej zriaďovateľom je Kongregácia Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok. Riaditeľka Miroslava Murínová na margo nedoplatkov za energie povedala, že nemajú nateraz žiadne.

Zálohové platby za plyn sa im zvýšili päťnásobne, ostatné faktúry na prelome januára a februára ešte len čakali. M. Murínová dodala, že niekoľkonásobne zvýšené náklady majú riešiť jednotlivé ministerstvá.

„Čo sa týka úsporných opatrení, robíme ich priebežne znižovaním spotreby energií každoročne malými krokmi. Plán rozvoja školy máme nastavený v spolupráci aj so zriaďovateľom a jedným z cieľov je znižovanie výdavkov na energiu,“ odpovedala riaditeľka na otázku, čo plánujú urobiť s touto nepriaznivou situáciou.

Belianka – už nemajú na čom šetriť      

Riaditeľka ZŠ Biely Potok (málotriedka s 1. až 4. ročníkom – pozn. red.) nedoplatky za energie nateraz nemá. Nedoplatok 500 eur z minulého obdobia uhradili. „Už vlani nám zvýšili mesačné preddavky za elektrinu a plyn. V roku 2021 sme platili za elektrinu preddavky 73 eur mesačne, minulý rok už 210 eur,“ informovala riaditeľka Erika Macková.

Doplnila, že za plyn v roku 2021 mali zálohové faktúry 340 eur mesačne, vlani 1410 eur a v tomto roku im prišiel výmer vo výške bezmála 2-tisíc eur. Na margo šetrenia E. Macková dodala: „Šetríme celé roky, ako sa dá, ale už sa nemáme kam pohnúť a už nemáme na čom šetriť.“

Súkromná ZŠ Dotyk v Ružomberku má podľa jej ekonóma o 400 percent vyššie „zálohovky“ za elektrinu. K presným číslam sa nám zatiaľ škola nevyjadrila.

Riaditelia nami oslovených škôl sa zhodli, že ak nedôjde k zníženiu cien alebo pomoci od štátu, môže to ohroziť prevádzku škôl.

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.