V Ružomberku otvorili nové pracovisko diagnostiky a infektológie

Ústredná vojenská nemocnica napreduje v kvalite o starostlivosť pacientov, otvorila nové pracovisko v oblasti diagnostiky a zrekonštruovanú kliniku infektológie.

V Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) SNP Ružomberok – FN jej riaditeľ Robert Rusnák v pondelok 29. augusta za účasti ministra obrany Martina Sklenára a ďalších hostí slávnostne otvorili nové priestory pre Ústav bioptickej diagnostiky (ÚBD), ako aj zrekonštruovanú Kliniku infektológie. RK Magazín o tom informoval Matúš Pačinda z Komunikačného odboru Ministerstva obrany SR.

Po 20 rokoch sa tak personál spolu s vybavením sťahuje zo starých priestorov v areáli bývalej štátnej nemocnice do nadčasových moderných priestorov ÚBD, ktoré zlepšia podmienky práce špecialistov, ktorá je kľúčová pri stanovení diagnóz ochorení. ÚVN takto denne vyhodnocuje v priemere až 300 bioptických vzoriek.

Ústav bioptickej diagnostiky v nových priestoroch

„Cieľom  bolo zrealizovať stavbu s maximálnym možným využitím. Presťahovaním ústavu do nových, zrekonštruovaných priestorov sme chceli  zaistiť kvalitnejšiu prácu, v krajších a modernejších priestoroch, ktoré si zaslúžili aj zamestnanci Ústavu bioptickej diagnostiky. Zároveň sa vytvoril priestor na rozvíjanie molekulárnej genetiky – nové laboratórium, ktoré je jedno z najmodernejších na Slovensku,” uviedol pri otvorení riaditeľ nemocnice doc. MUDr. Robert Rusnák PhD.

Zároveň priblížil prínos nových diagnostických molekulárno-genetických metód v prospech presnej a komplexnej diagnostiky niektorých onkologických ochorení a následnej špecifickej onkologickej liečby. ÚVN tieto vyšetrenia doteraz realizovala formou konzultačných vyšetrení na iných pracoviskách na Slovensku.

„Náplňou práce ústavu je diagnostická činnosť, založená na histomorfologickom zhodnotení zmien orgánov, tkanív a buniek, odobratých pacientom pri lekárskych výkonoch. V spolupráci s ostatnými medicínskymi odbormi slúži hlavne na určenie diagnózy, štádia, liečby a prognózy ochorenia. Ústav je síce v prevádzke už dlhšiu dobu, ale doteraz bol v malých nezrekonštruovaných priestoroch, v druhom areáli nemocnice – na Považskej ulici,“ informoval MUDr. Adrian Kališ, PhD., primár ÚBD.

Klinika infektológie je moderné lôžkové oddelenie

Pri rekonštrukcii Kliniky infektológie, podľa riaditeľa nemocnice Roberta Rusnáka, bolo hlavným cieľom zásadnou stavebno-technickou prestavbou prispieť ku skvalitneniu poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov, zlepšeniu  proti-epidemiologických a prevádzkových vlastností priestorov kliniky, zvýšeniu komfortu pre pacientov a zdravotnícky personál, ako aj zvýšiť kredibilitu ÚVN.

„Kľúčovou požiadavkou na novovybudované  pracovisko bola bezbariérovosť kliniky a sociálne vybavenie izieb pacientov vrátane spŕch a WC. Hlavným prínosom rekonštrukcie kliniky infektológie je tak vybudovanie ľahko dostupného, moderného lôžkového infekčného oddelenia v severnej časti Slovenska s vysokým štandardom poskytovania zdravotnej starostlivosti pre civilné obyvateľstvo i armádu,“ vysvetlil riaditeľ ÚVN.

Ďalšie napredovanie Ústrednej vojenskej nemocnice SNP – FN v Ružomberku ocenil aj minister obrany SR Martin Sklenár. „Kvalita je naozaj tou najlepšou vizitkou. Veľká vďaka preto patrí všetkým, ktorí sa podieľajú na úspešnom rozvoji nemocnice v prospech starostlivosti o pacientov. Tí im to refundujú prostredníctvom prvých priečok hodnotení,“ vyzdvihol s tým, že nemocnica má pri rozvoji aj naďalej plnú podporu Ministerstva obrany (MO) SR.

Fotogaléria

 Zdroj: MO SR

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.