V Liskovej pochovávali basu

„… už sa fašiang kráti, už sa nenavráti … “ – táto pesnička na posledný fašiangový deň, ktorý tento rok pripadol na 21. február,  určite znela na mnohých podujatiach.

Nebolo tomu inak ani v sále Kultúrneho domu v Liskovej 21. februára, kde sa občania zišli na pochovávaní basy. „Je to starý ľudový zvyk našich predkov, kedy sa basa, ktorá vyhrávala počas celého fašiangového obdobia na zábavách, plesoch či rôznych spoločenských podujatiach „pochovala“, aby na štyridsať dní zmĺkla. Začína totiž obdobie pôstu, ticha a príprav na najväčšie kresťanské sviatky, ktorými je Veľká noc, informovala RK Magazín pracovníčka tamojšieho Obecného úradu Edita Forgáčová.

Dodala, že súčasťou „smútočného sprievodu“ boli kňazi, ich pomocníci, „plačky“, ženy a muži v krojoch. Čestnú stráž pri base, uloženej na márach, držali dobrovoľní hasiči. Nechýbali masky cigánky a smrtky. „Spevom a hovoreným slovom sa s basou všetci rozlúčili, poplakali si nad ňou, vytkli je, že málo a krátko hrala. Bola to odobierka, ako sa patrí. Ľudia v sále sa dobre bavili a nešetrili potleskom, dodala Forgáčová.

Vedenie obce Lisková ďakuje Jozefovi Roštekovi – hlavnému organizátorovi a „duši“ celého podujatia, tiež členom miestnej organizácie Jednoty dôchodcov, dobrovoľníkom, hasičom a všetkým, ktorí sa na príprave a realizácii podujatia podieľali. „Zaslúžili o zachovanie ďalšieho krásneho ľudového zvyku a my veríme, že sa bude dediť aj pri nasledujúcich generáciách,“ vyslovila želanie na záver Forgáčová.

Fotogaléria

Foto: Edita Forgáčová – Obecný úrad Lisková

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.