V Hrabove vyrastie Ľadové kráľovstvo

Ľadové sochy, tobogán, klzisko, bludisko aj bar. Na začiatku budúcej zimy vyrastie pod Hrabovskou nádržou areál z ľadu.

Ľadové kráľovstvo Malinô Brdo. Presný názov novej atrakcie, ktorú chce už tento rok v decembri vybudovať v Hrabove Občianske združenie (OZ) Hrabovská dolina.

Atrakcia celoslovenského významu

Vizualizácia areálu Ľadového kráľovstva v Hrabove. Zdroj – OZ Hrabovská dolina.

„Pôjde o trojmesačnú akciu, kde na ploche pod priehradným múrom vybudujeme pódium pre kultúrne vystúpenia, umiestnime gastronomické stánky a stánky so suvenírmi. Zároveň tu bude približne 150 ton ľadu z ktorého vzniknú atrakcie pre deti aj dospelých,“ približuje zámer predseda OZ Hrabovská dolina Štefan Červeň.

Na mieste inštalujú mraziacu technológiu, ktorá bude vyrábať chlad pre stan s ľadovými sochami. „Bude v ňom sedem rôznych tematických častí, kde budú sochy zo slovenských rozprávok, ale aj tematika Vlkolínca. Bude tu priestor pre ľadové workshopy, kde si budú môcť návštevníci sami takéto sochy vyrezávať z ľadu,“ dopĺňa informáciu Štefan Červeň.

Nosnými atrakciami budú aj vonkajšie klzisko, ihrisko so šmýkačkou, ľadový tobogan, bludisko, betlehem a pre dospelých aj ľadový bar. Na pódiu by mali prebiehať kultúrne vystúpenia.

„Celý program by sme chceli spustiť od 15. decembra 2020. Do Vianoc by tu prebiehali Vianočné trhy. Po Vianociach by sme počet stánkov zredukovali, ale stále tu nejaké zostanú a celá atrakcia bude sprístupnená pre voľnočasové aktivity až do marca 2021,“ opisuje plánovanú novinku v mestskom turistickom ruchu Červeň.

Mapa priestoru, ktorý si OZ Hrabovská dolina zobrala do nájmu, a kde v decembri vznikne dočasné Ľadové kráľovstvo. Zdroj – MsÚ/OZ Hrabovská dolina.

Vstup zadarmo

Dobrá správa pre návštevníkov je, že vstup do oploteného areálu bude zadarmo. Bez poplatku bude menovite využívanie bludiska, klziska, betlehemu či jednotlivé workshopy.

„Pôvodne sme plánovali, že vstup do areálu spoplatníme, ale nakoľko sa atrakciu rozhodli podporiť mesto a Oblastná organizácia cestovného ruchu región Liptov (OOCR), tak uvedené aktivity budú bez poplatku, vrátane kultúrnych vystúpení,“ hovorí o atrakcii predseda OZ Hrabovská dolina.

OOCR prispeje na aktivitu sumou 47-tisíc eur. Mesto zase v rámci podpory súhlasilo s prenájmom viac ako 15-tisíc metrov štvorcových pod Hrabovskou nádržou za symbolickú sumu 1 euro na rok.

Vstup zadarmo i uvedená finančná podpora zatiaľ platí pre prvý rok aktivity.

„Nik nám nemôže sľúbiť podporu aj na ďalšie roky. Podľa toho aj my prispôsobíme naše aktivity, či cenovú politiku do ďalších rokov,“ hovorí Červeň, pričom projekt plánujú zatiaľ na päťročné obdobie.

OZ Hrabovská dolina preto požiadalo mesto o päťročný nájom, čo poslanci odsúhlasili.

Ilustračná snímka Ľadového kráľovstva. Zdroj: OZ Hrabovská dolina

V lete ako doteraz

„Súhlasím s celou aktivitou a pokiaľ budem môcť a nájdeme spôsob, tak ju osobne podporím, pretože bude rozvíjať cestovný ruch v meste. Zaujíma ma však rozpočet, aby sme poznali udržateľnosť projektu, keď to ideme podporiť päťročným nájmom za sumu jedno euro. Rovnako je dôležité, aby to bolo pre Ružomberčanov zadarmo. Pretože je tam vklad a podpora mesta či OOCR Liptov, ktorá pracuje aj s daňami ubytovateľov z Ružomberka,“ povedal v tejto súvislosti poslanec za Černovú Patrik Habo (nezávislý).

