V Ružomberku otvorili detašované pracovisko Úradu komisára pre deti

V Ružomberku pribudlo detašované pracovisko Úrad komisára pre deti. Na snímke uprostred komisár pre deti Jozef Mikloško, vľavo prorektorka KU pre zahraničné vzťahy a mobility Markéta Rusnáková, vpravo odborná poradkyňa z ružomberskej pobočky Markéta Gašajová prestrihávajú pásku počas slávnostného otvorenia. Foto: TASR - Miroslava Mlynárová
Odborná poradkyňa ružomberskej pobočky Markéta Gašajová uviedla, že podnet im môže poslať ktokoľvek, kto sa dozvie o porušovaní práv detí. 

V Ružomberku pribudlo pracovisko zaoberajúce sa ochranou práv dieťaťa. Nachádza sa na Ulici Antona Bernoláka oproti evanjelickému kostolu a zriadil ho Úrad komisára pre deti. Oficiálne otvorenie bolo súčasťou seminára o zachovaní vzťahov po rozpade rodiny, ktorý sa v stredu 15. novembra konal v Katolíckej univerzite (KU) v Ružomberku.

„Snažíme sa spolupracovať s úradmi práce, školami, rôznymi nízkoprahovými zariadeniami i centrami pre deti a rodiny, a na základe toho pomáhať deťom brániť ich práva. Tiež pracujeme na základe podnetov, ktoré dostávame od detí,” vysvetlila pre TASR Markéta Gašajová z ružomberskej pobočky Úradu komisára pre deti.

Vysvetlila, že v niektorých prípadoch pristupujú aj do súdnych konaní ako zúčastnené osoby. Podľa jej slov sa tiež zúčastňujú na rôznych multidisciplinárnych stretnutiach či prednáškach. Gašajová priblížila, že podnet im môže podať ktokoľvek, kto sa dozvie o porušovaní práv detí. Čoraz častejšie podľa jej slov dostávajú aj podnety od detí.

Novovzniknuté detašované pracoviská Úradu komisára pre deti sa okrem Ružomberka a Bratislavy nachádzajú v Košiciach, Prešove, Zvolene a Trenčíne. Súčasťou stredajšieho seminára bolo i podpísanie memoranda o spolupráci medzi úradom komisára a univerzitou.

Odborná poradkyňa Markéta Gašajová pred oficiálnym otvorením detašovaného pracoviska Úradu komisára pre deti sa stretla aj s primátorom mesta Ľubomírom Kubáňom. Na radnici predstavila činnosť ružomberskej pobočky aj za účasti Janky Martonovej, vedúcej oddelenia sociálnych služieb a zdravotníctva Mestského úradu (MsÚ) v Ružomberku.

Markéta Gašajová (v strede) predstavila činnosť ružomberského pracoviska Úradu komisára pre deti aj primátorovi mesta Ľubomírovi Kubáňovi. Foto: FB/Mesto Ružomberok

Zdroj: teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.