V Liptovskom múzeu začali budovať výťah a bezbariérový prístup

V Liptovskom múzeu prebieha odkladaná modernizácia. Pred vstupom vytvoria bezbariérový prístup, vo vnútri budovy pribudne výťah.

Do sídelnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku mohli návštevníci vstúpiť po prekonaní niekoľkých schodov.

Aktuálne je mohutné schodisko ohradené. Prebiehať na ňom začnú očakávané stavebné úpravy, po ktorých sa do múzea dostanú už aj imobilní návštevníci.

Vstup už nie len po schodoch

V Liptovskom múzeu aktuálne budujú výťah a bezbariérový prístup. Súčasťou investície je aj oprava vstupného klesajúceho schodiska.

„V rámci stavebných úprav je komplexne riešený vstup do múzea ako aj bezbariérovosť, nakoľko v súčasnosti je vstup do múzea len po schodoch a tým sú značne obmedzené možnosti návštev osobám so zdravotným postihnutím. Okrem stavebných úprav na vstupe bude v interiéri umiestnený výťah,“ uvádza sa v návrhu tohtoročného rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja.

Stavebné práce realizuje vysúťažená firma Lemont-Slovakia Žilina za bezmála 153-tisíc eur. Podľa zmluvy so zhotoviteľom by mali byť práce ukončené do troch mesiacov.

Odložená renovácia

Liptovské múzeum čakalo na renováciu už dlhšie. Kraj prisľúbil financie na investíciu v závere roka 2019. Vlani však pre pandémiu škrtal viaceré investičné akcie vrátane tejto, ktorú presunul na neurčito.

Neskôr chcela župa akciu zaplatiť zo štátnej pôžičky, ktorú vlani prijala. Ani tento plán ale nevyšiel. Podľa podmienok úveru museli byť peniaze vyčerpané do konca kalendárneho roka, čo by však župa nestihla. Prvé verejné obstarávanie nebolo úspešné, zhotoviteľa museli hľadať v opakovanej súťaži.

S investíciou sa napokon rátalo v tohtoročnom rozpočte kraja.

Titulná fotografia: Hlavná budova Liptovského múzea v Ružomberku. Autor: Anna Zábojníková 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.