„Rozpočet je stanovený na 350-tisíc eur bez prevádzkových nákladov. Z toho spomínaných 47-tisíc prispeje OOCR Liptov,“ odvetil Štefan Červeň.

„Je to skvelá vec a hlasujem za. Ale zaujíma ma, prečo je prenájom na celý rok, ak je aktivita len na tri mesiace,“ zaujímal sa Karol Javorka (nezávislý).

„Počas jari, leta a jesene všetko zbalíme a odvezieme. Lokalita bude, rovnako ako teraz, otvorená všetkým návštevníkom a budú tam môcť chodiť opekať, športovať či na ihrisko,“ vysvetlil Červeň.

Vizualizácia klziska v Ľadovom kráľovstve v Hrabove. Zdroj: OZ Hrabovská dolina

Poslancov tiež zaujímalo, či nemôže nájomca postaviť na mieste akúkoľvek stavbu, čo vylúčila Katarína Šimanská z právneho oddelenia mestského úradu: „OZ v zmluve deklaruje, že tam nevzniknú stavby podliehajúce stavebnému povoleniu. Budú to len mobilné stavby. Všetky úpravy musia byť vopred ohlásené a primátor ich bude musieť odsúhlasiť.“

„Napriek tomu, že ide o skvelú vec a podporujem ju, chcem pripomenúť, že máme nejednotný meter a nepostupujeme podľa zásad. V Čutkovskej doline sme nedávno prenajali plochu, ktorá bude slúžiť len na bezplatné parkovanie návštevníkov, za oveľa viac peňazí. Cyklistickému spolku rovnako nechceme uľaviť z ceny prenájmu pozemkov a všetci rozvíjajú turistický ruch v meste. Bolo by fajn, aby do budúcna platil pri rovnakých aktivitách rovnaký meter pre všetkých,“ pripomenul najmä vedeniu mesta a kolegom poslancom Karol Javorka.

„Zhodli sme sa, že aktivita prináša veľký benefit pre mesto z pohľadu reklamy a aj smerom do zahraničia. Za poslednú dobu je to asi najväčší projekt, čo bol predložený v oblasti cestovného ruchu. Dáva veľké benefity pre mesto a občanov, preto by sme ho mali podporiť,“ zapojil sa do diskusie člen Komisie pre kultúru a cestovný ruchu, poslanec Vojtech Macko (Spolu – občianska demokracia, poslanecký klub Za slušný Ružomberok).

Vizualizácia Ľadového kráľovstva v Hrabovskej doline. Zdroj: OZ Hrabovská dolina

Tak sa napokon aj stalo. Ľadový areál v Hrabove by tak mal vyrásť už tento rok v decembri. Pred realizáciou je však ešte veľmi veľa práce.

„Pracujeme na projekte viac ako štyri mesiace a veľa ďalšej práce je pred nami. Máme zazmluvnené všetky najpodstatnejšie veci ako sú umelci a výroba ľadu. Veľa však bude záležať aj od ďalšej spolupráce a rokovaní s mestom, ale aj s ďalšími partnermi. Veríme, že spoločne s mestom a OOCR Liptov pripravíme v meste jeden výborný projekt,” zhrnul najbližšiu budúcnosť a očakávania Štefan Červeň.

Vizualizácia Ľadového kráľovstva v Hrabovskej doline. Zdroj: OZ Hrabovská dolina
Sochy z ľadu. Zdroj: OZ Hrabovská dolina
Sochy z ľadu. Zdroj: OZ Hrabovská dolina.

Titulná fotografia – Šmýkačka v Ľadovom kráľovstve. Ilustračná foto. Zdroj – MsÚ/OZ Hrabovská dolina.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.