Zostane detská pohotovosť v Ružomberku?

Detskú pohotovosť v Ružomberku navštívi podľa MUDr. Noskovej od päťdesiat do sto pacientov týždenne, podľa sezóny. Foto: Lívia Dvorská
Pohotovosť pre deti a dorast v centre dolného Liptova bude zrejme zachovaná. Rokuje sa, kto ju bude prevádzkovať od septembra.

Začiatkom leta rozvírila hladinu medzi rodičmi v Ružomberku hrozba zrušenia pohotovosti pre deti a dorast na Hurbanovej ulici. Prevádzkuje ju Nosko Health Prevention, s.r.o., pod vedením MUDr. Janky Noskovej už dvadsať rokov.

Sedem lekárov podalo výpovede

„Na konci júna prišlo za mnou sedem lekárov s tým, že podávajú hromadné výpovede z pohotovostnej služby. Dôvodom je ich pracovná preťaženosť a množstvo nadčasov. Ja mám licenciu na prevádzkovanie detskej pohotovosti od Ministerstva zdravotníctva SR. Pokiaľ nepostavím služby na tri mesiace, licenciu mi odnímu a tým pádom musím pohotovosť zrušiť,“ vyjadrila sa Nosková.

Donedávna bolo v okrese Ružomberok deväť detských lekárov, nedávno jedna pediatrička odišla do dôchodku. Tá čiastočne vypomáha v detskej ordinácii v Liptovských Sliačoch, avšak pohotovostnú službu už nevykonáva. „Pokiaľ nás bolo deväť, slúžil každý po tri služby v mesiaci. Teraz, keď nás ostalo osem to vychádza na jedného lekára štyri služby mesačne,“ vysvetlila Nosková.

Ako prevádzkovateľka pohotovostnej služby požiadala o výpomoc lekárov z Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku, tí potvrdili, že by vedeli vypomôcť asi jednou tretinou služieb. Nie však všetkými. Keďže nastala patová situácia, na tri mesiace služby nariadila VÚC Žilina. To je do konca septembra. „Ak lekári nestiahnu výpovede a nepodpíšu nové zmluvy, táto pohotovosť môže od októbra zaniknúť,“ dodala Nosková. Zároveň vylúčila, že by lekárov k výpovediam viedli finančné dôvody.

Podľa lekárok je situácia nezvládnuteľná

MUDr. Zora Zdráhalová je jednou z lekárok, ktoré podali výpoveď. „Primárni pediatri, ktorí dali výpoveď prevádzkovateľovi ambulantnej pohotovostnej služby – spoločnosti Nosko Health Prevention, sa nechcú vyhýbať práci, ale situácia ohľadom pohotovosti sa stáva nezvládnuteľnou. Pohotovosti v Žilinskom kraji sú personálne dlhodobo poddimenzované. V plánovanej reforme primárnej starostlivosti je udávaný minimálny počet lekárov na jednu pohotovosť 15 a optimum 30. V našom kraji ani jedna pohotovosť okrem žilinskej nespĺňa ani minimum,“ tvrdí vo vyjadrení, ktoré poskytla našej redakcii.

„V Ružomberku slúži osem lekárov, pričom počet nadčasových hodín v roku sa pohybuje okolo 400, čo je 2,5 mesiaca práce v roku navyše. V Dolnom Kubíne slúži sedem lekárov, pričom jedna lekárka má za minulý rok odpracovaných 700 hodín nadčasov. Slúžia aj lekári v dôchodkovom veku a lekári so závažnými zdravotnými problémami. Situácia sa tiež vyhrocuje v letných mesiacoch, kedy vzhľadom na čerpanie dovoleniek, dochádza ku kumulácii služieb a lekári niekedy slúžia aj trikrát do týždňa. Otázkou je, či sa dá v takomto nasadení pracovať kvalitne a bez chýb,“ píše sa v stanovisku.

Problém s pediatrami má celé Slovensko

Podľa Zory Zdráhalovej, ktorá je zároveň krajskou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu, nebude v blízkej budúcnosti problém len zlučovanie pohotovostí, ale celkové zachovanie primárnej starostlivosti ako takej.

Mapa klasifikácie okresov 2022 – pediatria Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Päťdesiat percent primárnych pediatrov je v dôchodkovom veku. Pokiaľ sa všetci naraz rozhodnú odísť do zaslúženého dôchodku, 500-tisíc detí ostane bez základnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo hodnotenie stavu verejnej minimálnej siete všeobecných lekárov a primárnych pediatrov. Vyplýva z neho, že na Slovensku chýba 400 všeobecných lekárov pre dospelých a 223 primárnych pediatrov.

