V Ľubochni pomáhali zakliesnenému medvieďaťu

Ilustračné foto. Zdroj: canva.com

Zásahový tím pri jeho záchrane zvolil rýchly manéver, pretože kúsok od miesta bolo počuť lomoz haluzí, pravdepodobne tam bola matka medvieďaťa.

Vo štvrtok 25. mája zasahovali členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého Západ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) v Ľubochni v okrese Ružomberok, kde pomáhali medvieťaťu, ktorý bol hlavou zakliesnený v strome. TASR o tom informoval vedúci zásahového tímu Marek Veverica.

Ako ďalej uviedol, na medvieďa upozornila ochranárov e-mailom miestna obyvateľka. „Zásahovému tímu sa podarilo pomocou termovízie zachytiť presné miesto, kde sa medvieďa nachádzalo. Z hľadiska bezpečnosti zvolili rýchly manéver vyslobodenia tohtoročného medvieďaťa. Pretože len pár desiatok metrov od tohto miesta bolo počuť lomoz haluzí, čo nasvedčovalo tomu, že sa tu môže nachádzať aj matka medvieďaťa,” priblížil Veverica.

Dvaja členovia zásahového tímu zakliesnené medvieďa vyslobodili, zatiaľ čo jedna členka dbala na bezpečnosť, aby nedošlo k ohrozeniu kolegov v prípade príchodu matky medvieďaťa. „Po vyslobodení medvieďa pustili do voľnej prírody, keďže nejavilo žiadne známky zranení. Následne všetci členovia tímu toto miesto opustili, keďže stále sa tam mohla objaviť aj medvedica. Za pomoci termovízie sledovali medvieďa, ako odchádza do hustého porastu za svojou matkou,” uviedol Veverica.

Podotkol, že vďaka rýchlej reakcii oznamovateľky aj zásahového tímu sa podarilo medvieďa zachrániť. „Naďalej bude súčasťou Národného parku Veľká Fatra,” dodal na záver vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Západ ŠOP.

Zdroj: teraz.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.