V Liptovskom múzeu pribudla výstava elít

Žena lužickej kultúry z neskorej doby bronzovej podľa nálezov pochádzala z Liptova. Foto: Patrícia Kurpašová
Najnovšia expozícia ružomberského múzea približuje štýl a formu pravekého odievania. Pomocou fotografií sa presuniete do dávnych čias a spoznáte krásu vtedajších elít.

Ako sa obliekali najvyššie postavené dámy či páni v praveku a stredoveku? Aktuálna výstava pod názvom Elity dávnoveku vám to predstaví. V pondelok 11. júla v ružomberskom sídle Liptovského múzea sprístupnili ďalšiu výstavu, tentokrát fotografickú. Expozícia obsahuje veľkoformátové plátna štylizovaných fotografií elitných jedincov kultúr praveku a včasného stredoveku z priestoru strednej Európy. Sú to ideálne rekonštrukcie honosných odevov, šperkov a zbraní.

Portrét tzv. princeznej z Býčí skály (Česká republika). Foto: Patrícia Kurpašová

,,Na umeleckých portrétoch je možné pohliadnuť do tvárí elít od doby kamennej po včasný stredovek. Či už je to žena z obdobia paleolitu, princezná z Býčí skály, alebo keltská bojovníčka. Ku každej rekonštrukcii je krátky informačný text,“ priblížila výstavu Simona Sliacka, kurátorka a archeologičku Liptovského múzea. Kurátorka zároveň prezradila, že fotografie doplnili reálnou rekonštrukciou honosného odevu a šperkov ženy lužickej kultúry, ktorá bola pôvodne zhotovená pre expozíciu archeológie.

Expozícia je prístupná do konca prázdnin

Výstava je zapožičaná a pochádza z ateliéru Jak obléci pračloveka, ktorého líderkou je Kristýna Urbanová. ,,Ateliér sa venuje archeologickej rekonštrukcii v rôznych podobách, v podstate sa snaží dnešným moderným ľuďom ukázať, ako mohol pravek v Európe vyzerať. Praveká archeológia zriedkavo pracuje s obrazovými nálezmi a preto je dôležité aj takouto formou výnimočné nálezové situácie predstaviť,“ ozrejmila kurátorka.

Výstava vznikla v spolupráci s Kultúrnym domom Andreja Hlinku a je súčasťou aktivít Hýrošovho leta. Nachádza sa na treťom poschodí v sídelnej budove Liptovského múzea a je sprístupnená pre každého návštevníka do 6. septembra 2022 každý pracovný deň od 9:00 do 16:00 hod.

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.