V piatok 9. novembra zaplnia ulice Ružomberka lampióny

Lampiónový sprievod sv. Martina je v meste veľmi obľúbeným, a s ôsmym ročníkom už vlastne tradičným podujatím.

Do sprievodu sú pozvaní všetci,  ktorí chcú zažiť neopakovateľnú atmosféru svetielok a svetiel. Aby bol sprievod zaujímavejší, bude sa niesť v duchu hesla: “Nie je nič krajšie, ako prísť s vlastnoručne vyrobeným lampiónom,” ale vítaní sú aj účastníci s akýmkoľvek lampiónom či lampášom.

Pre všetky šikovné ruky sme v spolupráci s Mestom Ružomberok  pripravili tvorivú dielňu FAMÍLIART špeciál s názvom Fullampión,“ hovorí Zuzana Gažíková , riaditeľka Galérie Ľ. Fullu v Ružomberku. „ Za sprievodu príbehov z rozprávok ilustrovaných Fullom nájdeme inšpirácie, ktoré využijeme pri tvorbe svetelných balónových lampiónov,“ doplnila  Andrea Kapráliková, galerijná pedagogička.

Vlastný lampión, nielen na Fullove motívy,  si môžu rodiny s deťmi vyrobiť v stredu 31. októbra od 15.00 priamo v galérii.

Pre spoluprácu sme oslovili všetky materské a základné školy v meste, a preto veríme, že aj tento rok bude sprievod obohatený o jedinečné dielka. Napríklad v Súkromnej MŠ TatraKUK budú deti vyrábať lampióny z pauzovacích papierov a drôtov. Lampióny si pomaľujú podľa svojej fantázie. Tak je možné získať viac – zážitok, novú zručnosť a príjemne strávený čas s rodinou a priateľmi,“ nadšene hovorí Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice.

Lampiónový sprievod v uliciach mesta

Program sprievodu bude už tradične začínať zrazom lampiónových nadšencov

  1. novembra o 16:30 v Parku Š.N.Hýroša. Úvod bude patriť detskému divadielku v réžii Muzikálovej SZUŠ ALKANA Ružomberok a potom sa sprievod pohne do ulíc.  Vyvrcholením sprievodu, ktorý pôjde z Parku Š.N.Hýroša, krátko po Mostovej, Veľkým závozom k mestskej radnici, Malým závozom, po ulici Podhora a Mostová, späť do parku, bude malé prekvapenie priamo v parku. „Veríme, že pocit radosti, šťastia a spolupatričnosti naplní aspoň na chvíľu každého z nás, “ dopĺňa Gabriela Demčáková.

Keďže sv. Martin,  po ktorom nesie sprievod pomenovanie, bol dobrodinec a svoju pomoc venoval predovšetkým ľuďom v núdzi,  je dobrým zvykom, že súčasťou lampiónového sprievodu je aj benefičná aktivita. Tento rok to bude potravinová zbierka s názvom Pomôžme.

Pripravujeme zbierku suchých trvanlivých potravín pre výdajňu potravinovej banky Mesta  Ružomberok, ktorú klienti poznajú pod názvom Slniečko. Pomôže aj maličkosť- balíček ryže, instantnej polievky alebo kilo cukru či múky, ktorý prinesieme do parku pred sprievodom. Veríme, že nezostaneme ľahostajní a pomôžeme núdznym.  Za všetko vopred ďakujeme,“ uvádza predsedníčka Materského centra Nevedko, ktoré zbierku organizuje, Andrea Dobošová.

Podujatie financuje a organizuje Mesto Ružomberok, sprievodné podujatia zabezpečujú Materské centrum Nevedko, Galéria Ľ. Fullu a ďalší partneri.

Fotografie – Lampiónový sprievod v roku 2016. Zdroj: ruzomberok.sk, autori: Martin Maga, Zuzana Hrčková, Július Stančok

PR článok