V okrese Ružomberok bola odvolaná mimoriadna situácia v súvislosti s výskytom medveďa hnedého

Ilustračné foto. Zdroj: Jaroslav Maga
V okrese Ružomberok odvolali mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov. 

Vyplýva to z rozhodnutia, ktoré v pondelok 1. júla podpísala prednostka Okresného úradu v Žiline Emília Pavlusíková. Mimoriadna situácia na území Žilinského samosprávneho kraja platila od 21. marca pre okresy Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Žilina. Mimoriadne opatrenia reagovali na nárast počtu konfliktných situácií medveďa hnedého s človekom v dôsledku vysokého a neregulovaného jedincov v rizikových oblastiach Slovenska.

Dôvodom odvolania mimoriadnej situácie boli legislatívne zmeny zákona o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov. „Ďalšia činnosť na území Žilinského kraja bude vykonávaná podľa riadiacich aktov a usmernení prednostov okresných úradov Žilinského kraja,“ uvádza sa v rozhodnutí o odvolaní mimoriadnej situácie.

Mesto Ružomberok v čase mimoriadnej situácie posilnilo hliadkovú činnosť Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody a policajného zboru, a to najmä v oblastiach so zvýšeným výskytom medveďa hnedého – vo Vlkolínci, na Gejdáku, v Malých Tatrách, Hrabovskej doline a v oblasti mestských cintorínov.

„Občanom bolo zároveň odporúčané, aby v skorých ranných a v neskorých večerných hodinách nenavštevovali lokality, kde potenciálne hrozil stret s medveďom,“ uviedol Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Ružomberok.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.