Väčšina okresov Žilinského kraja má kritický či rizikový nedostatok pediatrov. Úplne zabezpečený nie je ani jediný okres ŽSK. Príprava pediatra na prax pritom trvá desať rokov. Ministerstvo chce lekárom z Plánu obnovy poskytnúť finančné príspevky vo výške desať miliónov eur. Cieľom je podporiť vznik 170 všeobecných ambulancií. Lekárska obec však tvrdí, že to je nulová motivácia, pokiaľ neexistujú vyškolení lekári.

Detská pohotovosť v Ružomberku sa neruší

Informovala o tom ešte 14. júla hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Eva Lacová. Uviedla, že na nasledujúci mesiac odbor zdravotníctva kraja pripravil rozpis služieb, v ktorom sú zaradení lekári primárneho kontaktu z okresu Ružomberok. Na jedného lekára podľa hovorkyne vychádza v priemere štyri až päť služieb v mesiaci.

Lacová dodala, že organizátor detskej ambulantnej pohotovostnej služby (APS) prejavil záujem o nadviazanie spolupráce aj s lekármi z Ústrednej vojenskej nemocnice  (ÚVN) v Ružomberku.

Hovorkyňa ružomberskej nemocnice Petra Dišková pre TASR potvrdila, že ak budú mať ich atestovaní pediatri záujem vo voľnom čase dobrovoľne slúžiť na APS, nemocnica im v to umožní. Primárne však podľa jej slov musí byť zabezpečená starostlivosť o hospitalizovaných pacientov. „Naši pediatri úzko spolupracujú s viacerými pracoviskami nemocnice, zabezpečujú starostlivosť o pacientov odoslaných z nášho urgentného príjmu, ako aj pacientov privezených RZP a poskytujú ústavnú pohotovostnú službu od 22.00 do 7.00 h,” priblížila Dišková.

Celý proces zabezpečenia APS je podľa hovorkyne ŽSK v kompetencii ministerstva zdravotníctva. Kraj do neho vstupuje iba v prípade, ak mu prevádzkovateľ oznámi, že nie je schopný samostatne zabezpečiť rozpis APS. To sa stalo v polovici júna, keď pediatri oznámili vypovedanie zmluvy pre organizátora APS. Lacová priblížila, že vo veci sa už uskutočnilo aj pracovné stretnutie s cieľom nájsť riešenie. ŽSK zároveň uvádza, že ako najvhodnejšie riešenie vníma zabezpečovať APS pri ústavných zdravotníckych zariadeniach.

Pediatri z ružomberskej detskej APS dali hromadnú výpoveď z dôvodu personálneho poddimenzovania a preťaženia. Pokiaľ by súkromná APS prestala fungovať, najbližšia pohotovosť pre deti je dostupná v Dolnom Kubíne, prípadne v Liptovskom Mikuláši.

Rokovania pokračujú

Medzičasom sa uskutočnili rokovania viacerých zúčastnených strán – s Ústrednou vojenskou nemocnicou SNP Ružomberok – FN, Žilinským samosprávnym krajom, súčasným prevádzkovateľom pohotovosti i miestnymi pediatrami.

„Detská pohotovosť by mala zostať v Ružomberku zachovaná. Stále sa hľadajú riešenia, nie je to jednoduché. Rokovanie s vojenskou nemocnicou, ktorá by mohla prevziať pod seba pohotovosť, pokračujú. Pre mňa ako terajšieho prevádzkovateľa detskej pohotovosti je zásadnou vecou zamestnať pediatra, ktorý by mohol vyriešiť situáciu. Mohla by nastúpiť  pediatrička z Ukrajiny. Tým by sa znížila záťaž pediatrov na pohotovostných službách.“ poskytla nám pred uzávierkou vydania vyjadrenie MUDr. Nosková.

Dodala, že 15. augusta sa uskutočnilo stretnutie aj s vedením Mesta Ružomberok a detskými pediatrami. Podľa Noskovej lekári vyjadrili ochotu ostať slúžiť v Ružomberku s tým, že všetky zúčastnené strany majú záujem na tom, aby detská pohotovosť v meste ostala zachovaná. Či už v súčasnej podobe alebo pod ÚVN.

Článok bol pôvodne publikovaný v septembrovom vydaní RK Magazínu.

Lívia Dvorská

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.