V júni budú Ružomberčania do práce bicyklovať

Do celonárodnej súťaže Do práce na bicykli sa môžu zapojiť aj Ružomberčania. Vlani najazdili viac ako 10-tisíc kilometrov, najúspešnejšie tímy aj jednotlivcov nájdete v článku.

Obľúbená celonárodná kampaň Do práce na bicykli, do ktorej sa každoročne zapájajú tisícky Slovákov, sa uskutoční aj v tomto roku. V júni tohto roku si na svoje bicykle nasadnú aj Ružomberčania, ktorí sa môžu do 7. júna v zmysle štatútu súťaže oficiálne zaregistrovať na internetovej stránke: www.dopracenabicykli.eu. Súťaž je určená pre tých, ktorí sa rozhodnú cestovať do práce na bicykloch, prípadne inými alternatívnymi spôsobmi dopravy. Konať sa bude po celý mesiac od 1. do 30. júna.

„Hlavnými cieľmi obľúbenej aktivity je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách a vyzvať samosprávy na Slovensku k vytváraniu kvalitných podmienok pre ekologické druhy dopravy v meste,“ RK Magazín o tom informoval Vladimír Miškovčík, hovorca primátora mesta Ružomberok. „Okrem toho chce kampaň motivovať zamestnávateľov, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a motivovať zamestnancov, aby viac používali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce,“ doplnil.

Tohoročné motto akcie: Tvoja cesta, tvoja voľba!

Motto tohto roku je „Tvoja cesta, tvoja voľba!“ a poukazuje na to, že voľba akéhokoľvek dopravného prostriedku je len na samotných ľuďoch. A ako sa človek môže ráno rozhodnúť použiť na cestu do práce auto, tak neraz stačí len vôľa a môže si zvoliť udržateľný spôsob prepravy do zamestnania – bicykel, verejnú dopravu alebo chôdzu.

Súťaž Do práce na bicykli je určená tímom zamestnancov z rovnakej firmy alebo inštitúcie, ktoré sa do súťaže zaregistrujú a celý jún budú dochádzať do práce na bicykli. Výsledky sa zapisujú do registračného systému na internetovej stránke: www.dopracenabicykli.eu. Súťaže sa môžu zúčastniť aj tímy študentov z rovnakej školy, podmienkou je, aby mali vek najmenej 15 rokov.

Pridať sa tak môžu k obrovskému pelotónu tímov a samospráv, ktorý zabojuje o atraktívne vecné ceny, pobyt v hoteli, bicykle, cyklostojiská, cyklostojany, inteligentnú nabíjaciu stanicu pre elektrické bicykle či doplnkový cyklistický materiál.

Ružomberčania najazdili viac ako 10-tisíc kilometrov

Vlani sa súťaže Do práce na bicykli zúčastnilo vyše 13 500 súťažiacich vo viac ako 4-tisíc tímoch zo 105 samospráv, ktorí počas júna najazdili takmer 1,9 milióna kilometrov na bicykloch a ušetrili skoro 500-tisíc kilogramov CO2 oproti ceste autom.

Počas júna minulého roka najazdili Ružomberčania na bicykli celkom 10 037,83 kilometrov. Vďaka tejto ekologickej forme dopravy sa im podarilo ušetriť 3 024,22 kilogramov oxidu uhličitého, čo je v porovnaní s rokom 2021 dvojnásobok. Celkovo 98 účastníkov v 30 tímoch vykonalo celkom 1 726 jázd, každý cyklista tak prešiel v priemere 102,43 kilometrov.

V najväčšom počte najazdených kilometrov zvíťazil v Ružomberku tím “Cipi1”, ktorý odbicykloval celkom 73 jázd a 1 194,17 kilometrov. Najväčší počet jázd 168 absolvoval ružomberský tím s názvom Paleťáci. Najlepší jednotlivec v počte najazdených kilometrov bola Jela Turčiaková, ktorá dochádzala do práce v Ružomberku z Liptovského Mikuláša. Na bicykel si sadla celkom 32-krát a najazdila
1 044,53 kilometrov. Ako najlepší jednotlivec v počet jázd za minulý rok bola vyhodnotená Eva Buchová so 46 jazdami na 101,99 kilometroch. Minuloročnú cenu v kategórii „Najlepší zamestnávateľ“ si odniesla spoločnosť TITAN – Tatraplast, s.r.o, ktorá vytvorila hneď štyri tímy súťažiacich. Spolu odbicyklovali 314 jázd a prešli 2 073,63 kilometrov.

Vyhlasovateľom súťaže je národný cyklokoordinátor a Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Organizačným a odborným garantom súťaže je občianske združenie Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica. Lokálnym koordinátorom súťaže pre mesto Ružomberok je Tomáš Gazdarica, referent športu na Mestskom úrade v Ružomberku, tel.: 421 905 315 201, e-mail: gazdarica@ruzomberok.sk

Viac informácií o pravidlách a priebehu súťaže nájdete na webovej stránke www.dopracenabicykli.eu.

Zdroj: mesto Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.