V Martinčeku usporiadali furmanské preteky

Štvrtého ročníka obľúbeného podujatia sa zúčastnili furmani z rôznych kútov Slovenska.

Po tom, čo v sprievode za spevu a zvukov ľudovej hudby prešli celou dedinou, si zmerali sily v dvoch disciplínach – ovládaní koňa v povoze a takzvanom ťažkom ťahu.

V prvej disciplíne zvíťazil Peter Kitaš starší zo Žaškova pri Dolnom Kubíne s valachom Pejom, druhé miesto obsadil jeho syn Peter Kitaš mladší na trojročnom žrebcovi Portosovi. Tretí skončil Lukáš Jurko z obce Klubina v čadčianskom okrese so štvorročným žrebcom Tobym.

Druhá disciplína prebehla v troch postupujúcich častiach. Do finále sa podarilo prebojovať dvom súťažiacim s troma koňmi.

„Úspech zaznamenal Lukáš Jurko, ktorý obsadil so žrebcom Tobym prvé miesto. Je to mladý furman, ktorý posledné roky so svojimi zverencami obsadzuje popredné priečky. Druhú pozíciu obsadil Jozef Hlavčák z Hranovnice z okresu Poprad s päťročným valachom Kubom. Krásnu tretiu priečku získal opakovane Lukáš Jurko, s päťročným valachom Vilom,“ priblížila zástupkyňa starostu Monika Brtková.

Ocenenie víťazov druhej disciplíny.

Preteky absolvovali aj furmani z okresu Brezno, Liptovský Mikuláš či Námestovo. Sprievodným podujatím bola súťaž v plieskaní bičom, najmenší návštevníci sa mohli previezť na jazdeckých koňoch z likavského ranča. Atmosféru spestril furman Budkaj z Leštín, ktorý spolu so svojou kobylou priviezol aj niekoľkomesačné žriebätko.

Na organizácii furmanských pretekov sa každoročne podieľa Miestny spolok Slovenského červeného kríža obce Martinček a súkromno-hospodáriaci roľník Dušan Pavlík. Cieľom podujatia je priblíženie dlhoročnej furmanskej tradície, ktorá sa zachovala len v niektorých obciach a regiónoch Slovenska.

Titulná fotografia: Ocenenie víťazov prvej disciplíny. 

Zdroj fotografií – Monika Brtková

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.