AKTUÁLNE: V okrese Ružomberok vyhlásili mimoriadnu situáciu z dôvodu zvýšeného výskytu medveďov

Ilustračná fotografia. Zdroj: Jaroslav Maga
Krízový štáb Okresného úradu (KŠ OÚ) v Ružomberku vyhlásil dnes 21. marca mimoriadnu situáciu z dôvodu zvýšeného výskytu medveďa hnedého v intraviláne miest a obcí a v ich bezprostrednom okolí.

Radnica zároveň prosí občanov mesta a jeho okolia o zvýšenie opatrnosti najmä v ranných a večerných hodinách vo svojom okolí.  Na základe rozhodnutia KŠ OÚ bude posilnená hliadková činnosť Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody a policajného zboru, a to najmä v oblastiach so zvýšeným výskytom medveďa hnedého – vo Vlkolínci, na Gejdáku, v Malých Tatrách, Hrabovskej doline a v oblasti mestských cintorínov. V prípade, že spozorujete medveďa hnedého, je potrebné kontaktovať výlučne Políciu SR na telefónnom čísle 158.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie spôsobenej výskytom synantropných jedincov medveďa hnedého v 19. okresoch schválila Vláda SR na svojom rokovaní v stredu 20. marca. Cieľom opatrenia je posilnenie hliadkovacej činnosti zainteresovaných zložiek tak, aby sa predchádzalo ohrozeniu života a zdravia obyvateľov v prípade výskytu medveďa hnedého v zastavaných územiach miest a obcí a v ich bezprostrednom okolí. Vyhlásenie mimoriadnej situácie reaguje na nárast počtu konfliktných situácií medveďa hnedého s človekom v dôsledku vysokého a neregulovaného počtu jedincov v rizikových oblastiach Slovenska.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.