V Ružomberku objavili tajomný hrob

Pri kopaní vodovodnej prípojky našli hrobku s drahou cínovou rakvou. Foto: Viktor Mydlo
Pri kopaní vodovodnej prípojky našli hrobku s drahou cínovou rakvou. Archeológovia nález zdokumentujú a nechajú ho v zemi. Budú zisťovať, kto je v ňom pochovaný.

Keď bager kopal jamu pre vodovodnú prípojku, poškodil stenu hrobky. Asi dva metre pod zemou. Bagrista zavolal odborníkov zo štátneho pamiatkového úradu.

„V hrobke sa nachádza cínová rakva, ktorá ani v tej dobe, kedy vznikla, pravdepodobne v polovici 19. storočia, vôbec nebola bežná. Mohlo si ju dovoliť iba pár ľudí, pár veľmi bohatých ľudí,“ vysvetľuje archeológ Ľuboslav Záhorec.

Zaujímavým detailom je, že cínová truhla mala aj zámok. Ale poklad v nej nebol. V rakve bola menšia drevená truhla a v nej ostatky staršej ženy. Žiadne šperky či iné cennosti – tie ostali rodine.

„To najcennejšie, čo pre ňu spravili, bolo práve to, že ju pochovali v tak ojedinele robenej cínovej rakve, v samostatne murovanej hrobke,“ hovorí Záhorec.

Archeológovia nechcú spresniť miesto nálezu – boja sa zlodejov. Cín je stále drahý kov. Hrobku vykopali na okraji miesta, ktoré ešte na začiatku 20. storočia slúžilo ako cintorín.

Zdroj: spravy.rtvs.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.