V Ružomberku hrozí zrušenie detskej pohotovosti

Detská pohotovosť na Hurbanovej ulici v Ružomberku funguje viac ako 20 rokov. Foto: Lívia Dvorská
Sedem detských lekárov podalo hromadnú výpoveď z pohotovostnej služby. Dôvodom je pracovná preťaženosť, vyčerpanosť a množstvo nadčasov. Od jesene reálne hrozí, že rodičia s chorými deťmi budú musieť cestovať do okolitých okresov.

Na našu redakciu sa obrátili zúfalí rodičia. Upozornili nás na hrozbu zrušenia pohotovosti pre deti a dorast v Ružomberku na Hurbanovej ulici. Prevádzkuje ju spoločnosť Nosko Health Prevention, s.r.o., pod vedením MUDr. Janky Noskovej už dvadsať rokov. Obrátili sme sa na viacero zúčastnených strán, aby nám vysvetlili ako sa veci majú a ako sa dá situácia riešiť.

Sedem lekárov podalo výpovede

MUDr. Nosková nám potvrdila, že ide o oprávnené obavy. „Na konci júna prišlo za mnou sedem lekárov s tým, že podávajú hromadné výpovede z pohotovostnej služby. Dôvodom je ich pracovná preťaženosť a množstvo nadčasov. Ja mám licenciu na prevádzkovanie detskej pohotovosti od Ministerstva zdravotníctva SR. Pokiaľ nepostavím služby na tri mesiace, licenciu mi odnímu a tým pádom musím pohotovosť zrušiť,“ vyjadrila sa Nosková.

Donedávna bolo v okrese Ružomberok deväť detských lekárov, teraz jedna pediatrička odchádza do dôchodku. Bude ešte čiastočne vypomáhať v detskej ordinácii v Liptovských Sliačoch, avšak pohotovostnú službu už vykonávať nebude. „Kým nás bolo deväť, slúžil každý po tri služby v mesiaci. Teraz, keď nás ostalo osem to vychádza na jedného lekára štyri služby mesačne,“ vysvetlila Nosková.

MUDr. Janka Nosková prevádzkuje detskú pohotovosť už 20 rokov. Zdroj: TV Markíza

Ako organizátorka pohotovostnej služby požiadala o výpomoc lekárov z Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN). Tí potvrdili, že by vedeli vypomôcť asi jednou tretinou služieb. Nie však všetkými. Keďže nastala patová situácia, na tri mesiace môže služby nariadiť Vyšší územný celok (VÚC) Žilina. „Ak lekári nestiahnu výpovede a nepodpíšu nové zmluvy, táto pohotovosť od októbra zanikne. Pacienti budú musieť chodiť tam, kde slúži ich lekár. Rodičia tak budú musieť cestovať do okolitých okresov – Dolného Kubína alebo Liptovského Mikuláša,“ dodala Nosková. Zároveň vylúčila, že by lekárov k výpovediam viedli finančné dôvody. To sa im však nepáči.

Rodičia to nechápu a spísali petíciu

Na Facebooku vznikla skupina s názvom Zachráňme detskú pohotovosť v Ružomberku. Vyberáme z vyjadrení rodičov:

Administrátor skupiny: „Pediatrické oddelenie ÚVN vyjadrilo ochotu pomôcť s odslúžením 10-15 služieb v ambulancii, čím by sa znížila zaťaženosť lekárov, čo je hlavný dôvod ich nespokojnosti. Úprimne, ako rodičia tomu nerozumieme. Že sa do okolitých okresných miest presúva už každá dôležitá služba sme si už nejako zvykli, ale zrušiť detskú pohotovosť, ktorá tu funguje už 21 rokov? Zrazu nie je potrebná? Ako budeme s chorými deťmi cestovať za zdravotnou starostlivosťou? Čo rodiny, ktoré nemajú auto?“

Lucia: „Ja nemám ani auto a odmietam chodiť neskoro večer kilometre taxíkom. Ešte čo zrušia? Hanba!“

Martina: „Ako sa spýtať svojej doktorky, že kam s chorým dieťaťom, keď zrušia pohotovosť? Práve tá naša tiež dáva MUDr. Noskovej výpoveď. Asi ju poprosím, že prídem k nej domov cez víkend či večer.“

Podľa lekárov je situácia ďalej nezvládnuteľná

Jedna z lekárok, ktorá podala výpoveď je aj MUDr. Danica Papúchová. Poslala nám vyjadrenie kolegyne MUDr. Zory Zdráhalovej:

„Primárni pediatri, ktorí dali výpoveď prevádzkovateľovi APS (ambulantnej pohotovostnej služby) – spoločnosti Nosko Health Prevention, s. r o., sa nechcú vyhýbať práci, ale situácia ohľadom pohotovosti sa stáva nezvládnuteľnou. Pohotovosti v Žilinskom kraji sú personálne dlhodobo poddimenzované. V plánovanej reforme primárnej starostlivosti je udávaný minimálny počet lekárov na jednu pohotovosť 15 a optimum 30. V našom kraji ani jedna pohotovosť okrem žilinskej nespĺňa ani minimum.

