Primátor už dlhodobo hovorí o ich využití pre mesto. Získanie Koniarne si dal aj do volebného programu. Ministerstvo obrany ale potvrdilo, že nad predajom budov neuvažuje.
Pre mesto to boli v ostatných dvoch rokoch dôležité majetkovo-právne témy. Ešte v septembri 2017 po prvý raz zaviazalo mestské zastupiteľstvo primátora Igora Čombora rokovať o odkúpení Športovej haly (ŠH) Koniareň do vlastníctva mesta. Vtedajší viceprimátor Michal Slašťan na jednohlasne schválenú požiadavku kolegov poslancov povedal: „Pokiaľ viem, takéto rokovania už prebiehajú.“
Pôrodnici nepomohlo do rúk mesta ani uznesenie vlády
Okrem iniciatívy primátora tlačili aj poslanci. Uznesením mu dali pol roka. V marci 2018 ale informáciu nedostali, a tak termín predĺžili do mája.
„Ministerstvo nám povedalo, že Koniareň nebudeme riešiť skôr, kým nedokončíme rokovania ohľadom možnosti predaja budovy starej gynekológie. O tú je záujem zo strany viacerých investorov, bola by škoda, aby zostala ruinou,“ informoval vlani v máji poslancov primátor o naťahujúcich sa rokovaniach.
Opozícia na neho tlačila, aby rokoval z ministerstvom obrany o Koniarni aj niekdajšej pôrodnici súčasne. Primátor ich však poprosil, aby v tejto veci neprijímali uznesenie, nechali rokovania na ňom a dali mu ešte dva mesiace čas.
Odvolal sa pritom aj na platné uznesenie vlády, ktorá v júni 2015 na svojom výjazdovom rokovaní v Ružomberku dala ministrovi obrany uznesenie, aby navrhol riešenie majetkového vysporiadania budovy bývalého gynekologicko-pôrodnického oddelenia a pozemkov pod ňou, ktorá je v správe Ústrednej vojenskej nemocnice Ružomberok. Termín vtedy vláda stanovila do konca septembra 2015.
Dnes je však všetko inak.
„S využívaním spomínaného areálu do budúcnosti počíta Generálny štáb Ozbrojených síl SR, a to na plnenie úloh vojenského zdravotníctva. Rozsah rekonštrukcie areálu bude závisieť od konkrétnych požiadaviek zo strany Ozbrojených síl SR. Preto sa nad jeho predajom neuvažuje,“ odpovedala pre Ružomberský magazín hovorkyňa ministerstva obrany (MO SR) Danka Capáková.
Radnica v reakcii na rozhodnutie ministerstva priznala, že záujem pre ktorý chcelo mesto budovu do vlastníctva už pominul. „Podnikateľ, ktorý chcel na tomto mieste realizovať výstavbu zdravotníckeho zariadenia od projektu odskočil vzhľadom na nedostatok priestoru pre realizáciu celého areálu,“ povedal Ružomberskému magazínu asistent primátora Michal Praženica.
Ani Koniareň nie je na predaj
Po rok trvajúcich rokovaniach vlani v lete mesto oficiálne požiadalo ministerstvo obrany o odkúpenie ŠH Koniareň. Súviselo to nielen s blížiacimi sa oslavami storočnice Martinskej deklarácie, ktorých televízna časť sa organizovala práve tu, ale aj s ohlasovaným zlým stavom budovy a nutnosťou jej rekonštrukcie.
V septembri radnica informovala poslancov, že ministerstvo zatiaľ nedalo súhlas na predaj Koniarne. O mesiac prišiel z ministerstva obrany ďalší list.
„V októbri 2018 sme dostali odpoveď z MO SR, v ktorej sa uvádza, že športovú halu využívajú zložky Ozbrojených síl SR aj mesto Ružomberok na športové, kultúrne a spoločenské účely. Nie je možné rozhodnutím o prebytočnosti deklarovať, že MO tento majetok už nepotrebuje,“ informovala kancelária primátora mesta poslancov.
Napriek tomuto stanovisku sa plán kúpy a rekonštrukcie Koniarne objavil vo volebnom programe primátora Igora Čombora na roky 2018-2022.
„Aj s týmto bodom môjho volebného programu som už začal. Na osobnom rokovaní s ministrom obrany SR sme sa dohodli, na možných variantoch odkúpenia ŠH Koniareň. Vyviniem potrebnú snahu na to, aby sa dostala ŠH do rúk mesta, čo nám umožní uchádzať sa o granty na jej rekonštrukciu,“ píše primátor vo svojom aktuálnom volebnom programe.
Ružomberský magazín oslovil MO SR s otázkou o možnosti predaja Koniarne. To však len potvrdilo už v októbrovom stanovisku pre mesto naznačené skutočnosti. Hala nie je na predaj.
„Nie, Ministerstvo obrany SR nemá záujem športovú halu predať, pretože ju aktívne využíva. Je preto bezpredmetné analyzovať akékoľvek možnosti predaja,“ odpovedala hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.
Mesto chce halu rekonštruovať
Vojaci používajú halu podľa ministerstva na telocvik a prípravu príslušníkov ozbrojených síl. Pre mesto je ale hala kľúčová. Sídli v nej basketbalový klub, vrátane mládeže. Organizuje tu kultúrne, ale aj ďalšie množstvo športových podujatí. Halu chce mestský úrad získať aj kvôli jej zlému technickému stavu a nutnosti rekonštruovať ju.
Radnica ešte pred podaním žiadosti nechala vypracovať projektovú dokumentáciu, ktorá mala stanoviť nevyhnutnosť opráv športovej haly a ich cenovú výšku. Za projektovú dokumentáciu zaplatila ružomberskej firme A-projekt-rk, s. r. o. takmer 2500 eur.
„Problém je napríklad zatekanie strechy a pomaly nevyhovujúca palubovka. Projekt rekonštrukcie taktiež zahŕňa rekonštrukciu toaliet, či podlahovej krytiny, ktorá pri využití hracej plochy napríklad pri koncertoch, ochráni palubovku,“ hovorí o zámeroch mesta s Koniarňou Praženica.
Ak je rekonštrukcia natoľko nutná, ako hovorí radnica, riešením by mohla byť dohoda s ministerstvom na spoločnej rekonštrukcii Koniarne. Ministerstvo však aj toto odmieta.
„Pre účely, na ktorú je hala využívaná ozbrojenými silami, nie je rekonštrukcia aktuálne potrebná,“ uviedla pre Ružomberský magazín hovorkyňa MO SR Danka Capáková.
Rekonštrukcia len zo strany mesta môže byť problémová aj preto, lebo zákon zakazuje obciam investovať do cudzieho majetku.
Radnica odpoveď na momentálne patovú situáciu zatiaľ nemá. Michal Praženica ale priznáva, že zámeru rekonštruovať Koniareň sa mesto nateraz nevzdáva.
„Vedenie mesta bude hľadať spôsob, ako pribrať do investície aj ministerstvo obrany, prípadne nad spôsobom kompenzácie, ak by investorom do rekonštrukcie bolo len mesto. V súčasnosti sa investície mesta do športovej haly započítavajú ako kredit, z ktorého sa mestu odpočítava nájomné,“ vysvetlil Praženica.
Titulná fotografia – Športová hala Koniareň. Foto – autor