V Ružomberku slúži osem lekárov, pričom počet nadčasových hodín v roku sa pohybuje okolo 400, čo je 2,5 mesiaca práce v roku navyše. V Dolnom Kubíne slúži sedem lekárov, pričom jedna lekárka má za minulý rok odpracovaných 700 hodín nadčasov. Slúžia aj lekári v dôchodkovom veku a lekári so závažnými zdravotnými problémami. Situácia sa tiež vyhrocuje v letných mesiacoch, kedy vzhľadom na čerpanie dovoleniek, dochádza ku kumulácii služieb a lekári niekedy slúžia aj trikrát do týždňa. Otázkou je, či sa dá v takomto nasadení pracovať kvalitne a bez chýb.

V Ružomberku od roku 2019 odišli štyria primárni pediatri a ďalšie dve lekárky v dôchodkovom veku ohlasujú svoj odchod v budúcom roku. Pre ružomberský okres to bude znamenať obrovský problém so zabezpečením bežnej starostlivosti o detských pacientov. Odchod týchto lekárok urýchli popri rastúcej administratívnej záťaži v ambulancii a zvyšujúcom sa počte pacientov aj ich abnormálna záťaž v pohotovostných službách. 

Ľudia sa obávajú, čo bude, keď pohotovosť v meste zanikne. Na jej podporu vznikla aj petícia. Lekári chcú ubezpečiť ľudí, že starostlivosť o deti v regióne ostane zachovaná, avšak nie je pri súčasnom stave možné ju zachovať v podobe, v akej ju poznajú.“

O pohotovosti musí rozhodnúť kraj

V stanovisku sa ďalej píše, že napr. v Bratislavskom kraji s miliónom obyvateľov funguje 1 detská pohotovosť. V našom kraji s necelými 700 tisíc obyvateľmi funguje 8 pohotovostí. Lekári z Ružomberka by tiež najradšej vykonávali služby v meste, ale zlučovaniu pohotovostí sa zrejme nevyhneme. Je teda v rukách VÚC, ktorú pohotovosť ponechá. Uprednostnené sú pohotovosti umiestnené priamo v nemocnici s možnosťou ďalších následných vyšetrení.

Avizovaná pomoc zo strany detskej kliniky bola ústne deklarovaná dvoma atestovanými lekármi, ktorí sú schopní popri svojej práci a službách na oddelení pomôcť s maximálne štyrmi službami do mesiaca mimo víkendov. Toto nepomôže riešeniu situácie a nejde o systémové dlhodobé riešenie starostlivosti o deti v regióne.

Lekári ďalej uvádzajú, že v blízkej budúcnosti nebude najväčším problémom zlučovanie pohotovostí, ale nemožnosť zachovania primárnej starostlivosti ako takej. „Polovica primárnych pediatrov je v dôchodkovom veku 63 a viac. Pokiaľ sa všetci naraz rozhodnú odísť do zaslúženého dôchodku, 500 tisíc detí ostane bez základnej starostlivosti. Toto je reálna hrozba a problematika pohotovostí je oproti tomuto marginálnym problémom.“

Primátor chce rokovať so župankou aj ministrom

O vyjadrenie sme požiadali aj vedenie Mesta Ružomberok. Ružomberský primátor chystá stretnutie s ministrom zdravotníctva aj so zástupcami Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

„Vedenie mesta Ružomberok sa zaoberalo vzniknutou situáciou, pôsobnosť samosprávy je však v tomto prípade limitovaná, keďže samosprávy nie sú zriaďovateľmi zdravotníckych zariadení. V prípade pediatrickej pohotovostnej služby je zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj. Primátor mesta Ružomberok bude však v najbližších dňoch komunikovať s predsedníčkou samosprávneho kraja, s ktorou sa bude snažiť nájsť riešenie, aby bola pohotovostná služba dostupná rovnako, ako tomu bolo doteraz. Konečné rozhodnutie učiní krajská samospráva,“ informoval hovorca Viktor Mydlo.

Kraj sa zatiaľ oficiálne nevyjadril

Ohľadom problematiky sme kontaktovali aj Silviu Pekarčíkovú, vedúcu odboru zdravotníctva Úradu ŽSK. Minulý týždeň bola na dovolenke. Keď dostaneme oficiálne stanovisko, budeme našich čitateľov informovať, rovnako aj o priebežnom vývoji situácie.„Samozrejme, v tom počte v akom pracujú a pri tom počte lekárov, ktorých máme a koľko oni majú svojich pacientov, tak je ten argument úplne opodstatnený,“ uviedla Pekarčíková v pondelok 11. júla v Televíznych novinách TV Markíza.

Silvia Pekarčíková, vedúca odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja. Zdroj: TV Markíza

Ministerstvo zdravotníctva SR chce do systému naliať 10 miliónov eur, aby prilákali mladých lekárov do ambulancií na celom Slovensku. „Začiatok čerpania týchto finančných prostriedkov je plánovaných už na budúci rok, pričom naším cieľom je vytvoriť približne 170 nových ambulancií na celom Slovensku,“ povedala Petra Lániková, hovorkyňa ministerstva pre TV Markíza.

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.